پژوهشکده مدیریت شهری و روستایی


پ‌ژوهشكده مديريت شهري و روستايي، از جمله مراكز علمي و پژوهشي شناخته شده و تاثيرگذار در حوزه ي مطالعات شهري و روستايي ، به ويژه حوزه برنامه ريزي و مديريت شهري كشور است و از آغاز فعاليت در سال ۱۳۶۸ تاكنون توانسته است پشتوانه فكري و خزانه علمي مناسبي براي نظام برنامه ريزي و مديريت شهرداريها و دهياريها باشد.


تاریخچه[ویرایش]

اين پژوهشكده در نيمه دوم سال ۱۳۶۸توسط معاونت هماهنگي امور عمراني وزارت كشور در قالب گروه مطالعاتي و در راستاي بهبود نظام مديريت شهري تشكيل شد و در سال ۱۳۷۲ با تغيير نام آن از گروه مطالعات به مركز مطالعات ، فعاليت هاي پژوهشي توسعه بيشتري توسعه بيشتري يافت.
همچنين از اين زمان فعاليتهاي مربوط به انتشار كتاب و مجلات تخصصي ( ماهنامه شهرداريها) و عرضه محصولات پژوهشي نيز آغاز گرديد. اخذ مجوز انتشارات سازمان شهرداريهاي كشور از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و انتشار فصلنامه ( مديريت شهري ) از جمله اين فعاليتها بوده است.
پس از شكل گيري سازمان شهرداريهاي كشور در سال ۱۳۸۱ ، اين پژوهشكده از حوزه معاونت هماهنگي امور عمراني به اين سازمان انتقال يافت ، و در سال۱۳۸۲ با توجه موافقت قطعي شوراي گسترش آموزش عالي و با دريافت مجوز قطعي گروه هاي پژوهشي برنامه ريزي ، مديريت شهري و مطالعات راهبردي ، از مركز مطالعات به "مركز پژوهشهاي شهري و روستايي" ( پژوهشكده ) تغيير نام يافت.نهايتاً بر اساس موافقت وزير محترم كشور در مورخ ۸/۵/۱۳۸۶ تشكيل پژوهشكده و گسترش آن جهت اجرا ابلاغ گرديد.
از جمله اقدامات انجام شده در پژوهشكده طي اين سال ها مي توان به موارد زير اشاره كرد.
۱) اتمام ۳۶ پروژه مطالعاتي كلان و انجام ۹۱ مورد پژوهشهاي مطالعاتي خرد توسط كارشناسان
۲) نظارت و مديريت بر ۴۰ پروژه مطالعاتي كلان
۳) راه اندازي انتشار مجلات تخصصي از جمله ماهنامه شهرداريها و انتشار فصلنامه مديريت شهري
۴) انتشار گزيده آمار و اطلاعات جمع آوري شده از شهرداريها تا سال ۱۳۸۰
۵) تشكيل بانك اطلاعات شهري در خصوص فصل عمران شهري ، تجهيزات فني شهرداريها ، اتوبوسراني شهري ، تاكسيراني شهري ، ميني بوسراني شهري ، بازيافت و دفع مواد زائد جامد شهري ، آتش نشاني و پايانه هاي بين شهري تا سال ۱۳۸۰
۶) برگزاري سمينارها، همايش ها، سخنراني ها، گردهمايي ها، كارگاه هاي علمي-آموزشي و كارشناسي بالغ بر ۵۰ مورد
۷) عضويت و ارتباط با مجامع بين المللي از جمله سازمان بين المللي شهرهاي متحد و حكومت هاي محلي
۸) حمايت و نظارت بر پروژه هاي مطالعاتي مورد نياز شهرداريها از سال ۱۳۷۹ تاكنون به تعداد ۴۰۰ عنوان كه ۱۰۹ مورد آن انجام يافته است....

پیوندها[ویرایش]

سازمان شهرداری ها و دهیاری ها    جعبه‌ابزار