کارگروه ویژه زنان و دختران روستایی


کارگروه ویژه زنان و دختران روستایی در استانداری کردستان تشکیل شد
سنندج - ایرنا- مشاور استاندار و مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کردستان از تشکیل کارگروه ویژه زنان و دختران روستایی توسط دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کردستان با همکاری دفتر امور روستایی خبر داد.

لیلا آزیر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در اولین جلسه با بخشداری ها در سال ۹۴ که با دستور کار بررسی مشکلات زنان و دختران روستایی برگزار شد؛ در خصوص اهم برنامه های این دفتر در سال گذشته گفت: تعیین نماینده زن روستا و تعیین مشاور امور بانوان و خانواده بخشداری ها جزو گام های نخست این دفتر در برقراری ارتباط بیشتر با زنان روستایی بود.
او یکی از مهمترین مباحث در حوزه زنان را بحث آموزش به ویژه آموزش مهارت های زندگی و مهارت های پیش از ازدواج عنوان کرد و افزود: توانمند سازی زنان روستایی و ایجاد اشتغال از طریق آموزش مهارت های فنی و حرفه ای از دیگر برنامه های دفتر بانوان است.
وی همچنین توانمندسازی زنان در مقابله با مشکلات اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد و ... را از دیگر برنامه های دفتر بانوان و خانواده ذکر و گفت: با توجه به اینکه امروز در روستاها نیز خانم ها دچار کم تحرکی هستند، سلامت جسمانی بانوان از مباحث مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد و این امر با توسعه ورزش های همگانی در روستاها میسر خواهد شد.
آژیر یکی از مشکلات بزرگ روستاها را تضاد فرهنگی به وجود آمده ناشی از هجمه های فرهنگی و ماهواره دانست و یادآور شد: باید برای کاهش این مشکلات برنامه داشته باشیم و مهمتر اینکه باید این برنامه ها را بومی سازی کنیم و با توجه به مباحث قومی، مذهبی، فرهنگی و سنتی ویژه در هر روستا، کار کنیم.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده، عدم دسترسی دختران برخی روستاها به آموزش مقطع متوسطه را یکی دیگر از مشکلات بزرگ روستاها عنوان کرد و افزود: این کمبود عواقب دیگری در پی دارد از جمله اینکه دخترانی که برای تحصیل، بویژه تحصیلات دانشگاهی به شهر می آیند تمایلی به بازگشت به روستا ندارند و از سوی دیگر در صورت بازگشت امکان اشتغال برای آنها فراهم نیست و همچنین باتوجه به پائین بودن سن ازدواج در روستاها احتمال تجرد دائمی این دختران وجود دارد.
آژیر در ادامه برنامه مناسب جهت پرکردن اوقات فراغت زنان و دختران روستایی را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: آموزهای فنی و حرفه ای می تواند هم راه مناسبی برای استفاده بهینه دختران از اوقات فراغتشان باشد و هم در بحث اشتغال بویژه ایجاد مشاغل خانگی موثر باشد.
وی افزود: دفتر امو بانوان و خانواده قصد دارد با همکاری دفتر امور روستایی استان کارگروه ویژه زنان و دختران روستایی تشکیل دهد تا به صورت ویژه مسائل مربوطه پیگیری شود.جعبه‌ابزار