روستای فرح آباد شهرستان کاشمر


آلودگی قنات روستای فرح‌آباد، براثر رها کردن فاضلاب شهرک صنعتی کاشمر
» سرویس: استان ها - خراسان رضوي
کد خبر: ۹۲۰۸۱۸۱۱۱۹۲
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۶
رییس اداره‌ی حفاظت محیط زیست کاشمر گفت: به علت رهاسازی فاضلاب واحد صنعتی در شهرک صنعتی کاشمر به آلوده شدن آب قنات روستای فرح‌آباد از توابع بخش مرکزی منجر شد.

«مهدی جمعه‌پور» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه‌ی خراسان، با بیان این‌که پس از گزارش‌های مردمی مبنی بر آلوده شدن آب قنات این روستا کارشناس مربوطه برای بررسی هرچه دقیق‌تر موضوع به محل اعزام شد، گفت: کارشناس اعزامی پس از بررسی و پیگیری‌ها متوجه شد که یکی از واحدهای فعال در شهرک صنعتی کاشمر بر خلاف ضوابط و مقررات استانداردهای زیست محیطی پسآب واحد را به‌صورت تصفیه نشده رهاسازی کرده‌ است.

وی با بیان این‌که رها کردن فاضلاب سبب تغییر رنگ آب قنات شده بود، تصریح کرد: پس از تشکیل پرونده واحد آلاینده و رهاکننده‌ی فاضلاب در شهرک صنعتی پلمب شد.

وی ادامه داد: پسآب این کارخانه به علت این‌که به سمت چاه‌های آب قنات روستای فرح‌آباد هدایت شده بود‌، به آلودگی آب منجر شد.

«علی شبان» رییس شورای اسلامی روستای فرح‌آباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه‌ی خراسان، با بیان این‌که یکی از کشاورزان سه روز پیش ‌حین گرفتن آب در زمین‌های کشاورزی خود متوجه رنگ غیرطبیعی آب می‌شود که بلافاصله مراتب را به مسوول قنات و پس از آن به شورا اطلاع می‌دهد، گفت: انباشته شدن فاضلاب در بالادست چاه‌های قنات این روستا خطر فروریختن قنات را افزایش داده و اگر چاه‌های قنات ریزش کند، فعالیت اهالی روستا مختل و روستاییان نسبت به مهاجرت اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که این روستا، ۷۸۰ خانوار دارد که بیش از ۹۰ درصد آنها به فعالیت‌های کشاورزی و دامداری مشغول هستند، خاطر نشان کرد: وارد شدن فاضلاب کارخانه به داخل قنات روستا، به تلف شدن ماهی‌ها منجرشده‌ است هم‌چنین دامداران برای جلوگیری از تلف شدن دام‌ها از این آب استفاده نمی‌کنند.

براساس این گزارش، واحد رهاکننده‌ی فاضلاب با خاکبرداری قسمت بالای چاه‌های قنات و حفر گودالی فاضلاب کارخانه را به قنات هدایت ‌کرده‌ است.جعبه‌ابزار