اتاق فکر روستایی


اتاق فکر در روستاها راه اندازی می شود
تنکابن – خبرگزاری مهر: مدیرکل امور فرهنگی، توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: اتاق فکر در روستاهای کشور راه اندازی می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، رضا برزگر صبح یکشنبه در مراسم راه اندازی شورای فرهنگی در روستای زنگیشامحله تنکابن افزود: با اتکا به توان بالای دهیاران در روستاها، سعی در راه اندازی اتاق فکر در روستاها داریم تا از این راه، همسویی و انسجام در روستاها تقویت شود.
از آنجاییکه دسترسی به مراکز فرهنگی در روستاها بسیار دشوار است و در برخی نقاط عملا غیرممکن است، متولیان امور فرهنگی کشور پس از بررسی های فراوان اقدام به راه اندازی شوراهای فرهنگی در روستاها کرده اند.
با توجه به اینکه شورای فرهنگی مانند بازوان مراکز فرهنگی در روستاها ایفای نقش می کنند، کلیه معضلات و مسائل فرهنگی موجود در روستا را از نزدیک رصد کرده و پس از درمیان گذاردن آن با مراکز فرهنگی، شرایط و بستر مناسب را برای رفع معظلات و یا احیا و گسترش موضوعات فرهنگی در آن روستا را فراهم می کنند.
فرهنگ کار و تلاش و تولید در روستاها، آیین مذهبی و دینی، زبان و ادبیات بومی و محلی، برگزاری جشنواره های بومی و محلی ، ورزشهای سنتی ، معماری و صنایع دستی در روستاها، بازیهای محلی ، تولیدات زبان روستایی از جمله مواردی است که به عنوان فرهنگ عمومی در روستا مطرح است.
با توجه به مصوبه دولت در ۱۵ فروردین ماه ۹۲، دهیاران به عنوان مدیران ارشد روستاها هستند، هزار و ۶۰۰ روستای مازندران دارای دهیاری هستند.
با راه اندازی و فعالیت این شورا و تشکیل اتاق فکر، شاهد ارتقای هر چه بیشتر شاخص های فرهنگی و احیا سنت و فرهنگی اصیل ایرانی اسلام باشیم.جعبه‌ابزار