اقامتگاه های بوم گردی توسعه گردشگری روستایی استان قم


عاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم از حمایت این اداره کل از راه اندازی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی در سطح استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، مهدی حسین نژاد معاون سرمایه گذاری این استان، امروز پنج شنبه مورخ ۲ آذر ۹۶ با اعلام این خبر افزود: این اقامتگاه ها با توجه به اقلیم و بوم هر منطقه دایر می شود و نوع، سبک، شکل و حتی مصالح و ابزارهای مورد استفاده در آن نیز بومی آن منطقه است و موجب تفکیک اقامتگاه های یک بوم از دیگر اقامتگاه ها در اقلیم های مختلف می شود.
وی ادامه در قم نیز با توجه به وجود مناطق کویری، کوهستانی، و نیز دریاچه‌ های نمک می توان در هر منطقه خانه ها و اقامتگاه ها متناسب با شرایط آب و هوایی آن منطقه ایجاد کرد.
حسین نژاد بیان کرد: اقامتگاه های بوم گردی در محیط های طبیعی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و به شکلی سازگار با معماری و سیمای طبیعی منطقه احداث می گردد و ضمن تعامل با جامعه محلی ، زمینه حضور و اقامت طبیعت گردان را با کیفیتی قابل قبول و تعریف شده در محیط های طبیعی فراهم می سازد
این مقام مسئول افزود: این اداره کل از احیای خانه های قدیمی به عنوان اقامتگاه هایی جهت گردشگری روستایی استان قم حمایت می کند ولی این خانه ها ضمن بازسازی باید شکل قدیمی و سنتی خود را حفظ کند.
وی عنوان کرد: در این طرح به شناسایی این خانه ها در روستاها و بخش های مختلف استان قم پرداخته می شود و با مالکین در راستای ارائه خدمات اقامتی و پذیرایی به گردشگران برای احیا، بازسازی و تجهیز خانه هایشان تشویق می شوند.
وی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح برای گردشگران و روستاییان افزود: اجرای این طرح می تواند به درآمدزایی برای روستاییان، اشتغالزایی برای آنان، مهاجرت معکوس از شهر به روستا، حفظ بافت سنتی روستاها و فرهنگ هر منطقه به عنوان میراث معنوی آن و توسعه گردشگری کمک کند.
شایان ذکر است؛ روند رو به رشد بوم‌گردی در ایران و استقبال بی‌نظیر گردشگران داخلی و خارجی از اقامتگاه‌های بومی، نشانگر این است که دست‌یافتن به اهداف افق ۱۴۰۴گردشگری، نیازمند سرمایه‌گذاری ویژه در بخش گردشگری روستایی و عشایری است.
متقاضیان طرح بوم گردی می توانند ضمن مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ضمن ثبت درخواست اقدام نموده یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۳۷۶۰۳۴۲۱ تماس حاصل نمایند


منتشرشده در معاونت گردشگریجعبه‌ابزار