قوهیجان


روستاي قوهيجان/ طارم / زنجان
یکی از روستاهای خوش آب و هوا و با قدمت چند صد ساله شهرستان طارم دهستان درام روستای قوهیجان است. روستای قوهیجان دارای امامزاده ای است به نام امامزاده اسماعیل (ع) که در ۳ کیلومتری این روستا قرار دارد ومردم این روستا و روستاهای اطراف به این امامزاده اعتقاد زیادی دارند.


معرفی روستا[ویرایش]

یکی از روستاهای خوش آب و هوا و با قدمت چند صد ساله شهرستان طارم دهستان درام روستای قوهیجان است.
مردم این روستا در گذشته به صورت ییلاق و قشلاق زندگی می کردند که در تابستان ها در روستای کوهستانی با چشمه جوشان از دامنه کوه که در بالادست روستا قرار دارد و جویبار جاری از آن، روستا را به دو نیم تقسیم کرده است و درختان مختلف سر به فلک کشیده و میوه های متنوع از جمله گردو ، گلابی ، سیب ، سنجد ، فندوق ، به و.... زندگی می کردند.
و گویش محلی ساکنان زبان" تاتی" است.
و زمستان ها به روستای گرمسیر "سرخه سنگ " که در ۵ کیلومتری درام واقع است از راه کوهستانی و پیاده کوچ می کردند که این روستا بعد از زلزله سال۶۹کاملا تخریب شد و درچند کیلومتر پایین تر بنا شد.
روستای قوهیجان دارای امامزاده ای است به نام امامزاده اسماعیل (ع) که در ۳ کیلومتری این روستا قرار دارد ومردم این روستا و روستاهای اطراف به این امامزاده اعتقاد زیادی دارند. که این امامزاده فاقد راه و جاده ماشین رو می باشد و ارادتمندان این آستان از راه کوهستانی جهت زیارت مشرف می شوند.
امامزاده اسماعیل (ع)از نوادگان منتسب به امام جعفر صادق (ع) یکی از شانزده بقعه زیارتی شهرستان طارم می باشد که در سه کیلومتری روستای قوهیجان قرار دارد و این امامزاده از راه ماشین رو بهره مند نیست و ارادتمندان آن آستان از راه پیاده و کوهستانی به زیارت مشرف می شوند و با توجه به فرسوده بودن ساختمان امامزاده و حفاری های غیر مجاز اطراف امامزاده توسط افراد سودجو در طول سال های متوالی و پیگیری مردم منطقه و هیئت امناء و مسولین انتظامی و اداره اوقاف منطقه پرونده در دست بررسی می باشد.
مردم مذهبیُ قوهیجان، سرخه سنگ و قوهیجانی ها و چناری های مقیم استانهای تهران و البرز و گیلان و شهرستان های قدس و ملارد با کمک هیئت امنای آستان امامزاده اسماعیل(ع) قبوضی را تهیه و مبالغی را جهت بازسازی ساختمان و احداث راه برای این امامزاده جمع آوری می نمایند.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای قوهیجانجعبه‌ابزار