آذرشهر


آذرشهر استان آذربایجان شرقی
طبیعت آذرشهر پذیرای مسافران و گردشگران روز طبیعت می شود
تبریز- ایرنا - مناطق سرسبز و دلنواز آذرشهر در روز ۱۳ فروردین که روز طبیعت نامگذاری شده است، مسافران و گردشگران این روز را مهمان کرده و روح و روان آنان را نوازش می کند.

به گزارش ایرنا همه ساله بسیاری از مسافران و گردشگران طبیعت روز سیزده فروردین را در دامن کوه ها و باغات شهرستان آذرشهر سپری کرده و از طراوت و شادابی آن قوت کار و تلاش اخذ می کنند.
منطقه توریستی و سرسبز قرمزگل آذرشهر ازمناطق گردشگری و بسیار باصفا است که در روز طبیعت گردشگران زیادی از شهرهای مختلف بویژه مرکز استان به همراه خانواده های خود در آن چادر سیزده بدر بر پا می کنند.
بیشتر گردشگران روز سیزده بدر در حاشیه روستای های گواهیر، قرمزگل، صغایش، جراغیل، آلمالوداش، قاضی جهان، غله زار و دیگر باغات و جاهای دیدنی شهرستان آذرشهر اتراق می کنند.
طبیعت هم همانند دیگران نعمات بزرگ خداوند منان از موهبت های بزرگ و گرانقدر خالق هستی است که لازم است هر زمانی در حفظ و نگهداری آن سعی و تلاش کرده و از آن به شکل صحیح استفاده کنیم.
از دیگر جاهای دیدنی شهرستان آذرشهر می توان اطراف سد خاکی ینگجه ، روستای قدیمی جراغیل و مسجد سنگی این روستا، گورستان و مسجد و معبد مهر باستانی روستای بادامیار ، دربند الوانق ، آب معدنی تاپ تاپان ، آب شور قزل داغی و طبیعت جذاب اطراف شهرهای آذرشهر، گوگان و ممقان را نام برد.
بر اساس همین گزارش فرماندار آذرشهر در جلسه هماهنگی خدمات رفاهی مسافران و مهمانان روز طبیعت گفت: همه دستگاه های اجرایی و انتطامی و همچنین خدماتی و شهرداریهای این شهرستان آمادگی کامل دارند که امکانات لازم را فراهم کنند.
علیار راستگو با اشاره به نزدیکی آذرشهر به مرکز استان و وجود فضاها و طبیعت بکر گردشگری آن خاطرنشان کرد: در روز طبیعت منطقه آذرشهر میزبان و گردشگاه خیلی از مسافران و مهمانان تعطیلات نوروزی و روز طبیعت است.
وی با تاکید بر حفظ و حراست و نگهداری از مواهب طبیعت یاد آوری کرد: این نعمات گرانقدر الهی متعلق به همه نسل ها است و نباید اجازه دهیم طبیعت تخریب شود.
شهرستان آذرشهر با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در ۵۵ کیلومتری جنوب غربی تبریز واقع شده است.
http://www.irna.ir/fa/News/۸۱۵۵۷۲۲۱/


بخش گوگان[ویرایش]


← دهستان تيمورلو
تیمورلو / خاصلو / قراغیل / گوی گنبد (كبود گنبد)

← دهستان دستجرد
ايستگاه راه اهن اذرشهر / دستجرد / فیروزسالار / قشلاق پیازی / قلعه شیخ / معدن سرداراباد

← شهرها
گوگان / تيمورلو / دستجرد / فيروزسالار / قراغيل

بخش ممقان[ویرایش]


← دهستان شهرك
بودجه / تيرامين /تورامين

← شهرها
ممقان

بخش حومه[ویرایش]


← دهستان شيرامين
الوانق / ايستگاه راه اهن شيرامين / پیرچوپان / خانقاه / داشکسن / سيلاب / شیرامین / زینتلو / کوخالو

← دهستان قبله داغي
امیردیزج (الا كوزه) / باباقشلاقي (علي قشلاقي) / قدمگاه / بادامیار / ترش كوه / خراجو / دين اباد / قوشقوا / كلوانق / كابدول / ناديلو / هفت چشمه / اميرانگه

← دهستان قاضي جهان
اخي جهان / غله زار / ديزج اقاحسن / قاضي جهان

← دهستان ينگجه
تاج الدين / خان میر / داش المالو / صغایش / قاضی کندی / قرمزی گل / گواهر / ینگجه / چراغیل (جراغيل) / تاجینه / قشلاق

← شهرها
آذرشهر / شيرامين / قاضي جهان / ناديلو / قدمگاه / باداميار/ خان مير / ينگجه / الوانق / خانقاه / داشکسن / سيلاب / هفت چشمه / اخي جهانجعبه‌ابزار