ابوالخیر


سبقه فرهنگی روستای ابوالخیر گمنام مانده است
معاون امور عمرانی استاندار اصفهان گفت: روستای ابوالخیر روستایی گمنام در شرق اصفهان بوده که سبقه تاریخی و فرهنگی آن گمنام مانده است.
Tweetبه گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مهدی جمالی‌نژاد در حاشیه بازدید از روستای تاریخی ابوالخیر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی در شرق اصفهان اظهار کرد: ظرفیت‌های تاریخی و تمدن ساز شهرها و روستاهایی که در شرق اصفهان وجود دارد می‌تواند در راستای جذب گردشگر و واسطه برای ایجاد اشتغال و ثروت بکار گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه روستای ابوالخیر از توابع بخش بن‌رود در نزدیکی کوهپایه است، افزود: تاریخچه این روستا مربوط به دوران ابوسعید ابوالخیر است که همین امر سبب شده ظرفیت موجود در منطقه برای این روستای تاریخی بسیار باشد.
معاون امور عمرانی استاندار اصفهان با اشاره به روستای ابوسعید ابوالخیر تصریح کرد: چه بسیار روستاهایی که در استان و نیز کشور وجود دارد که قابلیت جهانی شدن دارند، اما به واسطه عدم معرفی قابلیت‌های آنها همچنان گمنام مانده است.
وی با اشاره به شهرت بسیار زیاد ابوسعید ابوالخیر که از شعرا و عرفای به نام بوده است، گفت: اگر بر مردم آشکار شود که وی مدت زیادی در این روستا سکنی داشته و به درس و بحث مشغول بوده است انبوه گردشگران ادب و فرهنگ علاقه‌مند به مسائل تاریخی و معنوی برای دیدن این روستا سرازیر می‌شوند.
جمالی‌نژاد با بیان اینکه روستای ابوالخیر در ۸۵ کیلومتری شرق اصفهان و ۲.۵ کیلو متری جاده ورزنه و اژیه قرار دارد، گفت: این روستا از سمت جنوب به اراضی کشاورزی طهمورسات و شمال به جاده ورزنه و از سمت شرق به اراضی طالگرد محدود می‌شود.
وی ادامه داد: از نظر نام‌گذاری این روستا به دلیل بناهای قدیمی کهن که برخی مربوط به قرن پنجم است بسیار اهمیت دارد، چنانکه از مهم‌ترین آثار آن می‌توان به ساختمان محل سکونت شیخ ابوالخیر، مسجد جامع ابوالخیر و مقبره نان و حلوا اشاره کرد.
معاون امور عمرانی استاندار اصفهان افزود: همچنین شهرت محل سکونت ابوالخیر شاعر و عارف نامی قرن پنج به اهمیت این روستا افزوده است و اکنون ۸۰ خانوار و ۳۰۰ نفر با شغل کشاورزی در این روستا مشغول هستند.
وی اضافه کرد: این روستا با قرار گرفتن پایین دست رودخانه زاینده رود و نیز در زمان تدوین طومار شیخ بهایی از این تقسیم آب بهره‌مند بوده است.جعبه‌ابزار