بیدرویه


شهر ستان اندیمشک در روستای بیدرویه
بیدروبه علیا، روستایی از توابع بخش الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ایران است.جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان حسینیه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۸ نفر (۳۹خانوار) بوده‌است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان خبر داد:


مصالحه با روستای بیدروبه خوزستان در سال ۹۳[ویرایش]


به دنبال اعتراض برخی خانوارهای روستای بیدروبه (حدفاصل پل زال ـ اندیمشک)، به وضعیت حریم جاده، مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان خوزستان اعلام کرد با توجه به کمبود بودجه تا امروز نشده به وضعیت حریم جاده مورد نظر رسیدگی شود اما پس از اختصاص بودجه در سال ۹۳ این پروژه را در الویت قرار خواهند داد.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ حمل و نقل ـ بیدوربه نام یک روستا از توابع استان خوزستان و دربین مسیر پل زال ـ اندیمشک است. ظاهراْ یکی از عمده مشکلات مردم این نواحی از استان خوزستان نزدیکی آنها به جاده و ابراز نارضایتی از شاهد بودن سوانح رانندگی در این مسیر است.

به گزارش CHN،‌ آن‌گونه که اهالی روستای بیدروبه عنوان می‌کنند قرار بوده یک باند کند رو در مسیر پل زال ـ اندیمشک احداث شود اما این اتفاق نیفتاده این در حالی است که برای احداث این باند کندرو، ‌اداره راه وشهرسازی استان خوزستان اقدام به مصالحه و خرید برخی از خانه‌هایی که در نزدیکی جاده بودند کردند اما از سوی دیگر برخی خانه‌ها همچنان در ۵متری این جاده باقی مانده و اداره راه شهرسازی این استان نه مجوز بهسازی به این خانه‌ها می‌دهد نه با آنها به مصلحه رسیده است.

«ایوب نجف‌وند وریک وندی» از اهالی این روستا در گفت و گو با CHN،‌گفت:‌ « قراربوده یک باند کندرویی در مسیر پل زال ـ اندیمشک توسط اداره راه و شهرسازی احداث شود لذا به همین علت بسیاری از خانه‌های حاشیه این جاده خریداری شده و عقب‌نشینی کردند اما متاسفانه برخی دیگر از این خانه‌ها با وجود تخمین قیمت توسط کارشناس هنوز خریداری نشده است.»

وی ادامه داد: « از سوی دیگر نه مجوز ساخت می‌دهند که خانه‌هایمان را نوساز کنیم نه این خانه‌ها را از ما می‌خرند.»

به گفته او،‌مسئولان اعلام کردند که خانه روستاییان در حریم جاده واقع شده و باید عقب‌نشینی کنند اما فقط یکبار کارشناس آمده بررسی کرد و دیگر خبری نشد.

او ادام داد: «حتی به پولی ندادند که بخواهیم عقب‌نشینی کنیم و متاسفانه هنوز بلاتکلیفیم.»
نامه اهالی روستای بیدروبه به وزیر راه و شهرسازی در حین افتتاح آزادراه پل زال ـ اندیمشک
به گزارش CHN، روستائیان استان خوزستان که در سفر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با گرفتن پلاکاردهایی نارضایتی خود را از مشکلات این آزاد راه اعلام کرده بودند خواستار پاسخگویی مسئولان مربوطه شدند.

اما در خصوص این انتقادها، نصر‌الله دهقان مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان خوزستان به CHN،‌ گفت: « متاسفانه به علت مشکلات بودجه‌ای تا به امروز نتوانستیم خواسته مردم روستای بیدوربه را برآورده کنیم و تکلیف خانه‌ آنها را از حریم جاده معلوم سازیم.»

وی ادامه داد: «اما به محض اختصاص بودجه رسیدگی به وضعیت خانه روستائیان را در الویت قرار خواهیم داد.»

او در پاسخ به این‌که چه زمانی این موضوع را بررسی خواهند کرد اذعان داشت: « سال ۹۳ وضعیت رسیدگی به خانه های حریم جاده پل زال ـ اندیمشک را در الویت کار قرار خواهیم داد.»جعبه‌ابزار