برگ جهان


روستای برگ جهان از روستا های شهرستان شمیرانات استان تهران می باشد.موقعیت و تاریخچه[ویرایش]


روستای زیبای برگ جهان از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیرانات ، با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۴۴ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی ، در ضلع شمال غربی لواسان بزرگ، در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع شده است. رودخانه برگ جهان، از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه می گیرد و پس از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می ریزد. طول رودخانه برگ جهان ۱۰ کیلومتر و مساحت حوضه آن ۳۹ کیلومتر مربع می باشد. متوسط شیب بستر رودخانه ۱۳% و متوسط ضریب جریان به متر مکعب در ثانیه ۴/۰ می باشد. حجم آب سالیانه ۵/۱۲ میلیون متر مکعب ( بده متوسط سالانه ) می باشد. ارتفاع روستای برگ جهان از سطح دریا ۲۰۲۶ متر است. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است. برگ جهان از جمله روستاهای قدیمی منطقه لواسانات است. سفال های به دست آمده از لایه زیرین این روستای کوهستانی نشانگر قدمت تاریخی این روستاست. طی چند دهه اخیر بناهای قدیمی این روستا تخریب و به جای آن ها ساختمان های جدیدی احداث شده و بافت قدیمی روستا دگرگون شده است. محلات سر ده، پا ده، رودبار و شاهان کالبد روستای برگ جهان را تشکیل می دهند که متاسفانه از نظر معماری هویت آنها دگرگون شده است. فقط در محله سرده بقایای معماری سال های میانی دوره پهلوی به جا مانده است. مردم روستای برگ جهان به زبان فارسی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

الگوی معیشت و سکونت[ویرایش]

براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت روستای برگ جهان ۲۲۹ نفر بوده است که در سال ۱۳۸۵ به ۱۲۰۰ نفر افزایش یافته است. مشاغل عمده مردم این روستا زراعت، باغداری و دامداری است و برخی نیز به فعالیت های خدماتی می پردازند. گندم ، جو و بنشن عمده ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، گیلاس، آلبالو و هلو از محصولات باغی و سردرختی های این روستاست. فرآورده های لبنی از قبیل شیر، ماست، کره و تولید عسل نیز در این روستا رواج دارد.
روستای برگ جهان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. این روستا که در گذشته از چهار محله به نام های سرده، پاده، رودبار و شاهان تشکیل گردیده بود امروزه بر اثر تخریب و نوسازی ساختمان ها، هویت پیشین خود را از دست داده است. مصالح خانه های قدیمی عمدتاً شامل سنگ، خشت، گل و چوب است. دیوار خانه های قدیمی ضخیم و سقف آن ها با تیرهای چوبی سرشاخه های درختان و اندود کاهگل پوشیده شده است.
در بازسازی برخی خانه های قدیمی از سقف های شیروانی و یا روش ایزوگام استفاده شده است. خانه های قدیمی اکثراً یک طبقه و ساختمان های جدید دو یا چند طبقه ساخته شده اند. علیرغم تغییرات فضای کالبدی، باغچه های سرسبز و پر گل فضایی سرشار از سرزندگی و نشاط پدید آورده اند.

امکانات روستا[ویرایش]

این روستا دارای آب بهداشتی ، برق و تلفن میباشد ، اکثریت نام فامیل های این روستا ( به ترتیب حروف الفبا ) : ( اثباتی ، پلویی ، جان نثاری ، شاهانی ، طوسی ، علیمردانی ، کوشکستانی ، لبافی ، مجاوری و مقدس ) می باشد.

جاذبه های گردشگری[ویرایش]

روستای کوهستانی برگ جهان با چشم اندازهای جذاب ارتفاعات اطراف گسترده باغات سرسبز و مزارع پیرامون حواشی رودخانه برگ جهان و مسیرهای زیبای کوچه باغ های روستا یکی از زیباترین و جذاب ترین روستاهای استان تهران به شمار می آید. این روستای زیبا با مناظر دلفریب و جلوه های کم نظیر به ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می کند.
آرامگاه متبرکه امامزاده اسماعیل (ع) که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است ، در ضلع غربی روستای قرار دارد. بنای قبلی بقعه با قدمت حدود ۷۰۰ سال از جنس سنگ و ساروج نشان دهنده یکی از میراثهای با ارزش گذشته دارد که اکنون جای خود را به بنایی با پلان مربع شکل و گنبدی مخروطی با پوشش شیروانی داده است که حدود ۵۰ متر مربع مساحت دارد .بنای بقعه در سالهای اخیر بازسازی گردیده است.
در فصول بهار و تابستان زائرین بسیاری به این بقعه مبارکه مشرف می شوند. این بقعه با توجه به وجود باغات پیرامون آن علاوه بر فضای معنوی و زیارتی از محیط گردشگری نیز برخوردار است. این بقعه که قدمت اولیه آن به قرن ششم و هفتم هجری باز می گردد ، در فهرست آثار تاریخی فرهنگی سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.
در ضلع غربی روستا و در شمال رودخانه برگ جهان صخره رسوبی بزرگی قرار دارد که از سطح زمین های جنوبی حدود ۴۵ متر ارتفاع دارد و اطراف آن را باغات روستا فرا گرفته اند. این تپه که در جهت شمالی – جنوبی گسترش یافته به تنگل خانه مشهور است. به نظر می رسد این تپه در گذشته قلعه ای بوده است. که مردم روستا در مواقع احساس خطر و یا تهاجمات دشمنان به آن پناه می برده اند. این اثر در مورخه ۱ مهر ماه ۱۳۸۲در فهرست آثار ملی به شماره ۱۰۳۷۱ به ثبت رسیده است.
در فاصله ۳ کیلومتری شمال روستای برگ جهان و در ارتفاع ۲۷۲۰ متری بقایای قلعه ای به جا مانده است که آن را قلعه دختر یا قلعه بند می نامند. این قلعه طی دهه های اخیر تخریب گردیده و مصالح آن در سایر بناهای روستا مورد استفاده قرار گرفته است.
در ارتفاعات شمال غربی روستای برگ جهان غاری وجود دارد که به زندان خانه لار معروف است. ابعاد دهانه غار ۲×۲ متر و طول آن در حدود ۳۰ متر است. در درون این غار چند راه فرعی وجود دارد. که عمق چندانی ندارند. ظاهراً در گذشته این غار به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفته است.
اگر چه امروزه جوانان این روستا نیز همانند سایر نقاط کشور به بازی های جمعی رایج و به ویژه بازی فوتبال و والیبال علاقمندند اما بازی های سنتی الک دولک و هفت سنگ هنوز هم در میان مردم این روستا رواج دارد.
در این روستا تهیه و پخت انواع غذاهای محلی برای مصرف خانوارها رایج است و غذاهای محلی آبگوشت، انواع آش ها، قیمه و انواع کباب ها به گردشگران ارائه می شود.

راه های دسترسی[ویرایش]


← مسیر اول
تهران - جاده گردنه قوچک - گلندوئک - روستای افجه - روستای برگ جهان

← مسیر دوم
تهران - جاده دماوند - جاجرود - سد لتیان - روستای نیکنامده - روستای برگ جهان

یپوندها[ویرایش]

روستای برگ جهان    جعبه‌ابزار