جشنواره فرهنگ آشپزی


جشنواره فرهنگ آشپزی در آهنگر محله/ ارتقای فرهنگ دیرینه روستا
شناسهٔ خبر: ۲۵۲۵۴۷۰پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵
استانها > گلستان
گرگان- برگزاری جشنواره های نوروزی در روستاهای گلستان یکی از برنامه های پربازدیدی بود که نه تنها نقش وحدت را پررنگ تر کرد بلکه توانست برای ساعاتی و روزهایی فضایی شاد ایجاد کند.
به گزارش خبرنگار مهر، روستای آهنگر محله با بیش از ۲ هزار نفر جمعیت در ۱۷ کیلومتری شرق شهرستان گرگان قرار دارد. بهار که می شود سبزی زمین های کشاورزی در کنار رنگ های شاد لباس های سنتی مردم روستا زیبایی دو چندانی به طبیعت این روستا می دهد.
آهنگر محله ای ها که به زبان محلی اسم روستا را «انگرمله» می گویند خودشان را از ابتدای تعطیلات برای جشنواره فرهنگ آشپزی در این روستا آماده کرده بودند.
نمایش مراسم قند ریز کردن و پاک کردن برنج و گندم
دبیر جشنواره در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: یکی از بخش های جشنواره فرهنگ لباس و ظروف سنتی بود که با استقبال خوبی از سوی زنان روستا مواجه شد.
رضا محمدخانی ادامه داد: در بخش دیگری از این مراسم آداب و سننی که در گذشته رواج داشته و زنان به آن می پرداختند مثل قند ریز کردن، برنج پاک کردن و گندم پاک کردن بود که به نمایش گذاشته شد.
وی تصریح کرد: یکی از مسابقه های این جشنواره سوزن نخ کردن توسط بانوان بالای ۷۰ سال بود که با استقبال زیادی همراه بود و وشور و شعف زیادی را به جشنواره داد.
محمدخانی با اشاره به برگزاری نمایش طنز توسط حمید نائبی ادامه داد: در بخش مسابقه آشپزی ۵۰ نفر شرکت کننده حضور داشتند.
پخت ۴ غذای خام ته چین، اناریجه پلو، کشمش پلو و ماش پتی
دبیر جشنواره فرهنگ آشپزی در روستای آهنگرمحله افزود: این مسابقه در پخت ۴ غذای خام ته چین، اناریجه پلو، کشمش پلو و ماش پتی برگزار شد.
وی با بیان اینکه پخت و کیفیت غذا ۸۰ امتیاز دارد، توضیح داد: وجود غذا در ظرف سنتی، لباس سنتی شرکت کننده، نوشتن طرزتهیه غذا و بیان آن با لهجه آهنگر محله ایی هر کدام ۵ امتیاز دارد که در مجموع ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده است.
محمدخانی با تاکید به اینکه به حدود یک سوم شرکت کننده ها در این مسابقه آشپزی جایزه اهدا شد، تصریح کرد: در شرایط کسب امتیاز برابر شرکت کننده ای که پیشکسوت تر بود دارای رتبه برتر شد.
وی در خصوص داورهای جشنواره فرهنگ آشپزی گفت: ۴ نفر از بانوانی که از آشپزهای قدیمی روستا بودند و در ایام محرم و مراسم های مختلف آشپزی می کنند برای این کار در نظر گرفته شده بودند.
وی افزود: مریم برنا به عنوان مسن ترین فرد شرکت کننده در این مسابقه و ملیحه تمسکنی به عنوان نفر اول و بهترین پخت به عنوان نفرات برتر شناخته شدند.


معرفی و شناخت رسوم سنتی به نسل جوان از اهداف برگزاری جشنواره است
ابوطالب ندری یکی از اهالی روستای آهنگر محله در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: برگزاری چنین جشنواره هایی باعث ارتقا فرهنگ دیرینه در روستاها می شود.
وی که در سال های گذشته به عنوان شورای روستا فعالیت داشته، تصریح کرد: افزایش نشاط در بین مردم روستا که مردمانی سختکوش هستند و همچنین معرفی و شناخت رسوم سنتی به نسل جوان از دیگر اهداف برگزاری چنین جشنواره هایی است.
ندری خاطر نشان کرد: شاید در ظاهر جشنواره به دلیل صفا و صمیمیت مردم روستا در عین سادگی برگزار شود اما ایجاد حس وحدت در بین مردم می تواند در پیشرفت روستا و منطقه تاثیر گذار باشد.
وی با تاکید به برگزاری مختلف چنین جشنواره هایی در سطح گلستان، افزود: نباید برگزاری این مراسم را تنها به تعطیلات نوروز و ایام خاصی محدود کنیم.
ندری تاکید کرد: نهادینه کردن این مراسم در روستاهای گلستان می تواند به جذب گردشگر هم کمک زیادی کند چرا که روستاهای گلستان ظرفیت های خوبی در این زمینه دارند.
وی افزود: حمایت سازمان ها و دستگاه هایی مثل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دفتر روستایی استانداری گلستان می تواند هم باعث انگیزه متولیان برگزار کننده شود و هم برگزاری این جشنواره ها ساماندهی بهتری به خود گیرد.
http://www.mehrnews.com/news/۲۵۲۵۴۷۰/%D۸%AC%D۸%B۴%D۹%۸۶%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۸%B۱%D۹%۸۷-%D۹%۸۱%D۸%B۱%D۹%۸۷%D۹%۸۶%DA%AF-%D۸%A۲%D۸%B۴%D۹%BE%D۸%B۲%DB%۸C-%D۸%AF%D۸%B۱-%D۸%A۲%D۹%۸۷%D۹%۸۶%DA%AF%D۸%B۱-%D۹%۸۵%D۸%AD%D۹%۸۴%D۹%۸۷-%D۸%A۷%D۸%B۱%D۸%AA%D۹%۸۲%D۸%A۷%DB%۸C-%D۹%۸۱%D۸%B۱%D۹%۸۷%D۹%۸۶%DA%AF-%D۸%AF%DB%۸C%D۸%B۱%DB%۸C%D۹%۸۶%D۹%۸۷-%D۸%B۱%D۹%۸۸%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%A۷جعبه‌ابزار