رند


«رند»؛ بهشتی روی شانه کوهستان؛
پتانسیل بالقوه شمال غربی ترین روستای ایران برای توسعه گردشگری آذربایجان غربی
گردشگری و جذب توریست یکی از اهداف اساسی مناطق آزاد است که می تواند در کنار توسعه اقتصادی مناطق هدف، فرهنگ و آداب رسوم این مناطق را به گردشگران هدیه کند و روستای "رنــــد" نیز در شمال غربی ترین نقطه ایران پتانسیل این را دارد که به منطقه نمونه گردشگری تبدیل شود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، به نقل از سایت ندای ارومیــه، در شمال غربی ترین نقطه ایران پهناور روستایی در کنار کوه قرار دارد که درصورت ایجاد بسترهای لازم می تواند برند خوبی برای نمایش پتانسیل های گردشگری منطقه و حتی استان غریب آذربایجان باشد.

خبرنگاران ارومیه میهمان میهمان نوازان رند!
همایش پیاده روی منطقه آزاد ماکو فرصتی را پدید آورد تا در حاشیه این مراسم از روستایی که اخیرا بعنوان روستای هدف گردشگری منطقه آزاد ماکو لقب گرفته بازدیدی دوساعته داشته باشیم. بازدیدی از این روستا و دیداری با اهالی باصفایش که آنقدر مهمان نوازند که در این دیدار چندساعته خبرنگاران را شرمنده کردند.


نامش را "رند" نهاده اند و بدین نام خوانده می شود. شاید دلیلش این باشد که مردمانش رندصفت اند و زیرکی نهفته در ژن هایشان موجود است. بهرحال توصیف این روستای تاریخی هرچقدر هم که سخت باشد ارزشش را دارد چرا که بهشت گمشده یا همان "پارادایس"ی است که در آرمانشهر باید ردپایش را پیدا کرد.
روستای رند در ۱۵ کیلومتری شهر ماکو قرار دارد. با یک جست و جوی چند ثانیه ای در فضای مجازی این اطلاعات را می توان درباره رند استخراج کرد. اطلاعاتی که هنوز دانشنامه اینترنتی یا همان ویکی پدیای معروف آن را در مدخل فهرست بلندبالای خود وارد نکرده است.
رند در فضای مجازی ...
در توصیف این روستا در اینترنت آمده است: " این روستا سرسبز در دامنه کوه قرار گرفته و وجود چشمه های جوشان آب معدنی ، این روستا را در منطقه از شهرت فراوانی برخوردار ساخته است. جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ بالغ بر ۴۵۰نفر بوده است.چشمه هایی همچون کند بولاغی ، قمیشلی بولاغ ، جیللی بولاغ، گول اویز و کربلایی نظر بولاغی واقع در ارتفاعات شمال روستا از چشمه های این روستای سرسبز میباشند. در طی سالهای حکمرانی اورارتوها روستای رند بعنوان منطقه ای سوق الجیشی نقشی مهم در حفظ قلمرو آنان داشته است چنانکه پتروفسکی در کتاب تاریخ اورارتو و در ذکر قلعه های آنان از قلعه ای بنام رنت نام می برد قلعه ای که به قول او در نه کیلومتری ماکو واقع شده است قلعه ای که اینک جز خرابه های پی های آن چیزی از آن برجای نمانده است و تنها رد پای پدران اورارتویی ما را در این سرزمین به یادگار نهاده است."روستایی در دل کوه با آب و هوای معتدل!
با پرس و جویی که از اهالی باصفای رند کردیم رند را دارای آب و هوای سرد معتدل معرفی کردند و زمستان هایش را سرد توصیف. ضمنا وجود روخانه ساری سو و جویبارهای کوچک آب باعث شده تا رند همیشه هوای مرطوبی داشته باشد.
از آنجائیکه شغل اکثر روستاییان استان غریب مان، کشاورزی و دامپروری است طبیعتا رندی ها نیز به این مشاغل مشغولند و باغداری، زراعت و دامپروری سه شغل اهالی رند محسوب می شود.
با استناد به سخنان اهالی رند، روستا با باغ‌هایی پر از درختان گیلاس، آلبالو، هلو، سیب ، زرد آلو و گردو احاطه شده است.پوشش گیاهی ارتفاعات و کف این روستا گل گاوزبان، آویشن، گل بنفشه، گل ختمی، چای کوهی، ترشک کوهی، کاک اوتی و... می باشد و وجود درختان کوتاه جنگلی در ارتفاعات این روستا به زیبایی های آن افزوده است.

ساری سو چایی، رودی که از میان رندان می گذرد
رودخانه یا همان "چای" در زبان محلی مردم ترک دیار آذربایجان، جزو لاینفک مناطق روستایی است چرا که وجود کوههای ستبر در آذربایجان و آب شدن برف های کوهستان ها در هر محال شهرهای آذربایجان رودخانه هایی را جاری کرده است و زمین های زراعی را سیراب.
رودخانه ساری سو که از میان رند می گذرد از دریاچه‌ای به نام بلیک گلو در خاک ترکیه سرچشمه گرفته و از طریق تالاب یاریم قیه بازرگان در نزدیکی بازرگان وارد ایران می‌شود و پس از عبور از روستای رند به رودخانه زنگبار منتهی می‌گردد. این رودخانه آب مورد نیاز آبیاری روستای رند و دیگر روستا های اطراف را تامین می کند.
این توصیفات شاید برای ترسیم یک روستای باصفا در ذهن مخاطبان کافی باشد اما دیدن رند و بازدید از این روستا می تواند خاطره ای وصف نشدنی را در اذهان گردشگران ثبت نماید.

چهره خسته "رند" شاداب می شود
در بازدید از این روستا مدیر گردشگری منطقه آزاد ماکو خبرنگاران را همراهی می کرد و توضیحات کافی درباره این روستا داد.
دکتر بیننده درباره رند گفت: روستای رند یکی از قدیمی ترین روستاهای منطقه است و کاوش های باستانشانسی در آینده ای نزدیک در این روستا انجام می شود.
وی بازسازی بازار قدیمی رند را از اولیت های اساسی منطقه آزاد برشمرد و خاطرنشان کرد: ساخت باغ پرندگان و مرمت و راه اندازی آسیاب قدیمی روستای رند و احداث خیابانی به نام خیابان قدم را برای پیاده روی گردشگران و ساخت کاشانه مهمان هایی به صورت سنتی در روستای رند را از جمله برنامه های منطقه آزاد ماکوست که در انجام آن در ماههای آینده هستیم.

وقتی دود از کنده بلند می شود!
دره روستای رند در کنار کوه این روستا قرار دارد که بسیار سرسبز و دیدنی است.علاوه بر اینکه دکتر بیننده در این بازدید خبرنگاران را راهنمایی می کرد موسی رندی رئیس شورای روستای رند نیز همراه ما بود و درباره جاذبه های این روستا با شور و حرارت خاصی صحبت می کرد و تقریبا چیزی در مایه های پرویز جلیلی خودمان بود البته سر و حال تر و قبراق تر چون با پشتکی که او در بین خبرنگاران و در بین رقص محلی زد نشان داد دود از کنده بلند می شود!!!
می گویند حاج موسی رندی نائب قهرمانی کشتی ایران در رده های پایه بوده است. مردی که موهایش تقریبا سفید شده و علاوه بر ریش سفیدی و ریاست شورا، یک آژانس معاملات مسکن نیز در میدان روستا دارد تا شغل چهارمی هم برای خودش علاوه بر دامپروری، کشاورزی و ریاست شورا جمع و جور کرده باشد.
خلاصه اینکه "رند" فردا از "رند" امروز متفاوت تر است چرا که سایه سنگین حمایت سرمایه گذاران منطقه آزاد ماکو از این روستا می تواند فرجام خوبی برای گردشگری منطقه داشته باشد.جعبه‌ابزار