طرح‌های اشتغال‌زایی «آسمان»، «آفتاب» و «مهتاب» بنیاد برکت


طرح‌های اشتغال‌زایی «آسمان»، «آفتاب» و «مهتاب» بنیاد برکت
یکی از مأموریت‌های اصلی بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، توسعه‌ی کسب و کار پایدار و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی جوامع محروم مبتنی بر مزیت‌های نسبی مناطق است.

در راستای تحقق این مأموریت، تدوین راه‌کارهای نوآورانه به منظور جلب مشارکت فراگیر جامعه‌ی محلی و توان‌افزایی آنان به منظور ارتقای سطح رفاه مردم و ایجاد زمینه‌ی توسعه‌ی پایدار در مناطق هدف در اولویت کار بنیاد برکت قرار گرفت. نتیجه‌ی این تمرکز، طراحی الگوهای مختلف برای فقرزدایی و محرومیت‌زدایی بر مبنای تعریف و اجرای سلسله مطالعات پژوهشی و میدانی، بررسی هدف‌مند تجربیات گوناگون ملی و بین‌المللی در حوزه‌ی محرومیت‌زدایی بوده است که در هر یک از این الگوها و روش‌های تدوینی، علاوه بر ترسیم مسیر، به نحوه سازمان‌دهی و چگونگی مشارکت سایر بخش‌ها اعم از بخش عمومی، خصوصی، سازمان‌های مردم‌نهاد، تعریف نقش هر یک از ذی‌نفعان، تکمیل زنجیره‌ی تأمین هر فعالیت و نقش مردم جامعه‌ی محلی توجه ویژه شده است.
در همین زمینه، بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، الگویی را با توجه به شرایط و ویژگی‌های مناطق مختلف کشور با تمرکز بر سطحی گسترده‌تر تدوین کرده است. این الگو، تحت عنوان «آیین‌نامه‌ی سرمایه‌ گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی - آسمان» به دنبال ایجاد رشد فراگیر در مناطق محروم و توسعه‌ی کسب و کار و اشتغال، تحت رویکرد اصلی معیشت پایدار است. «آسمان» راهی برای ایجاد پیوند میان سرمایه‌ی اجتماعی و اقتصادی در یک جامعه با تمام فرصت‌ها و محدودیت‌های دنیای واقعی است که میان توانمندی جامعه و بازارهای محلی، پلی از جنس مشارکت، توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی می‌زند و زمینه‌ی تقویت چرخه‌ی عرضه و تقاضا را به عنوان زیربنای درآمدزایی و اشتغال، در سطحی نظیر یک شهرستان فراهم می‌آورد.
« آیین‌نامه‌ی فقرزدایی و توان‌افزایی برکت - آفتاب » یکی دیگر از الگوهای مورد عمل بنیاد برکت است که با هدف كمك به تسريع فرآيند فقرزدايي از طریق توانمندسازی جوامع محلی مبتنی بر بهره‌گیری از رویکرد مشارکتی و اقدام اجتماعی به‌جايتصدي‌گري، تدوین شده است. تحت گستره‌ی «آفتاب»، پیش از تعیین ظرفیت‌های محلی برای انجام و توسعه‌ی کسب و کار، فرآیند توانمندسازی آغاز می‌شود تا مردم جامعه‌ی محلی بتوانند به‌طور فعال در تصمیم‌گیری‌ها و پذیرش مسئولیت، ایفای نقش نمایند. بی‌تردید بنیاد برکت بر این باور است که غلبه بر فقر و محرومیت، نیازمند آن است که مردم، خود از توانمندی لازم برای شناخت فرصت‌ها و محدودیت‌های محیطی برخوردار گردیده و مهارت و دانش زندگی در شرایط محیطی را کسب نمایند.
و در نهایت «مهتاب» یا « مدل هادی تلاش اقتصادی برکت »، که به عنوان ضلع سوم و حلقه‌ی تکمیل‌کننده‌ی « مدل توسعه‌ی روستا » تلقی می‌شود. «مهتاب» در پی آن است تا با ارایه‌ی طرح‌ها و مدل‌های کسب و کار خرد با توجه به زمینه‌ها و ظرفیت‌های روستایی، پیونددهنده‌ی مجموعه‌های «آسمان» و «آفتاب» باشد. اگر در آسمان به دنبال تولید خانگی و خرد هستیم و در آفتاب در جست‌جوی پشتیبانی و تأمین چرخه‌ی تولید تلاش می‌کنیم، در مهتاب مدل‌های کسب و کار را به منصه‌ی ظهور می‌گذاریم.
کسب و کارهای کوچک روستایی از قابلیت‌های خاصی برخوردارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان تأثیر قابل‌توجهی بر توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی روستا گذاشت. با این حال فقدان مدل و طرح مناسب یکی از عوامل مهمی است که مانع از رونق این قبیل کسب و کارها و توجه مناسب روستانشینان به آن‌ها شده است. از این‌رو، کمیته‌ی تحقیق و توسعه‌ی بنیاد برکت سعی کرده است تا با فراهم آوردن مجموعه‌ی «مهتاب» این مانع را برطرف کرده و با ارایه‌ی مدل‌ها و طرح‌های متناسب با شرایط محلی و روستایی گامی در راستای رونق و شکوفایی کسب و کارهای مذکور بردارد.جعبه‌ابزار