توربین بادی


مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران:
نصب ۴۰ توربین بادی در سایت منجیل در مهرماه تکمیل خواهد شد
تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران گفت: نصب ۴۰ توربین بادی در سایت منجیل در مهرماه کامل خواهد شد و این نیروگاه که یکی از نیروگاه های بادی بزرگ خاورمیانه است، پس از سال ها با تمام ظرفیت وارد مدار می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، یوسف آرمودلی از افزایش ظرفیت نیروگاه بادی منجیل به ۱۰۰ مگاوات خبر داد و افزود:
طی برنامه پنجم توسعه ۱۰ هزار مگاوات مجوز برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی صادر شد که تعدادی از آنها نیز به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است.
وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی برق حاصل از انرژی های تجدیدپذیر به نرخی کاملا مناسب تبدیل شده است، گفت: نرخ خرید برق متناسب با نرخ ارز و تورم تطبیق داده شد و هم اکنون به ازای هرکیلووات ساعت به ۴۶۳۰ ریال رسیده است.
وی اظهار داشت: طرح های ما طی سه سال گذشته با معضل تامین منابع مالی روبرو شد که سرعت اجرای طرح ها ازجمله نیروگاه بادی منجیل و نیروگاه زمین گرمایی را کاهش داد.
مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران افزود: خوشبختانه با تصویب دریافت عوارض ۳۰ ریال به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق از مشترکان خانگی به منظور توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور، توانستیم قرارداد نیروگاه بادی منجیل را منعقد کرده و پره های آن را بسازیم.
وی ادامه داد: نصب ۴۰ توربین بادی در سایت منجیل در مهرماه کامل شده و این نیروگاه که یکی از نیروگاه های بادی بزرگ خاورمیانه است، پس از سال ها با تمام ظرفیت وارد مدار می شود.
مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران یادآور شد: با اجرای این طرح، ظرفیت نصب شده در سایت منجیل به ۱۰۰ مگاوات می رسد.
آرمودلی اظهار داشت: در کنار طرح نیروگاه بادی منجیل، نصب نیروگاه بادی در زابل، ماهشهر، شیراز، اصفهان، تبریز، نیر، سراب، خلخال و سرعین را در دستورکار داریم.
وی تصریح کرد: نخستین توربین های بادی ۱.۵ مگاواتی بخش خصوصی در منطقه خواف راه اندازی شده که از ضریب تولید بالایی برخوردار است.
وی یادآور شد: ما در خواف یک طرح ۱۰۰ مگاواتی و یک طرح ۷۵ مگاواتی در حال نصب داریم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین مپنا به ساخت داخل توربین های بادی ۲.۵ مگاواتی اقدام کرده که نخستین نمونه آن در منطقه کهک نصب شده است.
آرمودلی با اشاره به اقدام های انجام شده در زمینه توسعه انرژی خورشیدی، گفت: طی سال های اخیر با تلاش بخش خصوصی نخستین نیروگاه فتوولتاییک ۵۱۴ کیلوواتی متصل به شبکه راه اندازی شد که در ملارد کرج قرار دارد.
وی افزود: در هشت ماه گذشته از محل عوارض ۳۰ ریالی به ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق، نزدیک هفت تا ۱۰ مگاوات سامانه های فتوولتاییک به صورت رایگان در مدارس، اداره های دولتی، مراکز آموزشی و تحقیقاتی سراسر کشور نصب و راه اندازی کرده ایم که البته این طرح باید با حضور بخش خصوصی کامل شود.
مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران ابراز امیدواری کرد: با تدابیری که در وزارت نیرو اتخاذ می شود، سرمایه گذاری در بخش فتوولتاییک مقرون به صرفه تر از گذشته شود.جعبه‌ابزار