رندان


روستاي رندان روستايي است در دامنه كوه ، در ۲۰کیلومتری تهران است . این روستا با اینکه فاصله کمی با تهران دارد هنوزبکر و دست نخورده باقی مانده است. جمعيت این روستا كم می باشد که بيشتر به دامداري و باغداري اشتغال دارند...
باورش برای کسانی به این روستا رفته اند سخت است روستایی كه به آن می‌گویند«رندان» اما مردمی ‌دارد مهربان كه هیچ‌كدام رند (به معنای امروزی‌اش) نیستند بلكه ساده، مهربان و مهمان‌نوازند.


معرفی روستا[ویرایش]

رندان در پای كوه قرار گرفته است و درختانش چنان به شكوفه نشسته‌اند كه این روزها، وقتی از دور به آنها نگاه می‌كنی، به نظرت می‌آید برفی سپید و صورتی، روی شاخه‌ها را پوشانده است. اهالی این روستا روزگارشان را بیشتر با باغداری و دامداری می‌گذرانند و روستا با باغ‌هایی پر از درختان سیب، هلو، گیلاس و آلبالو احاطه شده است.

این روستا تا آنجا كه ما می‌دانیم ابنیه تاریخی معروفی ندارد، اما دلیل این كه ما به شما معرفی می‌كنیم، بكر بودن روستاست. گرچه چند سالی است در سایت‌های اینترنتی، آگهی‌هایی منتشر می‌شوند كه نشان می‌دهند كسانی، زمین‌های روستا را به حراج گذاشته‌اند و بزودی پای ویلاسازها به آنجا باز می‌شود، این روستا هنوز به سرنوشت خیلی از روستاهای شمال كشور گرفتار نشده است، آنجا هنوز بافت سنتی‌اش را حفظ كرده و كوچه پس كوچه‌هایش از رفت و آمد غریبه‌های شهری شلوغ نشده‌اند، نه كسی بنفشه‌ها وآویشن‌ها و ختمی‌هایش را لگدمال كرده است و نه چنارها و زبان‌گنجشك‌های بلند را به بهانه ویلاسازی بریده‌اند.

روستای رندان، هنوز بكر و معصوم است و همین ویژگی است كه باعث می‌شود به شما نشانی‌اش را بدهیم تا كنار آبشار مغرورش دمی ‌بیاسایید و صبحانه‌ای بخورید.

اماکن مذهبی[ویرایش]

روستای رندان دارای یک مسجد به نام مسجد امام حسن مجتبی (ع) می باشد. که هر ساله میزبان مراسم عزاداری حسینی و تعزیه می باشد.

راه های دسترسی[ویرایش]

برای سفر به رندان از تهران ، باید ابتدا به سمت امامزاده داوود برانید و سولقان را كه رد كردید پس از طی فاصله كوتاهی، تابلویی كنار یكی از جاده‌های فرعی به چشم‌تان می‌خورد كه شما را به سمت روستا هدایت می‌كند. یادتان باشد به سوداگران زمین، نشانی رندان را ندهید و به قول دوستداران محیط‌زیست طوری واردش شوید و از آن بازدید كنید كه وقت رفتن به نظر بیاید هرگز آنجا نبوده‌اید! مسیر پیاده‌روی آبشار رندان در ارتفاعات شمال روستای رندان و در امتداد دره‌ای سرسبز، یکی از زیباترین و با شکوه‌ترین آبشارهای تهران قرار دارد. این آبشار باشکوه و پرآب با ارتفاع تقریبی ۴۰ متر، به‌نظر می‌رسد که بعد از آبشار سنگان ، دومین آبشار مرتفع تهران باشد. مسیر آبشار یک راه مال‌رو نسبتاً هموار و کم شیب است که در امتداد رودخانه رندان پس از حدود یک ساعت پیاده‌روی شما را به آبشار می‌رساند.
برای دسترسی به مسیر پیاده‌روی آبشار، پس از ورود به روستا باید در جهت راست و به سمت دره حرکت کنید. در انتهای مسیر ماشین‌رو با حدود ۵۰ متر پیاده‌روی به کنار رودخانه می‌رسید. در اینجا یک راه مال‌رو از کنار رودخانه شما را مستقیم به پای آبشار می‌رساند. اگر قصد پیاده‌روی و دیدار آبشار را ندارید می‌توانید در همان ابتدای مسیر و یا کمی جلوتر کنار رودخانه اتراق کنید؛ از صدای رودخانه خروشان رندان لذت برده و اوقات فراغت خود را با تنفس در هوای پاک کوهستان البرز سپری کنید. اما اگر اهل پیاده روی هستید پیشنهاد می‌کنیم که حتماً مسیر آبشار را در پیش بگیرید.

مطمئن باشید که در انتهای مسیر با تماشای آبشار زیبای رندان خستگی راه را از یاد خواهید برد. مسیر آبشار بجز بخش کوتاهی در انتهای مسیر، هموار و کم شیب است طوری که کودکان و افراد با توانایی جسمانی کم هم قادر به پیمایش آن هستند. در مسیر دره رندان هر از گاهی باید از روی پل‌های چوبی و بتونی عبور کرده و یا با پرش از روی سنگ‌های کف رودخانه، از یک سمت به سمت دیگر رودخانه تغییر جهت ‌دهید.

باغ های رندان[ویرایش]

گاه از کنار باغ‌های گیلاس ، آلبالو و هلو و گاه از پای صخره‌های کوچک و بزرگ باید عبور کنید و نکته جالب و هیجان انگیز این است که تا چند دقیقه پایانی مسیر، آبشار را نمی‌بینید. در انتها با پشت سر گذاشتن یک شیب نسبتاً تند اما کوتاه، آبشار زیبای رندان در آن‌سوی دره به یکباره نمایان می‌شود. اگر در روزهای گرم تابستان برای بازدید از آبشار رندان رفته‌اید می‌توانید پای آبشار رفته و از برخورد قطرات ریز و پودر آب به صورتتان لذت ببرید.
باغ‌های گیلاسِ رندان تا بالای آبشار همچنان ادامه دارد. اگر خواهان کمی هیجان هستید می‌توانید از مسیر صخره‌ای سمت چپ آبشار به آسانی بالا رفته و پس از چند دقیقه خود را به بالای آبشار برسانید. از آن بالا می‌توانید به تماشای محیط پیرامون آبشار نشسته و از زیبایی‌های دره رندان بیشتر لذت ببرید.

امکانات روستا[ویرایش]

در روستای رندان یک باب کارگاه نجاری متعلق به آقای احمدی از اهالی روستا فعال می باشد که حتی برای شهروندان تهرانی نیز خدماتی از قیبل ساخت کمد و کابینت؛ سرویس خواب و ... ارائه می نماید.

منبع[ویرایش]

گفتگو با آقای ابراهیم احمدی


رده‌های این صفحه : روستاهای شهرستان تهران
جعبه‌ابزار