آستانه اشرفیه


شهرستان آستانه اشرفيه استان گیلان
شهرستان آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری شرق رشت، مرکز استان گیلان واقع است و از دو بخش، مركزی و بندر كیاشهر تشكیل شده است.۴۲ درصد جمعیت این شهرستان شهرنشین و ساكن در آستانه اشرفیه و بندر كیاشهر و ۵۸ درصد روستانشین و ساكن در ۱۰۷روستا می باشند.
در کتاب تاریخی جنگ نامه حضرت آقا سید جلال الدین اشرف آمده است که آن حضرت برای اشاعه مذهب شیعه با کفار جنگ های بسیار نمود و در آخرین جنگ خود که با شخصی به نام چل گوش بود زخم های زیادی برداشته و همین امر باعث شهادت او شد.
ایشان قبل از شهادت وصیت نمودند جنازه اش را در تابوتی گذاشته و به جریان آب سپید رود بسپارند. هر کجا تابوت کنار گرفت همانجا او را به خاک پسپارند. سرانجام پس از سه روز تابوت در کوچان کناره گرفت. "کوچان" نام قدیم آستانه بوده به معنی مزارع و زمینهای بدون بهره است و پس از قرار گرفتن آقا جلال الدین اشرف به "آستانه" بمعنی خوابگاه و آرامگاه نام گرفت. مردم آستانه از قوم گیلک و به زبان گیلکی با لهجه بیه پیش تکلم می کنند.
اسکله ماهیگیری و قایقرانی و تالاب و پارک جنگلی بندر کیاشهر با امکانات اقامتی و تفریحی آن همه ساله مورد توجه بسیاری از مسافران است. پارک ساحلی و آرامگاه «دکتر محمد معین»، یکی از مفاخر ملی و گردآورنده «فرهنگ فارسی معین»؛ و همچنین پارک جنگلی صفرا بسته، پل خشتی نیاکو و ...از دیگر مناطق دیدنی آستانه اشرفیه هستند.
آستانه اشرفيه يكي از مراكز مهم مذهبي و زيارتي گيلان است. وجود مقبره حضرت سید جلال الدین اشرف در اين شهر ، اهميت آن را دو چندان كرده است. اين شهر در گذشته كوچان ناميده مي شد.
جلال الدين اشرف (ع) فرزند امام موسی کاظم(ع)در قرن چهارم هجري قمري به اين شهر نقل مكان كرده، ولي در هيچ منبعي از آن ذكري به ميان نيامده است . در حال حاضر ، آستانه اشرفيه يكي از شهرستان هاي پر اهميت مذهبي ، زيارتي و کشاورزی گيلان است.


مراكز ديدني و تاريخي[ویرایش]

آرامگاه دكترمعين
آرامگاه آپيرجنگلي
آرامگاه آقاسيدمحمد
بقعه شيدجلال الدين اشرف
شهرستان سرسبز و زيباي آستانه اشرفيه با برنج‌هاي خوش عطر و بويش در تمام ايران شناخته شده است. شهرستان آستانه اشرفيه از شهرستان های استان گيلان است كه در ۴۰ كيلومتری رشت و در مسير راه اصلی كناره دريای مازندران‌ واقع شده است. آب و هوای اين منطقه همانند ساير قسمت های گيلان معتدل و مرطوب است.آستانه‌اشرفيه از شمال به دريای مازندران از خاور به لاهيجان، از جنوب به املش و از باختر به رشت محدود است.آرامگاه پيرجنگلی بازكيا در گوراب بين آستانه اشرفيه و لاهيجان، آرامگاه دكتر محمد معين در كنار رودخانه حشمت رود آستارا و بقعه هاي امام‌زاده ها در اين شهرستان از جمله مكان‌ هاي ديدني شهرستان آستانه اشرفيه را تشكيل مي‌دهند.

مکان های دیدنی و تاریخی[ویرایش]

آرامگاه پيرجنگلی بازكيا : گوراب بين آستانه اشرفيه و لاهيجان
آرامگاه دكتر محمد معين : كنار رودخانه حشمت رود آستارا
بقعه آقا سيد حسن : شهر آستانه اشرفيه
بقعه آقا سيد حسين كيا : ۷ كيلومتری باختر
آستانه اشرفيه
بقعه آقا سيد محمد : شهر آستانه اشرفيه
بقعه سيد جلال الدين اشرف : شهر آستانه اشرفيه

صنايع و معادن[ویرایش]

در سطح شهرستان ۴ كارگاه صنعتی وجود دارد كه مهم ترين آن ها كارخانه توليدی پارچه سيمين بافت است كه در ۴ كيلومتری آستانه اشرفيه در روستای نازك سرا قرار دارد. يك كارخانه پلاستيك سازی و يك كارخانه فرغون سازی نيز در اين شهرستان وجود دارد. شركت توليدی گيلان مرغ نيز از مؤسسات با اهميت اين شهرستان است. همچنين در آستانه اشرفيه تعداد زيادی كارخانه چوب بری و برنج كوبی وجود دارد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

آستانه اشرفيه استان گیلان

بخش كياشهر[ویرایش]


← دهستان دهگاه
لله وجه سر/انبارسر/بالامحله گيلده/پائين رودپشت/پائين محله گيلده/دستك/دشمن كرده/دهگاه//دهنه سرسپيدرودكهنه/سليم چاف/صيقل ده/لوخ/محسن آباد/صيدگاه تازه چاي/ساختمان شيلات صيدگاه دهنه سر سفيد رود

← دهستان كياشهر
اشمان دهگاه/اشمان كماچال/اميركياسر//دهسرزارم كلايه/سالكده/لاكوژده/نبي دهگا/نقره ده/صفرابسته/لب دريالسكوكلايه/لسكوكلايه/محسن آباد پائين/نوبيجار محله محسن آباد/صيدگاه شيلات اميركياسر/ايستگاه راديووتلويزيون كياشهر

← شهرها
كياشهر/لسكوكلايه/دهگاه/اميركياسر/ سالکده /صفرابسته/پائين رودپشت/دستك

بخش مركزئ[ویرایش]


← دهستان دهشال
امیرهنده /پشل/ تاسنده /داخل/درگاه/ دهشال / زیرده /سوخته كوه/ ششکل / فوشازده /كارسيدان/ کلیدسر / لبشکا / لشکام /نوشر/تازه آباد فوشازده/صيقل سرا/

← دهستان گوركا
استخربيجار/پرکاپشت مهدي خاني/پرکاپشت ياورزاده/ تمچال / جوپشت /چوركوچان/چوشادستان/ شادبندری /کشل آزادسرا/کشل آزاد محله/کينچاه/ گوراب جوار/گوهردان/لفوت بالا/لفوت پائين/مردمک ده/نازك سرا/ايشليكي/خشكاروندان/ماشك تهرانچي/ماشك سپهداري/جسيدان

← دهستان كيسم
امشل / پنچاه /تجن گوكه/سالستان/سياه كوچه/كماچال بالامحله/كماچال پائين محله/ کیسم /کيسم چوکل/نياكو/اميرهنده/بازان/بيربنه پائين/بيربنه بالا/تهام/راحيجان/ کلده / تجن

← دهستان چهارده
تازه آباد مرزيان/ خلشا /خلشاچهارده/شيركوه چهارده/كاچاچهارده/کته شصت آبادان/کته شصت آبادان چهارده/گاچراچهارده/

← شهرها
آستانه اشرفيه/كيسم/تجن گوكه/ششکل/چوركوچان/اميرهنده/داخل/درگاه/ماشك تهرانچي/شيركوه چهارده/كاچاچهارده
جعبه‌ابزار