اقامتگاه بومی روستای ناندل


افتتاح اقامتگاه بومی روستای ناندل وکمپ کوهنوردی پیشرفته در جبهه شمال شرقی قله دماوند
پیشرفته ترین کمپ کوهنوردی کشور و همچنین اقامتگاه بومی ناندل با حضور مقامات مسئول و افراد سرشناس در حوزه کوهنوردی و گردشگری؛ تحت عنوان مجتمع خدمات اقامتی و کوهنوردی شمالی دماوند، رسما افتتاح و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
موسسین این مجموعه با همکاری شرکت اسپیلت البرز؛ مجری قدرتمند تورهای کوهنوردی در سراسر جهان، اقامتگاه رفاهی- ورزشی را واقع در روستای ناندل، استان مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان برای گردشگرانی که با هدف کوهنوردی و طبیعت گردی قله دماوند را انتخاب می‌کنند احداث نموده و در تاریخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۴ با حضور مقامات مسئول و افراد سرشناس در حوزه طبیعت و کوهستان به طور رسمی افتتاح و به جامعه کوهنوردی و عموم مردم میهن عزیزمان معرفی خواهد شد.
این مجتمع که با هدف ارائه "خدمات صعود قله دماوند" برای کوهنوردان و گردشگران خارجی و داخلی که مایل به صعودی مطمئن و با امکانات رفاهی در سطح استانداردهای جهانی هستند در دو بخش راه اندازی شده: ۱- اقامتگاه بوم گردی. ۲- کمپ کوهنوردی پیشرفته.
اقامتگاه بوم گردی در روستای ناندل:
حفظ و تاکید بر عناصر معماری ناندل، همخوانی بیرونی اقامتگاه با بافت بومی روستا و ایجاد امکانات رفاهی استاندارد در داخل اقامتگاه بوم‌گردی، رویکردهای اصلی این اقامتگاه می باشد.
همچنین این مجموعه شامل سالن غذاخوری، آشپزخانه، حمام و دستشویی به اندازه کافی و همچنین چادرهای استاندارد دو نفره در محوطه‌ای زیبا برای اقامت گردشگران بوده و ظرفیت پذیرش ۳۰ نفر گردشگر و بیش از ۵ نفر خدمه را دارا می باشد.


کمپ کوهنوردی پیشرفته:
گام دوم ایجاد کمپ پیشرفته کوهنوردی در منطقه فریدون تخت در ارتفاع ۴۳۰۰ متری جبهه شمال شرقی قله دماوند است.این کمپ برای علاقه مندان به صعود دماوند، به عنوان اقامتگاه نهایی صعود مورد استفاده قرار می گیرد.
کمپ فریدون تخت، شامل چادرهای آشپزخانه، غذاخوری، توالت و چادرهای اقامتی مجهز دو نفره است. در این کمپ خدمه و آشپز مجرب در طول فصل ساکن می‌باشد تا به کوهنوردان و راهنمایان کوهنوردی که به منظور صعود قله، در این کمپ پیشرفته اقامت می‌کنند خدمات حرفه‌ای ارائه ‌دهند.
از رویکردهای اصلی احداث این کمپ در ارتفاع ۴۳۰۰ متری، خودداری از انجام هرگونه ساخت و ساز دائم، استفاده از چادر های موقت و استاندارد، سرویس جمع آوری و انتقال مرتب زباله‌ها به پایین کوه و دست نخوردن ترکیب زیست محیطی و بصری منطقه می‌باشد.
شعار این مجموعه در ایجاد کمپ پیشرفته فریدون تخت، عدم استفاده از حتی یک کاسه سیمان است!

موسسین مجتمع اعتقاد دارند احداث این مرکز با استاندارد های مد نظر، زمینه ساز موضوعاتی خواهد شد که ارزش به سزایی خواهند داشت:
۱. معرفی قله دماوند به ویژه صعود از مسیرهای جذاب جبهه شمالی و شمالشرقی با امکانات و استاندارد های جهانی به گردشگران خارجی و داخلی.
۲. جلوگیری از یکی از عوامل تخریب محیط زیست دماوند (که ناشی از تمرکز ۹۰ درصدی صعود ها تنها از یک جبهه جنوبی می‌باشد) همچنین آموزش های مرتبط با حفظ محیط زیست به گردشگران .
۳. حفظ بافت بومی روستاهای اطراف دماوند و معرفی آن ها به گردشگران خارجی و داخلی.
۴. رونق اقتصادی جامعه محلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم.
تصاویر    جعبه‌ابزار