سایت جامع گردشگری ایران


گردش و مسافرت را باید یکی از محبوب ترین تفریحات مردم سراسر جهان دانست. مردم کشورهای مختلف با توجه به عادات و آداب و رسومی که دارند، معمولا یک یا چند بار در سال و معمولا برای رفع خستگی و کسالت حاصل از یکنواختی زندگی و کار روزانه به مسافرت می روند؛ که انتخاب محل و مدت سفر بسته به وضعیت مالی، اعتقادات، آگاهی ها و خلق و خوی آنها متغیر است.
ایرانی ها نیز همواره به سفر به عنوان یکی از کاری لازم و سودمند زندگی خود نگریسته و از دیرباز به آن علاقه نشان داده اند. فرهنگ ایرانی مملو از اشارات، ضرب المثل ها و توصیه هایی است که به لزوم سفر، آموختن راه و رسم زندگی طی سفر و عبرت گرفتن از سرگذشت پیشینیان اشاره دارد:
"بسیار سفر باید تا پخته شود خامی". سعدی
"گر روی این ره سفر باید سفر / تا ببینی در جهان هر خیر و شر". عطار
"بنه سر در سفر منشین به یک جا / گرت باید ز اسفل شد به اعلا". وحشی بافقی
و...
اما با این وجود، توجه به سفر در کشور ما چنان که باید و شاید جایگاه مطلوبی نداشته؛ و همین سفرهای موردی خانواده های ایرانی نیز محدود به مناطق محدودی شده که هرسال مخصوصا در تعطیلات نوروز و تابستان تکرار می شود. این امر اگرچه علل متنوع و متعددی دارد؛ لیکن می توان از مهمترین عوامل آن به نداشتن اطلاعات و آگاهی های لازم در خصوص مناطق گردشگری و آثار باستانی و دیدنی کشور؛ نحوه دسترسی به آنها، روش های کاهش هزینه سفر، روش های برنامه ریزی برای سفرهای مختلف با توجه به میزان بودجه و مدت زمان در اختیار و... اشاره کرد. ما در این سایت سعی کرده ایم این موانع را از پیش روی علاقه مندان به گردشگری برداریم و در حد توان در توسعه گردشگری کشورمان تلاش کنیم.
این سایت با معرفی مناطق مختلف دیدنی و آثار باستانی کشور به تفکیک استان، شهر و اثر همراه با عکس های متنوع و گویا در بخشگردشگری، کاربران را در انتخاب محل مورد نظرشان برای مسافرت یاری خواهد داد. همچنین مطالب مفیدی از قبیل روشهای کاهش هزینه سفر، روشهای برنامه ریزی برای سفر، کمکهای اولیه، رویارویی با شرایط سخت و غیر مترقبه و... در بخش دانستنی ها، بیشتر نیازهای اطلاعاتی یک مسافرت را پوشش خواهد داد.
در ضمن برای اینکه تنها مطالب آکادمیک ارائه نشده باشد؛ چند نمونه از سفرهایی که با رعایت مطالب فوق انجام شده نیز در بخش سفرنامه ها در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.
مدیران این سایت از هر فرصتی برای سفر و دیدن عجایب گردشگری ایران و مطالعه راجع به مسائل مربوط به گردشگری استفاده کرده اند و اکنون در تلاشند حاصل مطالعات، تجارب و اطلاعات خود را در اختیار دیگر علاقه مندان به این حوزه قرار دهند.
اما در مورد انتخاب نام سايت؛ بايد بگوييم که آنوبانيني قديمي ترين سنگ نوشته ايران است که به پيش از دوران هخامنشي ها و مادها تعلق دارد و از اين جهت که شايد در عرصه ايرانگردي، کمتر شناخته شده باشد و همچنين به دلايل متنوع ديگري که مجال بازگو کردن آن نيست؛ به عنوان نام خاص سايت جامع گردشگري ايران، انتخاب شده است.
‌اين کتيبه که داراي سنگ نوشته اي به زبان اکدي است؛ دستِ کم دو هزار سال از كتيبه داريوش بزرگ در بيستون قديمي‌تر است.
در پايان امید است این تلاش مورد توجه قرار گرفته و هم میهنان فرهنگ دوستمان در هر کجای جهان که هستند با حسن نظرخود و با طرح پیشنهادات سازنده به پیشرفت این مهم یاری رسانند.


پیوندها[ویرایش]
سایت تور مشهد ایران    
جستارهای وابسته[ویرایش]

گردشگری روستاییجعبه‌ابزار