قلعه گال جوشین


باستان شناساني كه قلعه گال-جوشن را بررسي كرده اند، قدمت آن را به هزاره اول قبل از ميلاد نسبت داده اند.


تاریخچه[ویرایش]

آنها در كاوش هاي خود آثاري از دوره هاي اشكاني و ساساني در آن پيدا كرده اند كه اهميت قلعه جوشن را در اين دو دوره نشان مي دهد. اين قلعه از شرق به رودخانه گال و از شمال و جنوب به دره و مراتع اطراف كوه محدود مي شود و تنها راه ارتباطي آن گذري كوهستاني و تنگ است كه تنها به اندازه عبور يك يا دو نفر جا دارد. بنابراين عجيب نيست كه با اين امكان دسترسي دشوار، قلعه گال- جوشن كاركردي حفاظتي و نظامي داشته باشد.
محلي هاي ورزقان قلعه گال- جوشن را به نام گال قلعه يا گال-جوشون قالاسي مي شناسند و معتقدند كه اين قلعه در زمان حمله اعراب به ايران قلعه گال مركز مقاومت بوده است و به دليل همين كاربرد نظامي حداقل اتاق هاي سرپوشيده را براي زندگي در داخل قلعه دارد. اين قلعه در مرز دو روستاي جوشین از طرف جنوب غربی و گال (گلو) از طرف شمال شرقی قرار گرفته و رودخانه اي درست از كنار آن و در بخش جنوبي و غربي در جريان است.

ویژگی های قلعه[ویرایش]

اصلي ترين ويژگي قلعه گال- جوشن كه آن را از قلعه هاي ديگر متمايز مي كند، پلكاني است كه در دامنه كوه كنده شده و ديواره هايي كه در قسمت جنوب قلعه قرار داشتند و به صورت سنگ هاي خشكه چين ساخته شده بودند اما در طول زمان از بين رفتند.
سفال هاي به كار رفته در معماري اين قلعه به دو رنگ قرمز و نخودي هستند كه روي آنها تزئينات ظريف و منحصر به فردي با نقش هاي سنتي آن دوره و اشكال هندسي، موجي، نوارهاي افقي و خطوط نقطه چين به چشم مي خورد. اين سفال ها با خمير مايه مواد كاني و به صورت چرخ ساز ساخته شده اند تا ظرافت بيشتري داشته باشند.
قلعه گال- جوشن چندين آب انبار هم دارد كه هر كدام با كانال هايي به صورت لوله كشي، آب برف و باران را به درون آب انبارها هدايت مي كردند.

چطور برويم؟[ویرایش]

براي ديدن قلعه گال- جوشن بايد به استان آذربايجان شرقي،۳۵كيلومتري غرب ورزقان به سوي جلفا و۳كيلومتري روستاي گال برويد. روستايي كه به بخش خارواناي اين شهرستان تعلق دارد و شما را از راهي سخت وكوهستاني به قلعه گال-جوشن مي رساند.
قلعه گال- جوشین اگرچه در طول دوران آسيب ديده اما بيشترين سهم تخريب آن را حفاران غير مجازي به گردن دارند كه در پي يافتن گنج اين قلعه را زير و رو كرده اند. با اين حال، چند سال قبل هم در حين احداث لوله گاز، گورستان اين قلعه كه در غرب آن واقع شده بود به طور كامل تخريب شد تا امروز چيز زيادي از قلعه نظامي گال جوشین قابل ديدن نباشجعبه‌ابزار