بین‌الشهرین یاسوج


فارس گزارش می‌دهد
آینده‌ای سخت و طاقت‌فرسا در انتظار حاشیه‌نشینان بین‌الشهرین یاسوج
بین‌الشهرین نام مناطق سه‌گانه و حاشیه‌نشین مهریان و بلهزار و مادوان در یاسوج است که با وضعیت فعلی آینده‌ای سخت در پیش خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، حاشیه‌نشینی از معضلاتی است که در شهرهای مهاجرپذیر کشور مشکلاتی را برای مردم شهرها، خود حاشیه‌نشینان و البته برای مسئولان و به ویژه ادارات و دستگاه‌های خدمات‌رسانی چون آب و برق و گاز ایجاد کرده است.
آمارها نشان می‌دهد که شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از شهرهای درجه اول در پذیرش حاشیه‌نشینان در سال‌های اخیر بوده است.
دلیل این‌گونه مهاجرت‌های گسترده از سال‌های گذشته تاکنون نبود جاذبه در روستاها و کمبود زیرساخت‌ها و بی‌توجهی به ۲ شغل اصلی دامداری و کشاورزی از سوی مسئولان و البته ضعیف بودن فرهنگ کار در این مناطق بوده است.
شکی نیست که ضعف فرهنگ کار بیش از سایر موارد خودنمایی می‌کند چراکه به لطف استقرار نظام جمهوری اسلامی، تسهیلات ویژه برای کار و اشتغال در اختیار روستاییان قرار گرفت که در برخی از استان‌ها همانند کهگیلویه و بویراحمد یا از این تسهیلات در جایی دیگر استفاده شد و یا اینکه بدون برنامه و هدف کارهایی در روستاها انجام دادند که بیشتر آن‌ها سرانجامی پیدا نکرد.
اما با این فرار جمعیت از روستا به شهر وضعیت شهر یاسوج روز به روز از نظر حاشیه‌نشینی بدتر و بدتر می‌شود و مشکلات در حال چند برابر شدن است.
متاسفانه عدم همکاری خود حاشیه‌نشینان با مسئولان مزید بر علت شده تا هر چه خدمات روانه این مناطق شود باز هم گوشه‌ای دیگر از کار مشکل داشته باشد.
در خبرهای امسال خواندیم که تنها در یک مورد آب آشامیدنی، از هشت اینچ خط انتقال آب پنج اینچ آن توسط تنها یک نفر مورد استفاده‌ قرار گرفته بود که همین کارهای غیرمجاز خدمات‌رسانی را به مناطق حاشیه‌نشین سخت کرده است.
در بازدیدی که نماینده بویراحمد و دنا طی روزهای گذشته از مناطق حاشیه‌نشین شهر یاسوج داشت معلوم شد که مردم در سه محور معابر، آب و روشنایی مشکلات زیادی دارند که در این میان موضوع آب این مناطق تبدیل به معضلی بزرگ و شاید بحران شده است.
در چند تابستان گذشته مردم مهریان و بلهزار و مادوان که بنا به قول یکی از ساکنین به نام بین‌الشهرین یاسوج معروف شده در فصول بهار و تابستان روزهای سختی را در بحران کم‌آبی سپری کردند.
مردم این مناطق بزرگترین مشکل خود را بلاتکلیفی میان روستا و شهر می‌دانستند و دلیل بسیاری از مشکلات کنونی را مرتبط با این موضع بیان می‌کردند.
آن‌گونه که مسئولان شهرستانی در دیدارهای مردمی قول می‌دهند مشکلات مردم این مناطق در حال پیگیری و برطرف شدن است اما با آماری که نماینده بویراحمد و دنا در خصوص اضافه شدن ماهانه ۱۰۰ نفر بر حاشیه‌نشینان در مناطق سه‌گانه یاد شده، داد باید فکری جدی به حال معضل بزرگ حاشیه‌نشینی و افزایش آمار آن به صورت روزانه و ماهانه در یاسوج کرد.
علی پدرام یکی از نمایندگان مردمی با بیان خیل عظیمی از مشکلات منطقه بلهزار اظهار کرد: نمی‌دانیم از آب بگوییم و یا از آسفالت بنالیم و از تاریکی کوچه‌های‌مان فریاد بزنیم.
این ساکن منطقه بلهزار که به نمایندگی از مردم در حضور نماینده مجلس شورای اسلامی و مسئولان سخن می‌گفت، افزود: بیشترین تغییر کاربری را در منطقه بلهزار داریم و بیشترین عوارض از این مردم دریافت می‌شود و شاهد کمترین کار و خدمات برای آن‌ها هستیم.
پدرام متذکر شد: منطقه بلهزار که در وسط مناطق مهریان و مادوان قرار گرفته از موضوع فاضلاب و مشکلاتی که در تابستان و زمستان مردم گرفتار آن هستند در عذاب است.
وی عنوان کرد: بنیاد مسکن جدولی در منطقه ایجاد کرده که تاکنون حدود ۱۲ خودرو به درون آن سقوط کرده‌اند و چاره‌ای به حال آن اندیشیده نشده است.
محمد فریدون‌خواه فرهنگی بازنشسته ساکن بلهزار با بیان اینکه باید اسم ما را بین‌الشهرین بگذارند، افزود: نه جزء شهر هستیم و نه روستا و نه از خدمات شهری استفاده می‌کنیم و نه از روستا چیزی به ما می‌رسد.
وی عنوان کرد: شاید بهترین مثلی که باید برای ما زده شود همان مثل قدیمی دختر نزدیک مادر است و ما امروز تکلیف خود را در خصوص شهری یا روستایی بودن نمی‌دانیم.
فریدون‌خواه از مشکلات عمده و اساسی این مناطق یاد کرد و گفت: مردم مادوان و مهریان و بلهزار مشکل آب و همچنین مشکل معابر دارند که باید مسئولان یک بار برای همیشه این مشکلات را برطرف کنند.
وی که به نمایندگی از مردم بلهزار مشکلات را نزد مسئولان و نماینده مردم عنوان می‌کرد، افزود: آسفالتی که در برخی معابر ریخته شده با کمترین بارشی از جا کنده می‌شود و وضعیت غیربهداشتی جدول‌ها هم راحتی و آسایش را از مردم گرفته است.
فریدون‌خواه خاموشی مطلق برخی از معابر را از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: تلفن همراه در پنج کیلومتری مرکز استان خط نمی‌دهد و وضعیت آب هم به گونه‌ای است که باید مسئولان از خود همتی برای رفع این مشکل بزرگ به خرج دهند.
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی معتقد است که حاشیه‌نشینی یکی از بزرگترین مشکلاتی است که عواقب سخت آن در سال‌های آینده برای مرکز استان نمایان خواهد شد.
غلام‌محمد زارعی بر این باور است که برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی به سوی روستاها برویم و امکانات را به سمت آن‌ها ببریم تا شاهد نباشیم که روزانه و به صورت هفتگی و ماهانه بر تعداد حاشیه‌نشینان شهر یاسوج با این وسعت کم و امکانات ناچیز در خدمات شهری افزوده شود.
وی با بیان اینکه اگر با هواپیما از بالای شهر یاسوج و مناطق سه‌گانه حاشیه‌نشین عبور کنید هیچ‌گونه درخت و سبزه و فضای سبزی دیده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در این مناطق حتی پیش‌بینی تدارک یک متر فضای سبز دیده نشده است.
با این تفاسیر باید به انتظار روزهای سخت و طاقت‌فرسا برای مردم حاشیه‌نشین شهر یاسوج نشست، مردمی که به هر دلیل منطقه و روستای خود را رها کرده و به مرکز استانی هجوم می‌آورند که از داشتن یک واحد صنعتی بزرگ و اشتغالزا محروم است.
این روزها کم‌بارشی هم در کشور حاکم شده که باید به فکر تابستان مردم مناطق یاد شده بود چراکه سال‌های گذشته را با بدترین شکل ممکن پشت سر گذاشتند و گاه مجبور می‌شدند برای فرار از بی‌آبی دوباره چند صباحی به روستای خود پناه ببرند.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۱۰۲۸۰۰۰۰۲۸#sthash.Kng۴QMre.dpufجعبه‌ابزار