جشنواره ملی عکس منابع طبیعی


نخستین جشنواره ملی عکس منابع طبیعی در استان مرکزی برگزار می شود


اراک- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: نخستین جشنواره ملی عکس و کاریکاتور منابع طبیعی در روز بیابانزدایی ۲۷ خرداد ماه در اراک برگزار می شود.

ˈیوسف یوسفیˈ روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این جشنواره با هدف نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از منابع پایه طبیعی، معرفی فرصت ها، تهدیدها و آسیب های این حوزه برگزار می شود.

وی توضیح داد: فراخوان تهیه و ارسال آثار این جشنواره از امروز تا ۱۵ خرداد تعیین شده و عکاسان داوطلب می توانند در زمان مذکور آثار خود را برای ارزیابی در هیات داوران این رقابت هنری ارائه دهند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ادامه داد: درختچه قره داغ و آتریپلکس، جلوه های کوهستانی، اکوسیستم مرتعی، آبخیزداری، فرصت ها و تهدیدهای عرصه های بیابانی، جلوه های کویر، جنگل و گیاهان دارویی محورهای موضوعی این جشنواره است.

یوسفی بیان کرد: هر عکاس متقاضی شرکت در این جشنواره ملی می تواند هفت قطعه عکس و تعداد نامحدود کاریکاتور با محورهای موضوعی ارائه شده ارسال کند.

وی افزود: آثار برگزیده این جشنواره روز مقابله با بیابانزدایی ۲۷ خرداد ماه در معرض دید عموم گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه سرعت تخریب منابع طبیعی بیش از اصلاح آن است ،افزود: سال گذشته پوشش گیاهی دو هزار و ۱۳۰ هکتار از زمین های مرتعی و جنگلی استان مرکزی در اثر آتش سوزی از بین رفته و به بیابان تبدیل شده که احیاء آن نیازمند صرف منابع مالی و انسانی فراوان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی ادامه داد: تضعیف پوشش گیاهی موجب افزایش دمای هوا می شود و این عامل برهم زدن رژیم بارندگی، تسریع روند فرسایش و رشد بیابانی شدن عرصه ها را به همراه دارد.

حفاطت، احیاء، توسعه و بهره برداری اصولی از مراتع ، جنگل ها، و اراضی جنگلی و مدیریت علمی بر حوضه های آبخیز از وظایف اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی است.فهرست مندرجات
۱ - منبع

منبع[ویرایش]

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)جعبه‌ابزار