جشنواره روستاهای دوستدار کتاب


فراخوان جشنواره روستاهای دوستدار کتاب درگیلان اعلام شد
خبرگزاری شبستان: مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان از اعلام فراخوان جشنواره روستاهای دوستدار کتاب به منظور گسترش عدالت و توسعه فرهنگی در روستاهای کشور خبر داد.


حجت الاسلام سلیمان پورابراهیم، مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان با اشاره به اعلام فراخوان جشنواره روستاهای دوستدار کتاب به خبرنگار خبرگزاری شبستان از گیلان گفت: جشنواره روستاهای دوستدار کتاب به منظور گسترش عدالت و توسعه فرهنگی در روستاهای کشور، حمایت از اقدامات انجام شده و پیشنهادهای نو و ابتکاری در حوزه کتاب و کتابخوانی و توجه دادن مردم و نهادهای روستایی به اهمیت کتاب در سطح روستاهای کشور به صورت رقابتی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: مجموعه فعالیت‌های فرهنگی، ترویجی مرتبط با کتابخوانی که با مشارکت مردمی، نهادها و دستگاه‌های فعال در روستا اجرا شده و یا برای اجرا در سال آینده پیش بینی شده است با ذکر اهداف، شیوه اجرا، نهادهای مشارکت کننده و نحوه تامین بودجه آن می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

حجت الاسلام پورابراهیم با اشاره به شرایط ارسال آثار اظهار کرد: معرفی اقدامات، برنامه‌ها، مدارک و مستندات با امضای دهیار و رئیس شورای اسلامی روستا، همراه با فرم‌های تکمیل شده می‌بایست به دبیرخانه استانی جشنواره مستقر در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها(دبیرخانه کانون های فرهنگی، هنری مساجد ) ارسال شود.

وی افزود: برنامه‌های ارسالی باید مشتمل بر مجموعه فعالیت‌های تامین فضا و بناهای فرهنگی برای کتابخانه، کتابفروشی، انجام فعالیت‌های فرهنگی ترویجی مانند مسابقه‌ها، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌های کتاب و فعالیت‌های ابتکاری و همچنین برنامه‌های سال آینده نیز شامل تامین فضا و بناهای مرتبط ، فعالیت‌های ترویجی ابتکاری و ...باشند.

حجت الاسلام پورابراهیم با اشاره به ویژگی‌های برنامه‌های ارسالی اذعان کرد: برنامه‌ها باید بر اساس نیازهای محلی، آیین نامه‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی تعریف شده باشد ضمن اینکه تاثیرات پایدار داشته باشد و از مشارکت مردمی و جلب پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی برای تامین هزینه‌ها و سرمایه گذاری برخوردار باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید همه اهالی روستا را شامل شود(طراحی یا اجرای برنامه برای زنان، کودکان و نوجوانان از ملاک‌های تاثیرگذار در گزینش است) اذعان کرد: برنامه و شیوه اجرای آن از خلاقیت و نوآوری برخوردار و قابلیت الگوبرداری داشته باشد و گستره اجرای برنامه می‌تواند در سطح روستا یا فراتر از روستا باشد.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان با بیان اینکه هیات داوران جشنواره پنج روستای قابل تقدیر دوستدار کتاب را انتخاب و معرفی می‌کنند، افزود: این روستاها طی مراسمی در هفته اول اسفند با حضور شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی کشور در تهران تقدیر می‌شوند و در استان‌ها نیز به نحو مقتضی از روستاهای برگزیده تقدیر خواهد شد.

وی تصریح کرد: جشنواره روستاهای دوستدار کتاب با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور روستایی و شوراهای استانداری، کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان، نیروی مقاومت بسیج و صدا وسیمای مرکز گیلان برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس اینترنتی دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان http://www.kanon-guilan.irمراجعه کنند.
پیوستن شهری‌ها به جشنواره روستاهای دوستدار کتاب/ تخصیص ۳درصد اعتبارات دهیاری‌ها به فعالیت فرهنگی
دبیر نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب با بیان اینکه حضور شرکت‌کنندگان شهری در این جشنواره، بلامانع است، گفت: افرادی که ساکن شهر هستند و به حضور در این جشنواره علاقه‌مند هستند، طرح‌های آنها حتماً باید مختص به یک روستا باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نخستین جشنواره «روستاهای دوستدار کتاب» از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود که در ذیل برخی از کارشناسان و دست‌اندرکاران این جشنواره به بیان اطلاعاتی پرداختند که از خاطرتان می‌گذرد:
• مرآت‌نیا: شهری‌ها هم به جشنواره روستاهای دوستدار کتاب پیوستند
مرضیه مرآت‌نیا، دبیر نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب با اشاره به این مطلب که حضور شرکت‌کنندگان شهری در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب، بلامانع اعلام شده است، گفت: افرادی که ساکن شهر هستند و به حضور در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب علاقه‌مند هستند، می‌توانند در این رویداد شرکت کنند البته طرح‌های آنها هم باید مختص یک روستا باشد.
وی با اشاره به بخش‌های مختلف این جشنواره، اضافه کرد: نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب از سه بخش توصیف فضاهای فرهنگی، برنامه‌های انجام شده و طرح‌های پیش‌بینی شده برای آینده تشکیل شده است. شرکت‌کنندگان شهری (پژوهشگران، کتابداران و کلیه علاقه‌مندان این حوزه) باید طرح‌هایشان را برای تأیید به دهیار روستای مدنظرشان تحویل دهند و تأییدیه دریافت کنند. به این ترتیب، طرح‌های آ‌نها هم برای جلب مشارکت مردم و نهادها، تضمین می‌شود.
مرآت‌نیا در پاسخ به این پرسش که شرکت‌کنندگان شهری چگونه می‌توانند فرم‌های مربوط به جشنواره را تهیه کنند، بیان کرد: علاقه‌مندان شرکت در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب که تاکنون فرم‌های این جشنواره را تهیه نکرده‌اند، می‌توانند به سامانه اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی اینترنتی www.farhang.gov.ir مراجعه کنند.
به گفته وی، دبیرخانه نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب تا ۲۴ آبان‌ سال جاری آماده دریافت طرح‌های شرکت‌کنندگان است.
• تخصیص ۳ درصد از اعتبارات دهیاری‌ها به فعالیت فرهنگی
در ادامه اسماعیل زیارتی مدیرکل امور دهیاری‌های وزارت کشور از اختصاص ۳ درصد اعتبارات دهیاری‌ها به فعالیت‌های فرهنگی در روستاهای ایران خبر داد و گفت: در اداره کل دهیاری کشور، تصمیم گرفته شد به ۱۰ روستای برگزیده و تقدیری در نخستین جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب، مبلغ ۵ میلیون تومان اهداء ‌شود، همچنین ما اختیاری به دهیاری کل کشور داده‌ایم که ۳ درصد از اعتبارشان را در فعالیت‌های فرهنگی و ترویج کتاب هزینه کنند.
وی عنوان کرد: از آخرین اقدام‌های به عمل آمده در اداره کل دهیاری‌های وزارت کشور، می‌توان به فعالیت‌های اجرایی در زمینه فعال کردن ۳۳ هزار روستای ایران در نخستین جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب اشاره کرد. به واقع دهیاری‌ها در روستا‌های ایران به عنوان بازوهای اجرایی فعالیت‌های جشنواره روستا‌های دوستدار کتاب عمل می‌کنند.
زیارتی با تأکید بر اهمیت فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی در روستا‌ها، افزود: زیربنای توسعه کشور، توسعه فرهنگ و ارتقاء آگاهی عمومی است. بی‌شک برگزاری جشنواره‌هایی از این دست در افزایش شاخص توسعه فرهنگی کشور مؤثر است. ترویج کتاب‌خوانی در روستا‌ها و گسترش کتابخانه‌های عمومی و فعالیت‌های مرتبط با کتاب در بلندمدت به توسعه کشور کمک مؤثر می‌کند.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۰۸۱۶۰۰۰۳۲۲#sthash.dFKiDY۱O.dpuf



جعبه‌ابزار