اشتران


مدیرکل بنیاد مسکن همدان در گفت‌وگو با تسنیم:
روستای اشتران تویسرکان پایلوت گردشگری روستایی کشور شد
خبرگزاری تسنیم: مدیرکل بنیاد مسکن همدان با بیان اینکه روستای هدف گردشگری اشتران تویسرکان پایلوت گردشگری روستایی کشور است، گفت: عملیات بهسازی ۵ روستای گردشگری همدان به اتمام رسیده است.

حسن ظفری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، با اشاره به اینکه در سطح استان همدان ۲۰ روستای هدف گردشگری وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد ۱۲ روستا از سوی مراجع ذیربط به تایید و تصویب رسیده‌اند.
وی با اشاره به اینکه روستاهای هدف گردشگری همدان در سطح کشور مطرح هستند، افزود: مطالعات بافت‌های واجد ارزش ۶ روستای هدف گردشگری استان همدان در قالب فاز یک و دو انجام شده است.
ظفری تصریح کرد: همچنین عملیات اجرای، عمرانی و بهسازی ۵ روستا از جمله روستاهای ورکانه، سیمین، حبشی و گشانی به اتمام رسیده و قابلیت پذیرایی از گردشگران را دارند.
وی با اعلام اینکه عملیات اجرایی روستای اشتران تویسرکان به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری از سال گذشته آغاز شده است، عنوان کرد: امیدواریم با تخصیص اعتبارات مناسب امسال عملیات بهسازی این روستا را به مراحل مطلوبی برسانیم.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان با اشاره به اینکه روستای اشتران تویسرکان به عنوان پایلوت روستاهای گردشگری کشور انتخاب شده است، گفت: روستای اشتران تویسرکان به عنوان نخستین روستا از استان همدان پایلوت گردشگری روستایی انتخاب شده که نیاز است مدیران میراث فرهنگی همدان همکاری لازم را برای ایجاد زیرساخت‌ها در این روستا داشته باشند.
وی با بیان اینکه عملیات بهسازی روستای حیدره دارالامام نیز از هفته‌های گذشته آغاز شده است، گفت: از منابع اعتباری ملی فاز یک این پروژه تامین اعتبار شده و امیدواریم در یک پروسه سه ساله با توجه به دقت، ظرافت و حساسیت، این پروژه را به اتمام برسانیم.
ظفری با تصریح بر اینکه عملیات عمرانی و اجرایی با همکاری مردم در روستاهای هدف گردشگری انجام می‌شود، بیان کرد: اگرمیراث فرهنگی آمادگی داشته باشد می‌توان در چارچوب تفاهم‌نامه‌های برخی روستاهای هدف گردشگری همچون روستای اشتران را به روستایی مهم در جذب گردشگر تبدیل کرد.
وی درباره هزینه‌های مورد نیاز برای اجرای عملیات بهسازی روستاها نیز گفت: برای بهسازی روستاهای هدف گردشگری در گذشته بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده ولی با قیمت امروز بهسازی روستاهای هدف گردشگری بیش از ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همدان با اشاره به اینکه از تمام ظرفیت‌ها در استان برای بهسازی روستاهای هدف گردشگری استفاده می‌کنیم، تاکید کرد: بافت روستای ورکانه یکی از بافت‌های واجد ارزشی است که سعی شد آن را احیا کرده و نگه داریم اما گاهی با مخالفت برخی مالکان مواجه می‌شویم.
ظفری اظهار داشت: برای جداره‌ها و بناها در روستاهای هدف گردشگری استان همدان نقشه اجرایی تهیه شده که بسیاری اوقات به سبب عدم همکاری مالک اجرایی نمی‌شود و از سوی دیگر ابزار و قوانین متقنی برای برخورد جدی با مالکان وجود ندارد.جعبه‌ابزار