جشنواره های نوروزی استان گلستان


مهر گزارش می دهد/
آغاز جشنواره های بومی در گلستان/ روستائیان به کمک گردشگری آمدند
شناسهٔ خبر: ۲۵۲۳۲۳۲پنجشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴
استانها > گلستان
گرگان- جشنواره های نوروزی استان گلستان در ۱۷ روستا، از ۵ فروردین ماه آغاز شده و تا ۱۳ فروردین ادامه دارد تا ظرفیت های گردشگری روستایی استان بیشتر شود.
به گزارش خبرنگار مهر، جشنواره های بومی محلی استان گلستان، در روستاهای زیارت گرگان، قره ماخر گنبد کاووس، صادق آباد گالیکش، پاقلعه رامیان، قره گل تخت وسط مراوه تپه، چارقلی گمیشان، گچی سو بالا کلاله، قرنجیک پور امان آق قلا، هاشم آباد گرگان، گزشرقی بندرگز، شرکت تعاونی بندرگز، درجن مینودشت، کلاسره مینودشت، نودیجه گرگان، القجر مینودشت، بلمجرک مینودشت و ولیک آباد گرگان برگزار خواهد شد.


روستاهای گلستان ظرفیت های خوبی برای جذب گردشگر دارند[ویرایش]

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استان گلستان در خصوص برگزاری جشنواره های نوروزی در روستاهای گلستان گفت: روستاهای گلستان ظرفیت های خوبی برای جذب گردشگر دارند و باید برنامه ریزی های بیشتری برای جذب مسافر انجام داد.
قاسم سمیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه این جشنواره ها از ۵ فروردین ماه در روستای قرنجیک پورامان شهرستان آق قلا شروع شده است، افزود: جشنواره های نوروزی در گلستان تا ۱۳ فروردین ادامه دارد.
وی با اشاره به کمپ های نوروزی در روستاهای هدف گردشگری گلستان، تصریح کرد: این کمپ ها می تواند پتانسیل خوبی برای جذب مسافرین نوروزی باشند که به گلستان سفر می کنند.
سمیعی خاطر نشان کرد: جشنواره های نوروزی در قالب جشنواره های غذاهای سنتی، بازی های بومی و محلی، موسیقی سنتی، جنگ های شادی و آداب و سنن و فرهنگ روستا در ۱۷ روستای گلستان برگزار می شود.

زیارت میزبان جشنواره غذاهای سنتی[ویرایش]

صبح پنجشنبه ششم فروردین ماه روستای درجن مینودشت با دهیاری بلال میرزایی میزبان جشنواره فرهنگ روستا، غذای سنتی، بازی های بومی محلی و موسیقی سنتی است.
هفتم فروردین ماه روستای زیارت شهرستان گرگان با دهیاری مقداد نظر عباسی میزبان جشنواره غذاهای سنتی است تا مسافران نوروزی و همشهری های گرگانی و اهالی این روستا روز شاد و فرح بخشی را سپری کنند. این مراسم از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح در امامزاده عبدالله زیارت برگزار می شود و علاقه مندان می توانند از این جشنواره دیدن کنند و با پخت انواع غذاهای سنتی آشنا شوند.
در همین روز روستای نودیجه با دهیاری علی اکبر رحیمی در شهرستان گرگان به استقبال بازی های بومی محلی می رود تا این بازی ها را در بین نسل جوان دوباره زنده کند. این بازی ها از ساعت ۱۳ بعداز ظهر در این روستا با همکاری دهیاری نودیجه برگزار می شود و تیم های مختلفی به رقابت می پردازند تا تمرین رفاقت کنند.

اجتماع بزرگ سراسر روستاهای غرب استان گلستان در هاشم آباد گرگان[ویرایش]

اجتماع بزرگ سراسر روستاهای غرب استان گلستان، جشنواره فرهنگ روستاو جنگ شادی، غذای سنتی، موسیقی محلی، فرهنگ روستا، بازی های بومی و محلی و جشنواره فرهنگ، غذای سنتی و بازی های بومی محلی برنامه های نوروزی روز هشتم فروردین ماه در روستاهای استان گلستان است.
روستای هاشم آباد گرگان با دهیاری فرشته یوسفی و سید مهدی حسینی خادم امام زاده از ساعت ۱۰ صبح میزبان اجتماع بزرگ سراسر روستاهای غرب استان گلستان است تا بار دیگر پیام اتحاد بین روستاییان این مناطق بسته شود.
شرکت تعاونی های در شهرستان بندرگز با دهیاری فیروزه دایی خودش را برای جشنواره فرهنگ روستا و جنگ شادی آماده می کند. این برنامه از ساعت ۹ صبح برای علاقه مندان برگزار می شود و برنامه های شاد و متنوعی را در نظر دارد.
روستای کلاسره شهرستان مینودشت با دهیاری قربانعلی بیات از ۹ و ۳۰ دقیقه صبح جشنواره فرهنگ روستا و جنگ شادی، غذای سنتی- موسیقی محلی- فرهنگ روستا- بازی های بومی و محلی را برگزار می کند. موسیقی سنتی این روستا نوای خوشی دارد که گوش هر شنونده ای را می نوازد.
روستای القجر شهرستان مینودشت با دهیاری موسی پسرکلو میزبان جشنواره فرهنگ- غذای سنتی و بازی های بومی محلی است تا با زنده نگه داشتن آداب و روسوم در این روستا پتانسیل های القجر را بیشتر به رخ هر مسافری بکشاند.

جشنواره کشتی آلیش در کلاله[ویرایش]

در روز ۹ فروردین ماه روستای گچی سو بالا از توابع شهرستان کلاله با دهیاری عبدالصالح حیدرزاده در مقبره خالد نبی از ساعت ۹ صبح به میزبانی جشنواره آلیش، موسیقی و غذای سنتی رفته است. کلاله در کشتی آلیش توانمندی های زیادی دارد و مهد این رشته ورزشی در کشور است.
روستای صادق آباد از شهرستان گالیکش با دهیاری بهروز تمکی به سراغ جنگ شادی و بازی های بومی و محلی رفته است. این جنگ از ساعت ۹ صبح در محل کمپ نوروزی این روستا برگزار می شود.
در همین روز روستای پاقلعه رامیان با دهیاری رضا سمیعی در پارک دلند آداب و سنن، غذای سنتی و موسیقی سنتی را از ساعت ۹ صبح برگزار می کند. اقتصاد روستای پاقلعه بر پایه فعالیت‌های زراعی، دامداری، باغداری و امور خدماتی و تولید صنایع دستی است. دامداری در روستای پاقلعه رونق دارد و گوشت، پشم و انواع فرآورده ‌های لبنی مانند شیر، پنیر و ماست از محصولات دامی آن است.
مردم روستای پاقلعه به ویژه زنان در کنار فعالیت‌های زراعی به تولید انواع صنایع دستی مانند قالی، قالیچه، گلیم، نمد، چادر شب و دستمال نیز می ‌پردازند. روستای کوهستانی پاقلعه در شیب ملایمی استقرار یافته است.
و روستای بلمجرک از توابع شهرستان مینودشت با دهیاری معصومه کوهی جشنواره فرهنگ- آداب و غذای سنتی و صنایع دستی را از ساعت ۹ صبح برگزار می کند.
در روز ۱۰ فروردین ماه روستای قره گل تخت وسط از شهرستان مراوه تپه با دهیاری حاجی محمد گرگانلی دوجی جشنواره غذاهای سنتی و فرهنگ روستا را از ساعت ۱۰ صبح برگزار می کند.

قویترین مردان روستاهای بندرگز[ویرایش]

در روز ۱۱ فروردین ماه روستای گز شرقی شهرستان بندرگز با دهیاری محمدرضادودانگی جنب کمپ نوروزی این روستا مسابقه قویترین مردان روستاهای شهرستان بندرگز و جنگ شادی را از ساعت ۱۵ بعدازظهر برگزار می کند. این روستا به علت موقعیت خاص جغرافیایی و وجود جنگل های انبوه در جنوب آن و داشتن آب و هوای معتدل و خاک مساعد، از پیشرفت نسبتا خوبی برخوردار است. ناهمواری‌های گزشرقی همانند سایر مناطق اطراف شامل دو قسمت کوهستانی و جلگه‌ای می‌باشد. قسمت کوهستانی آن، بخشی از رشته کوه البرز است که دارای پوشش گیاهی جنگلی انبوه و مراتع مختلف است و به نام جنگل‌های جهان مورا نامیده می‌شود.
در روز ۱۲ فروردین ماه روستای قره ماخر از شهرستان گنبدکاووس با دهیاری رجب قلی کشمیری میزبان جشنواره فرهنگ روستا و غذای سنتی و بازی های بومی و محلی است. این جشنواره از ساعت ۹ صبح شروع می شود.
روستای چارقلی از شهرستان گمیشان با دهیاری امان بردی کر در کنار ساحل خود از هفتم تا ۱۳ فروردین ماه جشنواره بومی و ورزشی و غذای سنتی و موسیقی محلی را برای جذب بیشتر مسافر در نظر گرفته است.
[۱]    



جعبه‌ابزار