آش گزنه


گزنه؛ آش نوروزی نصرآبادیهای گرگان
گرگان - خبرگزاری مهر: آش گزنه از جمله غذاهای محلی نصرآبادیهای گرگان است که همزمان با نوروز، عطر آن در فضای روستای به مشام می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، آش و غذای های محلی از سنت های نوروزی گلستانیها بوده که در آستانه فصل بهار پخت آن بیشتر رواج می شود.
همچنین با همت اهالی، نخستین جشنواره آش گزنه کشور سه شنبه شب به همت اعضای نشریه روستایی پاپولو و با همکاری شرکت سرچشمه پژوهش ورکان در روستای نصرآباد برگزار شد.

مدیر مسئول نشریه پاپولو و دبیر برگزاری جشنواره آش گزنه در این زمینه به خبرنگار مهر اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره احیایی سنت های قدیم روستا و آشنایی بیشتر جوانان با رسوم گذشته و ایجاد شور و نشاط و همبستگی بیشتر در بین اهالی بود.

فاطمه قربانی گفت: یکی از سنت های قدیمی در سراسر کشور و استان های شمالی به ویژه گلستان بخت نوعی آش محلی به نام آش گزنه از گیاه گزنه در شب چهارشنبه سوری که آخرین چهارشنبه سال است، است.


وی ادامه داد: در روستای نصرآباد نیز این آش از قدیم الایام پخت می شد و مردم معتقد بودند با خوردن این آش تا پایان سال جدید از گزیده شدن توسط حشرات و حیوانات در امان خواهند بود.

قربانی افزود: یکی دیگر از رسوم گذشته در مراسم چهارشنبه سوری این بود که هر خانواده ای کوزه ای که در آن نمک نگهداری می کرد را به زمین زده و می شکست چراکه اعتقاد داشتند با شکستن کوزه نمک در کارهایشان آسانی و سبکی حاصل می شود.

دبیر اجرایی این جشنواره درباره چگونگی اجرای آن بیان کرد: در این مراسم توضیحاتی درباره آداب و رسوم گذشته و چگونگی اجرای آن برای شرکت کنندگان داده شد که ضمن یادآوری برای افراد مسن تر جوانان نیز با آیین گذشته آشنا شوند.

فاطمه قربانی ادامه داد: در ادامه نیز تعدادی از بانوان اشعار قدیمی روستا که در زمان جشن و شادی و ایام عید خوانده می شد را اجرا و رسم شکستن کوزه نمک نیز اجرا شد، در بخش دیگر جشنواره نیز از شرکت کنندگان با آش گزنه و نان محلی پذیرایی شد.


وی تصریح کرد: در حاشیه جشنواره نیز نمایشگاهی از گل و گیاهان زینتی و شیرینی های سنتی مخصوص ایام عید که حاصل تلاش دو بانوی کارآفرین روستا خانم ها شمسی رحمانی و زینب قربانی است، برگزار شد تا ضمن تقدیر از این بانوان پرتلاش الگویی برای فعال شدن دیگر بانوان روستا معرفی شود.

وی در پایان گفت: این جشنواره بدون کمک و حمایت دستگاه و ارگان خاصی و تنها با همت اعضای نشریه پاپولو و از هزینه شخصی آنان برگزار شده است.

نصرآباد روستایی است در بخش مرکزی گرگان و در شرق این شهرستان واقع شده است، از شمال به جاده اصلی گرگان- مشهد و روستاهای ولیک آباد و فیض آباد، از جنوب به روستای باغ گلبن و نومل و منطقه جنگلی، از شرق به روستای جلین و از غرب به کوی اوزینه گرگان محدود می شود.

در گویش محلی، روستائیان آن را «نِرسِوا» یا «نرس آباد» تلفظ می کنند، در اسناد تاریخی، هم از واژه ی نصرآباد و هم نرس آباد استفاده شده است. وجود تپه ی باستانی موسوم به تپه ی قبرستانی در اطراف این روستا و کشف ظروف سفالی و بقایای انسانی و ... مربوط به هزاره ی اول قبل از میلاد بر قدمت این روستا گواهی می دهد و از بزرگان این روستا می توان به ملا محمد نصرآبادی اشاره کرد.


عباس قربانی دهیار روستای نصرآباد می گوید: مردم این روستا دارای ۴۰۰ هکتار زمین کشاورزی هستند و محصولاتی از قبیل گندم ، سویا و کلزا کشت می کنند، شغل ۵۰ درصد مردم کشاورزی، ۳۵ درصد کارمند اداری و ۱۵ درصد کارگر هستند.

دهیار نصرآباد اظهار کرد: اصلی ترین مشکلات روستا شامل مهاجرت زیاد افراد غیر بومی به روستا، روند کند اجرای طرح هادی به دلیل کمبود بودجه، کمبود آب کشاورزی، مرغوب نبودن و به موقع نرسیدن اقلام مورد نیاز کشاورزی مثل کود، بذر و... به دست کشاورزان، وجود کارخانجات و کارگاه های متعدد آجرپزی، سنگ شکن، ذوب پلاستیک، ایتال و ... در اطراف روستا و عدم نظارت کافی متولیان امر بر کار آن ها که باعث ایجاد آلودگی زیست محیطی و صوتی شده است.

نصرآباد دارای ۵۵۴ خانوار و ۱۹۲۷ نفر جمعیت است. دو محله به نام های عباس آباد در مجاورت نصرآباد و شهرک مهدیه در یک کیلومتری این روستا واقع شده اند که محل سکونت اغلب مهاجرین سیستانی و بلوچ است و دارای ۵۸۰ خانوار و ۲۱۴۶ نفر جمعیت است.
کلید واژه های مطلب:
نصرآباد
|
آش گزنه
|
گرگان
|جعبه‌ابزار