رضوانشهر


رضوانشهر استان گیلان
شهرستان رضوان‌شهر يكي ديگر از ديدني ترين شهرستان‌هاي استان گيلان است كه‌از ارزش هاي بالاي‌گردشگري طبيعي برخوردار است. آرامگاه سيد شرفشاه، پل پونل، مسجد سفيد( اسپيد مزگت) و چشم اندازهاي زيباي‌طبيعي‌از جمله جنگل‌ها و رودخانه‌ها از مهم‌ترين مكان هاي تاريخي و ديدني شهرستان رضوان‌شهر به شمار مي روند. صنايع حصيري مهم‌ترين صنايع دستي مردمان شهرستان رضوان‌شهر را تشكيل‌ مي‌دهد.


مکان های دیدنی و تاریخی[ویرایش]

آرامگاه‌سيد شرفشاه، پل پونل، مسجد سفيد( اسپيد مزگت) و چشم اندازهاي زيباي طبيعي از جمله جنگل‌ها و رودخانه‌ها از مهم‌ترين مكان هاي تاريخي و ديدني شهرستان رضوان‌شهر به شمار مي روند.

صنايع و معادن[ویرایش]

از صنايع و معادن اين شهرستان اطلاعات مستندي در دست نيست.

کشاورزی و دام داری[ویرایش]

كشاورزي و دام‌داري اساس اقتصاد شهرستان رضوان‌شهر را تشكيل‌ مي دهد. آب كشاورزی از رودها تأمين می شود و فرآورده های كشاورزی رضوان شهر عبارتند از : برنج، ‌گندم، تره بار و بنشن. هم چنين برنج، فرآورده های دامی و ماهی از صادرات اين شهرستان است.

مشخصات جغرافيايي[ویرایش]

رضوان شهر از شمال به هشتپر و از جنوب به صومعه سرا و ماسال محدود است. رضوان شهر در طول جغرافيايی ۴۹ درجه و ۷ دقيقه و در عرض جغرافيايی ۳۷ درجه و ۳۳ دقيقه و ارتفاع ۵ متر از سطح دريا واقع است. شهرستان رضوان شهر از شهرستان های جديد استان گيلان است كه در راه اصلی بندر انزلی – هشتپر قرار دارد.

وجه تسميه و پيشينه تاريخي[ویرایش]

شهرستان‌رضوان شهر كه در گذشته «دولاب» نام داشت. يكی از ۵ بلوك يا خان نشين قسمت جنوبی شهرستان تالش بود كه به اين ۵ بلوك خمسه طوالش می‌گفتند. درحال حاضر رضوان شهر يكی از شهرستان های استان گيلان است و يكی از مناطق بسيار زيبا و ديدنی شمال كشور است.

جستار های وابسته[ویرایش]

روستاهای شهرستان رضوانشهرجعبه‌ابزار