بی بالان


«بی‌بالان» کهن‌ترین روستای شرق گیلان
»بی‌بالان» یکی از کهن‌ترین روستای شرق گیلان در بخش کلاچای رودسر است که نخستین مدرسه آن در سال ۱۳۰۴ ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رودسر، روستای بی‌بالان از توابع رودسر بوده که در دو کیلومتری بخش کلاچای واقع شده و دارای ۴۸۵ خانوار معادل یک‌هزار و ۵۵۱ نفر جمعیت است.
از نظر موقعیت جغرافیایی این روستا از شمال به روستای گزافرود، از شمال شرق به روستای نوده، از شرق به شهر واجارگاه، از جنوب و جنوب غربی به روستای کندسر بی‌بالان و سلاکجان و از غرب به روستای مدفون امامزادگان امیراحمد و امیر حیدر امیربنده و خاناپشتان محدود است.
بی‌بالان دارای دو دبیرستان، دو مدرسه متوسطه و دو دبستان دخترانه و پسرانه و یک مدرسه استثنایی است که نخستین مدرسه آن در سال ۱۳۰۴ افتتاح شد.
طالبان علم و دانش از روستاهای اطراف و همجوار و حتی شهرهای آن زمان برای تحصیل و علم‌اندوزی به روستای بی‌بالان می‌آمدند.
•«کرنا نوازی» از سنت‌های مذهبی و قدیمی بی‌بالان در ماه محرم
دهیار بی‌بالان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رودسر این روستا را زادگاه عالم ربانی «آقا شیخ صمد بی‌بالانی» که روزگاری از اطراف و اکناف از این عالم وارسته کسب فیض می‌کردند خواند.
ابراهیم قاسمی، افزود: آقا شیخ صمد بی‌بالانی پس از عمری راهنمایی و ارشاد مردم در جوار بارگاه ملکوتی مولای متقیان علی(ع) در نجف اشرف آرام گرفت.
وی «کرنا نوازی» را یکی از سنت‌های مذهبی قدیمی روستای بی‌بالان در عزاداری‌های ماه محرم دانست و اظهار کرد: سنت کرنانوازی از زمان‌های دور در برخی از محله‌های همجوار مرسوم بود اما به مرور زمان منسوخ شده و این آیین در روستای بی‌بالان پا برجا بوده و به قوت خود باقی است.
دهیار بی‌بالان، با اشاره به اینکه کرنی نوعی آلت موسیقی بادی است که نوحه و آوازهای حزن‌انگیز به صورت نوا توسط کرناچیان در آن دمیده می‌شود، متذکر شد: کرنی از سه قسمت تشکیل شده که شامل یک قسمت اصلی از جنس نوعی کدو است و بازدم را به صورت صوت در می‌آورد، بخش دوم لوله‌ای از جنس «نی» و به طول ۲.۵ متر است که تنفس به هیچ عنوان نباید از آن خارج شود و قسمت سوم صوت کرنا است که از جنس شمشاد بوده و توسط استادان فن تراشیده می‌شود.
•ساخت نخستین مدرسه بی‌بالان در سال ۱۳۰۴
وی محصولات غالب این روستا را چای، برنج و محصول سردرختی و باغی کیوی برشمرد و تصریح کرد: در سال ۱۳۱۰ هجری‌شمسی بر اثر مرغوب بودن زمین‌های این روستا به دستور رضا قلدر یکی از هشت کارخانه دولتی در این روستا بنا می‌شود که اکنون نیز فعال است.
قاسمی ادامه داد: پس از اصلاح ساختار چای و نزول این محصول، کشاورزان روستا با مبادرت به غرس نهال کیوی در اراضی خود یکی از روستاهای پیشرو در پرورش کیوی شدند که امروز در قیمت خرید و فروش این محصول نیز تاثیرگذار است.
وی بی‌بالان را یکی از کهن‌ترین روستاهای شرق گیلان دانست و خاطرنشان کرد: بی‌بالان دارای دو دبیرستان، دو مدرسه متوسطه و دو دبستان دخترانه و پسرانه ویک مدرسه استثنایی است که گشایش نخستین مدرسه آن به سال ۱۳۰۴ برمی‌گردد.
دهیار روستای بی‌بالان، وجود مرکز بهداشت ، مرکز درمانی روستایی تمام وقت و مرکز مخابرات را از دیگر امکانات این روستا عنوان کرد و گفت: با کمک یکی از اهالی خیر زمینی به مساحت یک‌هزار متر مربع برای احداث ساختمان درمانگاه تهیه شده است که امیدواریم کار ساخت آن با کمک وزارت بهداشت به زودی آغاز شود.
وی با اشاره به آغاز فعالیت دهیاری و شورای اسلامی این روستا در سال ۸۶ افزود: همکاری برای صدور سند روستایی، بازنگری طرح هادی روستایی، پلاک‌کوبی خانوار روستایی، آسفالت خیابان‌های شهید انصاری و شهید حاج عبدالحسین رضایی و تعدادی کوچه‌ها از مهم‌ترین اقدام‌های صورت گرفته در این روستا است.
قاسمی، تعریض خیابان شهید انصاری به طول دو کیلومتر، تعریض برخی از نقاط خطرآفرین، همکاری و تعامل با اداره‌های دولتی را از دیگر فعالیت‌های انجام شده توسط این دهیاری برشمرد.
•ساماندهی بازار قدیمی بی‌بالان از خواسته‌های مردم است
وی با بیان اینکه بی‌بالان در محور کلاچای به رحیم‌آباد قرار دارد، تصریح کرد: مبادی ورودی این روستا از ابتدای بازار بسیار تنگ و با قدمت بیش از یک‌صد سال بوده که تاکنون دست نخورده باقی مانده و موجب حوادث رانندگی زیادی شده است.
این مسئول با اشاره به اینکه تعریض و ساماندهی این بازار قدیمی از خواسته‌های مهم مردم بی‌بالان است، خاطرنشان کرد: مکاتبات این دهیاری با پلیس راه چابکسر برای معرفی مبادی ورودی روستای بی‌بالان از ابتدای بازار به عنوان منطقه خطر آفرین و ناامن موجب شده تا با مطرح شدن این مسئله در شورای ترافیک گیلان نامه تعریض منطقه بی‌بالان در هفت آبان ماه سال ۹۱ صادر شود که مستلزم اعتباری معادل ۶۰ میلیارد ریال است.
وی یادآور شد: امیدواریم با گشایش اعتبار، کار ساماندهی بافت قدیمی بازار و تعریض جاده بی‌بالان آغاز و مشکل منطقه برطرف شود.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۰۸۰۷۰۰۰۰۵۱#sthash.VHc۹۸۸ER.dpuf
جعبه‌ابزار