صندوق توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی


رییس صندوق توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی خبر داد
افزایش ۳۰ درصدی سرمایه صندوق سرمایه‌گذاری کشاورزی
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی از افزایش ۳۰ درصدی سرمایه این صندوق در سال آینده خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده می‌توان امید داشت در سال جاری شاهد افزایش سرمایه چشمگیری باشیم.

سید عبدالکریم رضوی اردکانی در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره برنامه‌های بلند مدت شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در جهت گسترش این صندوق‌ها اظهار کرد: هدف شرکت مادر تخصصی این است که ۳۶۰ صندوق شهرستانی طی یک برنامه پنج ساله در کل کشور تاسیس کند.
وی افزود: در این راستا تلاش می‌شود در سه ماهه اول سال شهرستان‌های سه استان‌ دیگر کشور نیز مجهز به صندوق شهرستانی شود که تاکنون نیز کارهای مقدماتی آن انجام شده است.
رضوی اردکانی با تاکید بر اینکه یکی دیگر از صندوق‌های مرتبط با صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی صندوق زنان است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰ صندوق حمایت از توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان در سراسر کشور فعالیت دارد.
وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر صندوقی میان بانوان روستایی و عشایری با هدف جمع‌آوری پول‌های این افراد رایج شده‌ بود، گفت: این صندوق‌ها کاملا به صورت عرفی و بدون هیچ ماهیت قانونی تشکیل شد به همین دلیل امکان حمایت و دخالت دولتی برای آنها وجود نداشت.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی درباره حمایت دولت از فعالیت‌های صندوق زنان اظهار کرد: صندوق با حمایت از سپرده بانوان در روستا توانست ۱۰ صندوق را ایجاد کند. از طریق بهره‌برداری از سرمایه‌های این بانوان روستایی صندوق‌های زنان تشکیل شد که در حال حاضر در پنج استان کشور در حال فعالیت هستند.
وی درباره محل استقرار و فعالیت صندوق‌های زنان خاطر نشان کرد: سه صندوق در استان فارس، دو صندوق در آذربایجان غربی، دو صندوق در خراسان رضوی و یک صندوق در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر ایجاد شده است.
رضوی اردکانی با بیان این‌که زنان روستایی نقش مهم و قابل توجهی در ارتقای فعالیت‌های روستایی دارند، گفت: ۰.۵ درصد سرمایه کل صندوق ها مربوط به صندوق‌های حمایت از توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان است.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با بیان این‌که کل سرمایه صندوق ۵۸۷ میلیارد تومان است، گفت: سهامداران این صندوق تشکل‌ها هستند و سهامداران صندوق استانی سهامداران استانی هستند.
رضوی اردکانی با بیان این‌که ماهیت صندوق‌های شهرستانی و صندوق‌های زنان متفاوت از دو صندوق دیگر است، گفت: سهامداران صندوق زنان، سهامداران مستقیم یعنی همان زنان روستایی و عشایر هستند. همچنین سهامداران شهرستان به سه نوع سهامدار تشکل، تولیدکننده دارای پروانه و تولیدکننده روستایی تقسیم می‌شوند.
مدیر عامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با بیان این‌که سهامداران صندوق متشکل از افراد حقیقی یا حقوقی هستند، گفت: ۶۴۳۹ تشکل در حال حاضر در این صندوق سرمایه‌گذاری کرده‌اند ‌که ۱۸۱۵ نفر سهامدار پروانه‌دار هستند و از طرفی ۱۸۰۶۰ تن حقیقی عضو صندوق هستند.
رضوی اردکانی افزود:‌ در حال حاضر ۸۴ صندوق در کشور فعالیت می‌کنند که شامل ۳۲ صندوق استانی، ۳۶ صندوق شهرستانی، ۱۰ صندوق زنان و شش صندوق تخصصی ملی می‌شود.جعبه‌ابزار