اتصال 25 هزار روستا به اینترنت


وزیر ارتباطات خبر داد
اتصال ۲۵ هزار روستا به اینترنت /اجرای آزمایشی شبکه ملی اطلاعات در یک استان
» سرویس: اقتصادي - ارتباطات و فناوري اطلاعات
کد خبر: ۹۳۱۱۲۰۱۱۶۱۵
دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۵
وزیر ارتباطات گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، تا پایان سال آینده، ۲۵ هزار روستای کشور به شبکه اینترنت متصل خواهند شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمود واعظی در جمع خبرنگاران در گرگان افزود: البته این تعداد به غیر از ۸۰۰۰ روستایی است که امسال در مجموع به شبکه اینترنت متصل می شوند.

وی با اشاره به این که دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به مناطق محروم، کمتر برخوردار و نقاط مرزی دارد، اظهار کرد: در این راستا به دنبال این هستیم که اینترنت به طور کامل به همه روستاها برود و روستاها با هم ارتباط داشته باشند.

وی ادامه داد: حتی در این راستا از سوی پیمانکار و سرمایه‌گذار شبکه روستایی کشور، طرح روستای مجازی ارائه شد که مورد استقبال قرار گرفت و بر مبنای آن، با استفاده از اینترنت روستاییان می‌توانند فعالیتهای خود را در سراسر جهان پیگیری کنند.

به گفته وی، تا پایان عمر دولت یازدهم تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه اینترنت متصل می شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: راه اندازی این شبکه کار عظیمی است که ۱۰ سال در حد حرف مانده بود و در دولت یازدهم عملیاتی شد.

وی تصریح کرد: این پروژه مهمترین پروژه وزارت ارتباطات است که بودجه مناسبی نیز برای عملیاتی شدن آن گذاشته‌ایم و زیرمجموعه‌هایی مانند دولت الکترونیک و شبکه بانکی دارد.

وی یادآور شد: امروز طراحی‌های این پروژه انجام شده، هماهنگیهای لازم با بخشهای مختلف به عمل آمده و بزودی این طرح در یکی از استانهای کشور به صورت پایلوت انجام می‌شود و پس از گذشت یک و نیم ماه و تشخیص و رفع نقاط ضعف آن، در دیگر استانها نیز قابلیت اجرایی خواهد یافت.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در همین زمینه نیز شبکه علمی کشور در بین دانشگاه‌های سراسر ایران طراحی و مقدمات آن فراهم شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمایت از بخش خصوصی گفت: برنامه و سیاست ما در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ورود بخش خصوصی و به دست گرفتن مدیریت طرح‌ها و پروژه‌هاست.

وی با اشاره به افزایش کاربران اینترنت گفت: همزمان با این فرآیند، شمار کاربران از حدود سه میلیون نفر به هشت میلیون نفر افزایش یافت و همچنین به تمامی مراکز بزرگ مثل دانشگاه‌ها اینترنت بدون محدودیت سرعت و پهنای باند دادیم و نسل سوم و چهارم موبایل نیز از همین پهنای باند استفاده کردند که می توانند بر سرعت کاربر نهایی اثرگذار باشند.

واعظی افزود: ما می توانستیم فقط بر روی کاربران اولیه سرمایه‌گذاری کنیم و سرعت آنها را چند برابر کنیم ولی اعتقاد ما این است که همه باید از امکانات فناوری کشور استفاده کنند و محدودیتی برای هیچ شخص یا ارگانی قائل نشدیم.جعبه‌ابزار