بیهودبین


روستاي بيهودبين/ بیرجند / خراسان جنوبی
روستای بیهودبین ۵۹ درجه و ۱۲ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۴ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۴۵ دقیقه شمالی واقع شده است.


بیهود کجاست؟[ویرایش]

روستای بیهودبین ۵۹ درجه و ۱۲ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۴ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۴۵ دقیقه شمالی واقع شده است.
معادن:از جمله نعمتهای بیکران خداوندیست که به بشر عرضه نموده تا با اندیشه ای فراخور معیشت خویش را فراهم آورد . متاسفانه از این نعمت گران مایه الهی در معیشت مؤمنان منطقه قاینات بدلیل عدم بهره برداری استفاده چندانی نشده است.

آب و هوا[ویرایش]

این روستا برخوردار از آب و هوای نیمه معتدل ملایم بوده که در همه جا یکسان است .
روستای بیهود اغلب ایام بویژه تابستانها سردترین شهر خراسان و گاه سردترین شهر کشور می باشد . بیش از ۱۰۰ روز آن در سال یخبندان بوده و متوسط بارش سالیانه آن به ۱۷۵ میلیمتر می رسد . زمان بارش آن اواخر زمستان و اوایل بهار و به برکت نفوذ توده های مرطوب مدیترانه ای و سودانی است با نفوذ توده هوای سرد سیبری در فصل زمستان بشدت از دمای هوا کاسته شده و در فصل تابستان چله بادهای تابستانی از شدت درجه حرارت می کاهند. میانگین دمای سالانه بیهود ۹/۱۴ درجه سانتیگراد است.
در غرب دهستان رشته کوه قهستان با جهت شمال غرب به جنوب شرق واقع شده و بلندترین نقطه آن قله کمراژدها با ۲۹۹۰ متر که بلندترین نقطه دهستان است. و در شرق آن رشته کوه شاسکوه ، با جهت شمالی - جنوبی کشیده شده که بلندترین نقطه آن بنام کوه گزخت با ۲۸۳۱ متر است و پست ترین نقطه شهرستان دغ پترگان با ۵۶۰ متر است .۲۶ درصد وسعت این شهرستان را کوهها دربرگرفته اند و بدین جهت از گذشته دور بنام قهستان که برگرفته از کهستان یا کوهستان می باشد.
وجود چنین ارتفاعاتی باعث شرایط مساعد اقلیمی و بارندگی های خوب در خراسان جنوبی گردیده است.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای بیهودبینجعبه‌ابزار