البرز


استان البرز سی و یکمین استان‌ ایران است.در جلسهٔ هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۸۸ خورشیدی، لایحه تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد.
در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌است. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزهٔ استحفاظی استان تهران قرار گرفته که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ نفر، پنجمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز محسوب می‌گردد. همچنین محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسه علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد. نام این استان جدید هم از رشته کوه‌های البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد.
در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسما شروع به فعالیت نمود. عیسی فرهادی به‌عنوان نخستین استاندار البرز انتخاب شده‌استموقعيت و مشخصات استان البرز[ویرایش]

سرزمين كهنسال البرز كه آئين ها، سنت ها و آداب و رسوم ديرپايش همواره گوياي جاودانگي و قدرت ريشه دار فرهنگ آن بوده است، در خود هزاران رمز و راز دارد. يادها، يادبودها و آثار باستاني كه تاريخ پربارش را به نظاره مي نشيند، در كنار دستاوردهاي بزرگ علمي، صنعتي و اقتصادي، در جمهوري اسلامي چهره روشن اين استان سربلند را به تصوير مي كشد و سرزمين البرز را در پيش چشم محققان، گردشگران و مسافران مشتاق، ديدني تر و شنيدني تر از هر جايي به نمايش مي گذارد.
سرزمين البرز تكه اي از پارس قديم و سرزمين مادهاست و در رسايي فرهنگ، قدمتي به بلنداي تاريخ فرهنگ ايران زمين دارد. يافته ها و داده هاي باستان شناسي، زبان شناسي و قوم نگاري در دل هزارتوي واژگان سرشار از رمز و راز اين مردم، گوياي سرگذشت هزاره هاي گمشده است.
دامنه رشته كوههاي البرز از ديرباز به دليل آب و هواي مناسب و رودخانه هاي جاري و پناهگاه هاي مطمئن، هميشه محل استقرار موقت و دائم اقوام و گروههاي مختلف بوده است.
طبق منابع و اسناد تاريخي و مطالعات باستان شناسي و وجود آثاري چون تپه ها و محوطه هاي باستاني و ابنيه تاريخي در مناطق كرج، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد همگي بيانگر و معرف آن است كه در ادوار گذشته اين منطقه از فرهنگ غني پيش از تاريخ برخوردار بوده است. زيبايي هاي ناشناخته با طبيعتي حيرت انگيز، وجود رودخانه هاي آب شيرين مانند رودخانه كرج، شاهرود، كردان و چشمه سارهاي بسيار زيبا، غارهاي طبيعي، آبشارهاي مرتفع، كوههاي بلند و سر به فلك كشيده و استوار، درختان كهنسال، پوشش گياهي و جانوري متنوع، چشمه هاي آب معدني با خواص درماني، اين استان را به لحاظ وجود پديده هاي طبيعي به يكي از زيباترين استان هاي گردشگري كشور تبديل كرده است. وجود جاذبه هاي گردشگري چون مناظر طبيعي- تاريخي محور كرج- چالوس بعنوان ‹‹يكي از زيباترين جاده هاي گردشگري جهان›› در منطقه البرز، هواي مطبوع و لطيف، چشم اندازهاي بديع و فضاي مناسب روستاهاي كوهستاني آن، از جمله عواملي است كه اين استان هر ساله پذيراي ميليونها ميهمان و مسافر نوروزي از داخل و خارج كشور مي باشد.
استان البرز با وسعت ۵۸۰۰ كيلومتر مربع در شمال ايران و در دامنه رشته كوههاي البرز مركزي واقع شده است. جمعيت استان حدود ۵/۲ ميليون نفر است كه مركز آن شهر كرج است. اين شهر سومين شهر پرجمعيت ايران پس از تهران و مشهد به شمار مي آيد. شهرستان هاي ديگر اين استان ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان مي باشند. آب و هواي اين استان تحت تأثير سلسله كوههاي البرز، داراي زمستانهاي سرد و تابستان هاي معتدل است.
جنوب استان به دليل مجاورت با دشت، آب و هواي خشك و گرم دارد و اين ويژگي خاص اين منطقه به شمار مي رود كه از يك سو به رشته كوههاي پر برف البرز مي رسد و از سوي ديگر به حاشيه يكي از خشك ترين بيابان هاي ايران منتهي مي شود. همچنين به دليل وجود ناهمواري هاي طبيعي از دره هاي عميق و دشت هاي وسيعي تشكيل شده است كه با پوشش گياهي مناسب و باغ هاي سرسبز، بازديدكنندگان را به سوي خود جذب مي كند.

جاذبه هاي گردشگري استان البرز[ویرایش]← شهرستان كرج
جاده چالوس موزه جانور شناسي پرديس
درياچه سد امير كبير كاخ سليمانيه
روستاي واريان پل تاريخي صفوي
برج آرامگاهي ميدانك كاخ رضا شاهي گچسر
برج آب رزكان نو امامزاده حسين گورآب
كاوانسراي شاه عباسي امامزاده زيد و رحمان اشتهارد
عمارت شهرستانك غار يخ مراد
حمام مصباح پيست اسكي و آبشار خور
كاخ مرواريد باغهاي جهانشهر، سيب و كاخ مرواريد
خانه باغ مرحوم فاتح پيست اسكي ديزين


← شهرستان نظرآباد
خانه و اتومبيل دكتر مصدق يخچال روستاي نجم آباد
تپه ازبكي امامزاده ابراهيم
مجموعه فرودگاه آزادي تپه گاز رسنك
امامزاده چهل دختر تينال تپه
روستاي عشايري گلدره تپه شرف الدين


← شهرستان ساوجبلاغ
برج آرامگاهي روستاي كردان كاروانسراي ينگي امام
بناي امامزاده جعفر هشتگرد امامزاده زبيده خاتون روستاي خور
بقعه بي بي سكينه سنقرآباد روستاي سنج و سيباي دره
منطقه سيراب هيو آبشار روستاي سنج
روستاي ورده امامزاده سليمان روستاي خور
پيرچنار روستاي كردان امامزاده شعيب روستاي رامجين
روستاي برغان قلعه روستاي قاسم آباد گرجي
آسياب حاج رحيم، روستاي هيو آبشار روستاي سيرود
پل روستاي بانو صحرا امامزادگان هادي و علي نقي و عبدالقهار روستاي ورده


← جاذبه هاي گردشگري شهرستان طالقان
سد طالقان رودخانه شاهرود
روستای گلیرد آبشار كر كبود
[[|روستاي روشنابيدر]] چنارهاي كلارود و كهنسال پرگه
امامزاده هارون جوستان مقبره پير وشته

فهرست شهرستان ها[ویرایش]

ساوجبلاغ / طالقان / کرج / نظر آباد/ فردیس


رده‌های این صفحه : استان های ایران
جعبه‌ابزار