چاه کبکان


روستاي چاه کبکان/ مهر / فارس
این روستا بیش از ۱۶۰۰ نفر جمعیت دارد ودارای امکانات آموزشی شامل مهد کودک،مدرسه ابتدایی دخترانه وپسرانه ومدرسه راهمنمایی دخترانه وپسرانه، کانون فرهنگی مسجد سید الشهدا است و... که نیاز اساسی به داشتن دبیرستان در این روستا احساس می شود.این روستا از پتانسیل بالا در زمینه کشاورزی برخوردارمی باشد...


معرفی روستا[ویرایش]

روستای پایکوهی در استان فارس شهرستان مهر بخش اسیر دهستان دشت لاله (گل نرگس)واقع شده است. این روستا بیش از ۱۶۰۰نفر جمعیت و ۳۹۰ خانوار دارد ودارای امکانات آموزشی شامل مهد کودک، مدرسه ابتدایی دخترانه وپسرانه ومدرسه راهنمایی دخترانه و پسرانه، کانون فرهنگی مسجد سید الشهدا است و... که نیاز اساسی به داشتن دبیرستان در این روستا احساس می شود. این روستا از پتانسیل بالا در زمینه کشاورزی برخوردارمی باشد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

عرض جغرافیایی: ۲۷ درجه۷۱ دقیقه ۶۷ ثانیه
طول جغرافیایی: ۵۲ درجه۶۱ دقیقه ۶۷ ثانیه
ارتفاع از سطح آب های آزاد: ۴۶۷ متر، ۱۵۳۵فوت
وسعت: ۷۰ هکتار (محدوده ساخته شده روستا)
بررسی و تحلیل وابستگی های خدماتی روستای چاه کبکان و حوزه نفوذ پیرامون
حوزه نفوذ خدمات آموزشی/ راهنمایی: روستای کارون، روستای چاه دروا، روستای چاه بیدو، روستای نوآباد، روستای بندو/ بناکورویه، ناچار و نرگسی، روستای لاور ده (استان بوشهر)، لاور گل (استان بوشهر).
حوزه نفوذ خدمات بهداشتی و درمانی/ خانه بهداشت: روستای چاه بیدو، روستای نوآباد (تا سال ۱۳۹۰)، روستای بندو/ بناکورویه.حوزه نفوذ خدمات تجاری و عمومی (بقالی و نانوایی، واحد توزیع مواد نفتی، مسافربری): روستای چاه دروا، روستای چاه بیدو، روستای نوآباد، روستای بندو/ بناکورویه.
حوزه نفوذ خدمات اداری و سیاسی: روستای بندو/ بناکورویه.

نام روستا نوع خدمات آموزشی بهداشتی، درمانی خدمات عمومی خدمات اداری
روستای کارون - - -
روستای چاه دورا - -
روستای چاه بیدو -
روستای نوآباد -
روستای بندو و بناکورویه
روستای لاور ده (استان بوشهر) - - -
روستای لاور گل (استان بوشهر) - - -
جمعیت تحت پوشش ۷۰۰۰ نفر ۲۸۰۰ نفر ۴ هزار نفر ۱۶۵۰
ارزیابی و تحلیل (دلایل) مرکز برتر روستایی و مکان انتخابی بهینه جهت حوزه عمران روستایی بخش اسیر
جمعیت و روند تحولات آن (جمعیت بیشتر با آهنگ رشد مثبت و بیشتر).
موقعیت مکانی مناسب برای پوشش آبادیهای پیرامون (مرکزیت مکانی به تعبیر کریستالر).
امکانات خدماتی و زیربنایی موجود.
توان اقتصادی (سرمایه مالی، سطح زیرکشت، دام و...) و بازار.
قابلیتهای توسعه (منابع طبیعی و زمینههای مناسب برای توسعه کلیه بخشهای اقتصادی و مسکونی).
اطلاعات و آمار فضای خدماتی و عمومی روستای چاه کبکان

دبستان (ابتدایی پسرانه) دارد فارابی
دبستان (ابتدایی دخترانه) دارد عصمت
مدرسه ی راهنمایی پسرانه دارد شهید بهشتی
مدرسه ی راهنمایی دخترانه دارد پروین اعتصامی
فضای آموزشی ندارد- نیاز ضروری دو فضای آموزشی
دبیرستان پسرانه ندارد نیاز ضروری
دبیرستان دخترانه ندارد نیاز ضروری
کتابخانه عمومی (کتابخانه مسجد سیدالشهداء) ندارد عدم فضا و تجهیزات مناسب (میز-قفسه- کتاب- رایانه)
مکان ورزشی (نیاز به سکوسازی- آب- رختکن و ...) زمین وزشی خاکی زمین فوتبال (دو تیم ورزشی فعال در مسابقات)- والیبال
ويدئو كلوپ و فروش محصولات فرهنگی نیمه فعال/ تابستان فعالیت می کند تاکسی تلفنی/ نانوایی/ واحد توزیع نفت و گازوئیل/ بقالی/ قصابی/ سوپر مارکت دارد
پایگاه بسیج ندارد در دست اقدام
خانه بهداشت دارد بهیار و بهورز
خانه عالم دارد نیاز به تکمیل و تجهیز
خانه بهزیستی ندارد
خانه فرهنگ/ خانه فرهنگ بانوان روستایی ندارد
تعاونی ندارد
مسجد و حسسینیه دارد یک مسجد و ۵ حسینیه/ نیاز به فضای دینی جدید
گلزار شهدا ندارد درون روستا نمیباشد
امامزاده در کوهستان
راه روستا جاده آسفالته (۲ مسیر) جاده خاکی
نیازهای ارتباطی روستا میدان (تقاطع اتوبان) بلوار- علائم و تابلوهای ایمنی و هشدار دهنده- سرعت گیر- چراغ راهنمایی و رانندگی
حمام عمومی و غسالخانه ندارد نیاز ضروری
آب/ برق/ تلفن دارد
گاز ندارد
صندوق پست/ دفتر پست/ دفتر ICT روستایی ندارد دسترسی عمومی به اینترنت
آنتن دهي تلفن همراه اول ايرانسل در روستا بله
شبكه هاي تلويزيوني قابل دريافت در روستا شبكه هاي تلويزيوني قابل دريافت در روستا ۳-۲-۱ و شبکه استانی (فارس)
هسته اولیه روستای چاه کبکان به وسیله گروه عشایر (ترک) و به تدریج با ضمیمه شدن دامداران ساکن در کوههای منطقه (بندو- بناکورویه- هندونو-...) معروف به طایفه و تیره بلوچ کلاه سیاه (کله سیاه) و آباد کردن اراضی اطراف و استحصال آب از طریق چاه در حیاط های مسکونی در جریان ۴۰ ساله اخیر (سال ۱۳۵۰ هجری شمسی به بعد) شکل گرفته و با گذشت زمان جمعیت زیادی را به خود جلب کرده است.
وجه تسمیه ساده و کلی روستای چاه کبکان به معنای چاه (چاه و فنات تاریخی/ جاری شدن آب در سطح زمین) و کبک و به معنای محل زندگی کبک در کنار چاه می باشد.
بافت اولیه روستا از كوچه‌هاي پيچ در پيچ و باريك تشكيل شده در اين بافت قطعات تفكيكي به طور نامنظم و به تبعيت از عوراض طبيعي زمين و حد مالكيت‌ها شكل گرفته استمصالح قدیمی و بومی (سنتی) روستا شامل: سنگ، خاک، تنه نخل (سقف) و شاخه های آن(کپر و خانه های خشتی)
مصالح جدید: سنگ، سیمان، گچ، بلوک، تیرچه بلوک و آجر
روستای پر جمعیت چاه کبکان به عنوان حوزه عمران روستایی بخش اسیر با روند جابجایی جنعیت نیز روبرو می باشد؛ که تحلیل این جابجایی در دو وضهیت کوچ افراد و کوچ خانوار بدین ضورت می باشد که کوچ افراد فعال بین ۲۱ تا ۵۰ سال که جنسیت غالب مذکر می باشد و علل کوچ کار و فعالیت صنعتی و خدماتی در منطقه ویژه انرژی پارس جنوبی (عسلویه) به عنوان مقصد مهاجرت و محل اشتغال می باشد.
کاربری اراضی درون روستا شامل خدمات و فعالیت های مسکونی، معابر، تجاری (سوپر مارکت- نانوایی-بقالی- تاکسی تلفنی- قصابی- جایگاه مواد سوختی و ...)، کاربری آموزشی، کاربری مذهبی (۴حسینیه- یک مسجد).
محصولات باغی- لیمو- انار- انجیر- نخلستان و ...
محصولات زراعی- گندم- جو- گوجه فرنگی- پیاز- ذرت و ...
ارزش قیمت یک متر مربع زمین برابر با ۵ هزار تومان می باشد.
با توجه به شکل و ساختار کالبدی فضایی روستا بر اساس الگوی ارگانیک که به صورت متمرکز نواری نیمه شعاعی تقسیم بندی محلات روستا بر مبنای نامگذاری شبکه معابر به صورت کلی شامل سه محله وحدت (قسمت تازه تأسیس و در حال گسترش روستا)، محله فرهنگ (محله پایین) و محله بالا که اسامی خیابان های روستا از شرق به غرب شامل خیابان های آموزگار، امام حسین (ع)، عاشورا، فارابی، نخل، ولایت، کبک، امیر کبیر و شهید چمران میباشد.
مهم ترین توان های روستای چاه کبکان از لحاظ جمعیت جوان- سرمایه مالی- موقعیت قرار گیری ئر مسیر شبکه ارتباطی استان فارس به بوشهر (محل تقاطع اتوبان گله دار – دارالمیزان- فیروزآباد و مسیر ارتباطی شهرستان کنگان- عسلویه)، فرصت شغلی مناسب با توجه به قرار گیری در کوتاهترین نقطه مسکونی استان فارس نسبت به سایت یک و دو پارس جنوبی؛ امکانات متنوع در زمینه های مختلف حوزه نفوذ قابل توجه و ...
توسعه روستا و برنامه ریزی همه جانبه (تغییر و تحولات گوناگون) باید در جهت بهبود شرایط و کیفیت زندگی برای اکثریت مردم باشد. (تغییر- تحول و پیشرفت)
گزارش مختصر از آثار باستانی و تاریخی ثبتی روستای چاه کبکان و محدوده پیرامونی آن در استان فارس که در واقع به صورت عرفی و کلی ثبت شده است.
آسیاب تنگ بندو
قلعه کلات (سال ثبت ۱۳۸۸- شماره ثبت ۲۷۶۸۸) در فاصله ۴ کیلومتری روستا
آسیاب های تنگ توکلی (۵/۳ کیلومتری جنوب روستا)
آسیابهای کبکان (کوگان)؛ (جنوب شرق روستا- سال ثبت ۱۳۸۸، شماره ثبت ۲۷۶۱۱/ چاه تاریخی و قنات (نزدیک به ۳۰ قنات)، پل دو دهانه و مرتفع عبور آب + جدوال انتقال آب+ گربه رو (تونل مخفی عبور آب+ قلعه (دژ)+ خانه گبری+ قبرستان+ محوطه تپه تاریخی و سفال های تاریخی/ جنوب روستا (بالای چاه کبکان):
استودان های (گور خمه) کلات کوگان (کبکان)/ استودان های حاشیه تنگ توکلی و انتهای نخلستان توکلی (مکان های مجزا و پراکنده گویای فعالیت و جنعیت زیاد در گذشته می باشد)/ استودان های تنگ بیدو- در ۳ تا ۷ کیلومتری جنوب روستا، شماره ثبت ۲۸۲۱۵
بقایای بناهای یهودکش ۲۵ کیلومتری جنوب روستا
www.chahekabgan.ir

وجه تسمیه روستای چاه کبکان[ویرایش]

روستای چاه کبکان بر گرفته شده از دو واژه "چاه (قنات) و کبکان (محل زندگی کبک)= علامت (آن) زمان و مکان " است که در گذشته ای نه چندان دور در چاهها و قنات های تنگ بیدو و کوه بندری- کلات کوگان و یا همان کبکان و نخلستان توکلی زندگی می کرده اند که هم اکنون از محدوده تنگ توکلی تا تنگ بیدو این پرنده زیبا زندگی می کند.

ویژگی های طبیعی[ویرایش]

متوسط بارندگی در روستا ۴۷۰ میلی متر در سال است که با ویژگی بارش سیل آسا در مدت کوتاهی از سال (سه ماه در سال) رخ می دهند و حداکثر بارندگی (حدود ۷۰%) در ماههای دی و بهمن و حداقل بارندگی نیز در شهریور ماه است. حداکثر رطوبت نسبی روستای چاه کبگان ۵۶% و حداقل رطوبت نسبی ۲۰% است. این روستا به دلیل عرض جغرافیایی خاص که دارد و واقع شدن در ناحیه گرم و خشک از پتانسیل بالایی از تبخیر برخوردار است که بیشترین آن در تیر ماه CM۴۳۵ و کمترین آن در دی ماه CM۸۸ و متوسط تبخیر سالانه نیز CM۲۶ است.
این روستا از نظر زمین و فضا مشکلات بسیار کمی برای گشترش درآینده دارد.و این مزیت نسبی روستا نسبت به روستاهای اطراف متمایز می کند. فعالیت اقتصادی روستا کشاورزی می باشد.

آب روستا[ویرایش]

آب آشامیدنی(شرب) ومصرفی روستا از طریق لوله کشی می باشد که توسط یک چاه و یک منبع آب تامین می گردد، که توسط جهاد سازندگی در سالهای اولیه انقلاب به وجود آمده است. این منبع آب روستا به سه روستای چاه بیدو، چاه دروا و کارون آب می دهد.وبا توجه به تعداد جمعیت تقریبی این ۴روستا که چهار هزار نفرمی باشد و مشکلات مردم (کمبود آب)می توان این نیاز که باید منبع آب روستاهای دیگر جدا شود و منبع آب روستا مستقل باشد اشاره نمود. این امرمهم خواسته ضروری مردم این چهار روستا دانست.
مناظر و چشم انداز طبیعی روستا می‌توان موارد ذیل را برشمرد:
- آب وهوای گرم وخشک مرطوب Hot and humid climate
- میوه های مرکبات citrus fruit groves
- نخلستان- درختستان و بیشه پهناور وسیع (به طول دو کیلومتر در دره توکلی – بندو- حاجی مورو- بنه کهورو)
- نخل Palm
- زمین های میان دشتی در زیر کشت و زرع انواع مرکبات و سبزیجات وحبوبات می باشد که نشان از خاک حاصل خیر منطقه و روستای چاه کبکان دارد.
- دشت زارهای نرگس مشترک میان روستای چاه کبگان و نوآباد
- نرگس زرد Daffodil fields
بدلیل تاخیر در بارندگی، امسال برداشت گل نرگس از نرگس زارهای نوآباد و چاه کبگان از آخر بهمن آغاز شد. گلزارهای نرگس روستای چاه کبگان و نوآباد بدون مراقبت در مراحل کشت وبهره وری ومراقبت از آن فقط در مرحله برداشت می باشد و بیشتر به صورت دیم (دارای استعداد در پرورش بیشتر به خاطر خاک مناسب) یا در زمین های کشت شده محصولات کشاورزی به عمل می آید که از بوی معطری وویژه ای برخوردار است که درابتدای اسفند به شیراز صادر می شود. که از جمله گل های روستای چاه کبگان می توان به هفت زرد، پرپر، شهلا و مسکین اشاره کرد.
این پتانسیل های طبیعی همراه با آداب و رسوم خاص بخش اسیر و روستای چاه کبگان به همراه آثار باستانی درکوههای تاریخی جنوب روستاهمانند لوله آسیاب، خانه گبری، گورستان قدیمی، قنات های قدیمی، مسیر قنات ها(جدول های انتقال آب) در جذب گردشگر درتمام فصول سال دارای توان بالقوه و بالفعل می باشد.
• طبیعت بکر و کم نظیر تنگ توکلی (نخلستان)، بندو، حاجی مور و... مناظر دیدنی و رودخانه های جاری در کوههای بندردرسمت جنوب روستا.
• شیب بسیار کم و ملایم از سمت جنوب به شمال و خاک حاصلخیز و آب کافی (رودخانه فصلی توکلی بیش از سه فصل در سال که از آب های زیر زمینی یا همان چشمه توکلی نشات می گیرد، چشمه ها و آب زیرزمینی).
• نرگس زارهای واقع در شمال غرب چاه کبگان که از حیث نوع پرچم، ژنوم، گلازین و عطر در کشور ما منحصر به فرد می‌باشند.
• قنات وچاههای بازماند از دوران قدیم (ساسانیان) و آثار باستانی همانند پل وخانه گبری بسیار زیاد که متاسفانه مورد توجه مسئولان امر قرار نگرفته است.
• وجود گیاهان دارویی در تمام کوههای منطقه وروستای چاه کبکان.
• وجود آب زیاد زیرزمینی و خاک حاصلخیز (در دشت) هکتار اراضی وسیع کشاورزی غلات ، صیفیجات و باغات (مرکبات).
• زنبور داری.
• کندوی پرورش عسل واقع در تنگ بیدو کنار پاسگاه روستای چاه کبگان وعسل طبیعی در کوههای اطراف.

امور حمل و نقل[ویرایش]

بخش حمل و نقل (سهولت دسترسی) به عنوان یکی از مهم‌ترین مزیتهای اقتصادی در روستا به شمار می‌رود. نزدیکی به آبهای خلیج فارس، قرا گرفتن در فاصله نزدیک با فرودگاه بین المللی عسلویه، قرار گرفتن برسر راه ارتباطی پالایشگاه پارسیان به پارس جنوبی راه ارتباطی شیراز، فراشبند، جم، عسلویه، محور گله دار، علامرو دشت و اتوبان مهر، فرودگاه شهرستان و فرودگاه شهرستان جم را به یکی از نقاط مهم استراتژیک تبدیل نموده‌است.
چشم انداز طبیعی – اقتصادی.
چشم انداز کشت گندم در فصل بهار.
چشم انداز کشت ذرت در فصل تابستان.
رویش گیاهان مرکبات در بهار و تابستان.
بهره برداری از زمین های روستا و معابرشامل جاده، راه ارتباطی، خیابان های ورودی و خروجی.
فضای عمومی، آموزشی - مدرسه (مدرسه ابتدایی پسرانه فارابی - مدرسه ابتدایی دخترانه عصمت- مدرسه راهنمایی پسرانه شهید بهشتی- مدرسه راهنمایی دخترانه پروین اعتصامی)، مذهبی – مسجد - حسینیه.
ویژگی های نخلستان های روستا چاه کبکان:
نخلستان اصلی آن به طول دو کیلومتر نخلستان توکلی می باشد، اما نخلستان های دیگری همچون بندو، بنه کهورو و همچنین حاجی مور را تحت پوشش قرار داده است.
مُغ یا مُه به معنی نخل است.
ساقه اصلی درخت خرما.
اَبار: گردی که از نخل نر ترشح می‌شود.
مُشتاب: اتاقک یا سیلویی برای دانه‌دانه کردن و شیره‌گیری از خرما.
پنگ: خوشه.
تاره: برگ نخل.
پریچه: الیاف اطراف برگ خرما(چسبیده به تنه درخت)(در بعضی مناطق بعنوان اسکاچ نیز مورد استفاده قرار می گیرد).
گونه‌های خرماهای روستا.
شاهانی،خاصه ای، مصلی، خنیزیِ، کبکاب.
راهکارهای توسعه روستای چاه کبکان.
۱) ایجاد کارگاههای خانوادگی وگسترش صنایع دستی.
۲) برگزاری کلاس های آموزشی هنری و صنایع دستی.
۳) ایجاد کتابخانه روستا.
۴) حمایت بیش از پیش از کشاورزان و دامداران.
۵)آموزش بیشتر در زمینه های مختلف اجتماعی – از طریق نهادها و موسسات مربوطه در روستا.
۶) کوشش در جهت فعال سازی وتحول ونوآوری فرهنگی در روستا.
••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Foothill village in Fars Province October city is captured the captured villages. The village has more than ۱,۶۰۰ people and has an area of ۳ km educational facilities include kindergarten, elementary school girl girls Vpsranh Vmdrs·h Rahmnmayy Vpsranh, home health, home of the world, the cultural center of Ashura / Syed Shuhada Mosque, and ... a basic need a high school in the village feeling. This village is great potential in agriculture.
The initial core of the village wells Kbkan by nomads (left) and gradually attach cattle breeders in mountain areas (Bndv- Bnakvrvyh- Hndvnv ...), known as Baluchi tribe and dark black hat (black head) and the building land and the water in the well in the courtyard of the building in the last ۴۰ years (۱۳۵۰ AD onwards) was formed, and over time has attracted large crowds.
Kbkan simple appellation of village wells meant wells (wells and historical Fnat / water flow at ground level) and Quebec and Quebec means the location is in the well. The primary winding and narrow streets of the village is made in the context of the divisive parts are irregular shaped to follow the effects of natural land and the ownership of indigenous Astmsalh old and traditional villages such as rocks, soil, trunks of palm (roof ) and its branches (shed and brick houses)
New materials: stone, cement, gypsum, blocks, block and brick coverings and the migration of industrial and service business in the South Pars Special Energy Zone (Assaluyeh) as a destination and the place of employment is. Services and activities within the rural residential land use, roads, commercial (Super Markt- bakery-Bqaly- taxi Tlfny- Qsaby- the fuel, etc.), user training, user religious (۴ Hsynyh- a mosque). bottom neighborhood) and village local high street names such as streets teacher from East to West, Imam Hussein, Ashura, Farabi, palm, province of Quebec, Amir Kabir and is Chamran martyr.
The most important power in the village well in terms of population Jvan- capital Kbkan financial situation of Meyer route network in Bushehr province (intersection of Highway Rancher - Daralmyzan- Firozabad and communication path Kngan- city of Assaluyeh), given suitable jobs to get on the shortest residential point of Fars Province and two South Pars site, features an impressive variety of different fields and spheres of influence . Rural development and comprehensive planning (various developments) should be made to improve conditions and quality of life for the majority of the people. (Tghyyr- development and progress)
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••

منبع[ویرایش]

فرضعلی سالاری سردی-خبرنگار افتخاری روستا نیوز
http://www.chahekabgan.blogfa.com/
وجه تسمیه: روستای چاه کبکان بر گرفته شده از دو واژه “چاه (قنات+ چاه های تاریخی در قلعه کوهستانی کوگان که از سر و ته باز می باشند) و کبکان (محل زندگی کبک)= علامت (آن) زمان و مکان ” است که در گذشته ای نه چندان دور در چاهها و قنات های تنگ بیدو و کوه بندری- کلات کوگان و یا همان کبکان و نخلستان توکلی زندگی می کرده اند که هم اکنون از محدوده تنگ توکلی تا تنگ بیدو این پرنده زیبا زندگی می کند. وجه تسمیه دیگر چاه کبکان بر گرفته از رویش نوع خاص درختان خرما در همجواری قنات ها و چشمه ها در نخلستان های دره ای و خطی منطقی مبنی بر کبکاب می باشد.
چاه کبکان آخرین نقطه سکونتگاهی استان فارس در مسیر ارتباطی اصلی استان فارس به منطقه اقتصادی پارس جنوبی/عسلویه و کنگان بوده و در تقاطع مسیر اتوبان شیراز نیز قرار گرفته است.

اجرای آسفالت بلوار ۲۴ متری علی بن ابی طالب
جمعیت روستا: ۲۱۵۰ نفر
مساحت روستا: ۱۱۰ هکتار مساحت کل زمین های زراعی : ۳۲۰ هکتار
فاصله روستا با مرکز شهرستان: ۳۷کیلومتر فاصله تا شهر(مرکزبخش) : ۶ کیلومتر
فاصله روستا با مرکز استان(شیراز): ۳۲۰ کیلومتر
زبان و گویش: فارسی، کرشی محلی / ترکی محلی
پوشش و لباس محلی: در وضعیت فعلی ساده، ترکی / در گذشته شال و قبا و کلاه دو گوشی سنتی
ورزش و بازی های بومی-محلی: موچ بازی، چوب بازی، هل بازی، قایم موشک، طناب بازی، یک قول دو قول، هفت سنگ
جاذبه ها و نقاط گردشگری: امامزاده شاه علی اکبر بناکورویه، چشمه و قنات و نخلستان های خطی دره ای توکلی، بندو، هندونو و بناکورویه
جاذبه های تاریخی: آثار تاریخی کلات تاریخی کوگان/ چاه های تاریخی کلات کوگان، آسیاب تنگ بندو، قلعه کلات (سال ثبت ۱۳۸۸- شماره ثبت ۲۷۶۸۸) در فاصله ۴ کیلومتری روستا، آسیاب های تنگ توکلی (۵/۳ کیلومتری جنوب روستا)، آسیاب های کبکان (کوگان)؛ (جنوب شرق روستا- سال ثبت ۱۳۸۸، شماره ثبت ۲۷۶۱۱/ چاه تاریخی و قنات (نزدیک به ۳۰ قنات)، پل دو دهانه و مرتفع عبور آب + جدوال انتقال آب+ گربه رو (تونل مخفی عبور آب+ قلعه (دژ)+ خانه گبری+ قبرستان+ محوطه تپه تاریخی و سفال های تاریخی/ جنوب روستا (بالای چاه کبکان)، استودان های (گور خمه) کلات کوگان (کبکان)/ استودان های حاشیه تنگ توکلی و انتهای نخلستان توکلی (مکان های مجزا و پراکنده گویای فعالیت و جنعیت زیاد در گذشته می باشد)/ استودان های تنگ بیدو- در ۳ تا ۷ کیلومتری جنوب روستا، شماره ثبت ۲۸۲۱۵ و بقایای بناهای یهودکش جنوب روستا.


بتن ریزی بازی ورزشی چندگانه – پارک سرآسیاببتن ریزی بازی ورزشی چندگانه – پارک سرآسیاببتن ریزی بازی ورزشی چندگانه – پارک سرآسیاب

شهرستان: فارس
شهرستان: مُهر
بخش: اسیر
نام رسمی روستا: چاه کبکان/ chahekabkan
نام محلی روستا: چاه کبکان
نام قدیمی و تاریخی: چاه کوگان
قدمت روستا: ۶۶ سالجعبه‌ابزار