جشنواره گل محمدی در فرخد


جشنواره گل محمدی در فرخد معروف به قمصر مشهد برگزار شد
مشهد- ایرنا- جشنواره گل محمدی همزمان با مبعث رسول اکرم (ص)، امروز طی مراسمی در روستای فرخد واقع در اطراف مشهد معروف به قمصر مشهد برگزار شد.
به گزارش ایرنا نایب رییس شورای اسلامی شهرستان مشهد در این مراسم گفت: در روستای فرخد که به قمصر مشهد معروف است، سالانه ۱۰۰ هکتار گل محمدی کشت می شود.
محمد فانی افزود: هم اکنون مسافران و گردشگران شهرهای قمصر و نیاسر کاشان را به خوبی می شناسند اما بیشتر زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) با روستای فرخد آشنایی ندارند.
وی از رسانه های خواست تا در شناسایی روستای زیبای فرخد به عنوان نقطه گردشگری و همچنین رفع مشکلات منطقه تلاش کنند.
وی با اشاره به نبود کارگاه گلاب گیری در روستای فرخد گفت: متاسفانه گل های محمدی کشاورزان توسط دلالان با قیمت پایین خریداری می شود و سود آن به جیب واسطه ها و دلالان می رود.
فانی ادامه داد: با حمایت های مسوولان، اهالی روستا می توانند همچون شهرهای قمصر و نیاسر کاشان، کارگاههای گلاب گیری را راه اندازی کرده و اشتغالزایی را در این منطقه رونق دهند.
به گفته وی، به دلیل نبود کارگاههای گلاب گیری،کشاورزان گل ها را خشک کرده و به بازار عرضه می کنند تا متضرر نشوند، اما تولید گلاب برای آنها درآمدزایی بیشتری دارد.
نایب رییس شورای اسلامی شهرستان مشهد در ادامه گفت: اکنون ۲۳۵ روستا با جمعیت ۱۴ هزار نفر در اطراف مشهد استقرار دارد که با محرومیت های زیادی از جمله نداشتن آب سالم و بهداشتی روبرو هستند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه جشنواره گل محمدی در روستای فرخد در جمع خبرنگاران گفت: کشاورزان گل کار روستای فرخد واقع در اطراف مشهد، برای مقابله با دلالان باید با یکدیگر متحد شوند.
حجت الاسلام محمدحسین بحرینی افزود: در حال حاضر شاهد سودجویی دلالان پیرامون گل های محمدی کشت شده در این منطقه هستیم.
وی با اشاره به وجود ۱۰۰ هکتار اراضی گل محمدی در روستای فرخد گفت: کشاورزان باید با ایجاد تعاونی و تولید فراورده های مربوطه شاهد ارزش افزوده در روستا باشند تا این محصولات به کارخانه های غیر بومی نرسد.
به گفته وی، ممکن است برخی از کارخانجات برای گلاب گیری با گروههای دلالی در ارتباط باشند.
وی تاکید کرد: اگر کشاورزان تعاونی ایجاد کرده و به عنوان یک تولید کننده عمومی مطرح شوند، در آن صورت همانند یک شخصیت حقوقی با آنها برخورد می شود.
حجت الاسلام بحرینی خاطر نشان کرد: اگر کشاورزان گل کار قدم اول را خودشان بردارند، بدانند که مسوولان در این زمینه از آنان حمایت خواهند کرد.
وی در ادامه با اشاره به شرایط بحرانی دشت مشهد افزود: هنر کشاروز این است که با حداقل آب بیشترین میزان و با کیفیت ترین گل را تولید کند و کشاورزان باید تلاش کنند تا ضمن بهره وری آب از هدر رفت آن جلوگیری کنند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به مشکل زیست محیطی کارخانه آسفالت در روستای فرخد گفت: تاکنون مکاتباتی در این زمینه با محیط زیست داشته ایم و آلودگی از این بابت تشخیص داده نشده است.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد مشکلات مربوط به ضمانت برای برخورداری از تسهیلات بانکی در روستاها گفت: اسناد روستایی برای گرفتن وام قابل قبول است و این موضوع مورد تصویب مجلس شورای اسلامی قرار گرفته که بانک ها موظف به اجرای آن هستند.
روستای فرخد در کیلومتر ۹ جاده مشهد- کلات واقع شده است.
این روستا در دهستان تبادکان و از توابع بخش مرکزی شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی است که دارای بیش از چهار هزار نفر جمعیت می باشد.جعبه‌ابزار