جنگل دالخانی


دالخانی تونل سبز جنگلی (پست ثابت)
رامسر عروس شهرهای ایران – دالخانی تونل سبز جنگلی
وقتی از استانهای شمالی ایران گذرتان به استان مازندران افتاد از منته الیه غرب این استان و در نقطه ی مرزی استان گیلان، شهرستان رامسر قرار دارد که از آن به عنوان عروس شهرهای ایران یاد میکنند .
فاصله ی کم دریا وکوه ،جنگلهای انبوه همیشه سبز،سواحل زیبای بزرگترین دریاچه ی جهان ، چشمه سارها و آبشارهای دیدنی، باغات مرکبات و کیوی و چای ،مزارع برنج،محصولات سیاه ریشه بومی و غیر بومی،ییلاقات دهستان های اشکور،جواهرده و جنت رودبار با کوهها و قله های سربه فلک کشیده جذاب ;گرشگران ،کوهنوردان و عاشقان طبیعت وصدها ظرفیت و پتانسیل بالفعل و بالقوه که هر ورقش دفتریست از معرفت کردگار دل میرباید و دل میبرد و در این میان ((دالیخانی))که در حدود تقریبی ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان رامسر در دهستان چهل شهید ودر خیابان میرزاکوچکخان(محور جنت رودبار)واقع شده است.
وجه تسمیه آن معنای(آشیانه عقاب)را میدهد.
این منطقه پوشیده از جنگهای انبوه از انواع درختان مازو،راش و ... است که قدمت آن به دوره های خیلی دور زمین شناسی میرسد.پهنه تقریبا مسطح این منطقه با هکتارها وسعت مامن و نشیمنگاه صدها مسافر خسته از رنج سفر بویژه آنانیکه از دل کویر ایران عزیز به آنجا رسیده اند میباشد و نوشیدن آب از چشمه های سرد و خروشان آن میتواند یاد و خاطره همه تشنگان بویژه شهدای دشت کربلا را به یاد آورد و هوای مه آلود آن تنفس را روان و ریه ها را سوهان میدهد.
همه چیز درآنجا بکر و دست نخورده و طبیعی به نظر میرسد و آنچه تعجب همگان را برمی انگیزد نظافت و پاکیزگی منطقه از انواع زباله با توجه به حضور انبوه مسافران و گردشگران و مهمانان و تورهای مسافرتی میباشد که جا دارد ازمتولیان امور بویژه بخشداری و شورای اسلامی بخش و ستاد تسهیلات سفر شهرستان رامسر سپاس نمود.
ای نشسته در پناه سایه ام
خسته های یک کویر بی درخت
قدر من را بدان
http://dalikhani.blogfa.com/جعبه‌ابزار