جشنواره گل گاو زبان


برگزاری اولین جشنواره گل گاو زبان در روستای کوای بهشهر
دهیار روستای کوا از توابع بخش یانسر شهرستان بهشهر گفت : اولین جشنواره گل گاو زبان با هدف معرفی هر چه بیشتر و بهتر این گیاه دارویی در این روستا برگزار می شود .
ˈ مهدی قربانی ˈ در گفتگو با خبرنگارباشگاه خبرنگاران ساری افزود : هم اکنون حدود هفت هکتار از زمین های این روستا زیر کشت گل گاوزبان قرار دارد و همین عامل موجب شده ، این گیاه دارویی ، تبدیل به انتخاب اول روستائیان برای کشاورزی باشد .

وی بیان کرد : هماهنگی های لازم با ادارات مرتبط شهرستان مانند اداره فرهنگ و ارشاد و جهاد کشاورزی و بخشداری انجام شده و با حمایت کامل همه مدیران بهشهر ، این جشنواره در هفته آخر ماه خرداد در روستای کوا برگزار می شود .

دهیار روستای کوا افزود : در سال های گذشته و همراستا با دیگر روستاهای این منطقه ، تعداد زیادی از ساکنین کوا به شهرهای اطراف مهاجرت کردند و این روستا که یکی از بزرگترین روستاهای هزارجریب به شمار می رفت تقریبا از سکنه خالی شد .

قربانی ادامه داد : بخش زیادی از زمین های کشاورزی کوا به رغم برخورداری از توان بالای زراعت و وجود آب فراوان ، بلااستفاده باقی مانده بود اما از حدود ۱۰ سال قبل ، کشت گیاه دارویی گل گاوزبان در این روستا آغاز شد و روز به روز بر مساحت زمین هایی که زیر کشت این محصول رفت افزوده شد .

وی گفت : برداشت زودهنگام و قیمت بالای محصول به دست آمده ، روستاییان دارای زمین کشاورزی را ترغیب به کشت این گیاه کرد و در مدت زمان اندکی ، گل گاوزبان، تبدیل به کشت اول و آخر کوایی ها شد .

دهیار روستای کوا ادامه داد : به جز چند خانواده ساکن دائمی ، دیگر روستاییانی که به شهرهای اطراف مهاجرت کرده بودند نیز پی به قابلیت بالای زمین این روستا برای کشت گل گاوزبان بردند و درحال حاضر حدود هفت هکتار از زمین های کوا به زیر کشت این گیاه دارویی و بسیار پرمصرف رفته است .

قربانی بیان کرد : یکی از ویژگی های گل گاوزبان ، کشت یکباره و بهره برداری هفت ساله از بوته این گیاه است که این راحتی در کشت در کنار برداشت مداوم یک ماهه و قیمت بالای محصول برداشت شده ، از دیگر دلایل ترغیب به کشت آن است .

وی اظهار کرد : هم اکنون و به دلیل فقدان مرکز مشخص برای ارائه گیاهان برداشت شده ، روستاییان ، محصولات خود را از طریق واسطه ها به فروش می رسانند اما در تلاش هستیم با همکاری اعضای شورای روستا و دیگر روستاییان ، یک شرکت تعاونی برای خرید و بسته بندی محصولات راه اندازی کنیم که هدف از این کار ، کوتاه شدن دست واسطه ها و فروش محصولات بردشت شده با قیمت بالاتر است .

دهیار روستای کوا به برخی مشکلات این روستای کوهستانی اشاره کرد و گفت : بخش عمده ای از مشکلات فعلی روستا ، مربوط به نداشتن جاده دسترسی مناسب است .

قربانی بیان کرد : این روستا اگر چه دارای ویژگی های منحصر به فرد و خاصی است اما به دلیل جاده نامطلوب ، دسترسی به کوا مشکل بوده و زمینه سازی برای هرگونه بهره برداری از این قابلیت ها را بسیار سخت و دشوار می کند ./سجعبه‌ابزار