تسهیلات اشتغال‌زایی روستاییان استان مرکزی


مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی:
روستاییان استان مرکزی تسهیلات اشتغال‌زایی دریافت می‌کنند
خبرگزاری تسنیم: مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری مرکزی گفت: پرداخت تسهیلات و طرح‌های مشارکت جویی در حوزه تولید و اشتغال روستایی برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی استان مرکزی در صورتی که شرایط فراهم باشد بدون هیچ‌گونه محدودیتی انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساوه، سیامک سلیمانی در جلسه کارگروه توسعه اشتغال روستایی که سالن فرمانداری شهرستان ساوه برگزار شد، با اشاره به نقش و اهمیت روستا‌ها در سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی کشور اظهار داشت: روستا‌ها دارای واحدهای تولیدی، فرهنگی، مسکونی و اجتماعی به عنوان بخشی از نظام اجتماعی کشور هستند.
وی افزود: در روستا‌ها عوامل و سرمایه‌های ارزشمندی اعم از انسانی، طبیعی و اقتصادی به عنوان نقاط استراتژیک کشور وجود داردکه در پیشرفت جامعه نقش مهمی را ایفا کرده، در این میان نقش و اهمیت فراورده‌ها و تولیدات روستایی نظیر محصولات کشاورزی، دامداری، دامی و صنایع تبدیلی نقش بی‌بدیل و منحصر به فردی داشته است که با رونق اقتصاد روستایی می‌توان از اقتصاد تک محصولی نفت فاصله گرفت و با ایجاد اشتغال در مناطق روستایی از مهاجرت و ایجاد مشاغل کاذب که با مهاجرت روستائیان به شهر ایجاد می‌شود جلوگیری کرد.
مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی تصریح کرد: رویکرد دولت تدبیر و امید توسعه و ایجاد اشتغال پایدار، افزایش درآمد روستائیان و تاکید بر ایجاد مشاغل خانگی، خوشه‌های صنعتی و زنجیرهای تولید و ایجاد تعاونی‌ها است که بتوانیم با برنامه‌ریزی و مشارکت بخشداری و دهیاری‌ها، شوراهای روستا و ادارات بهره برداری خوبی داشته باشیم.
سلیمانی با اشاره به هدف طرح مشارکت روستائیان در راه‌اندازی واحدهای تولیدی و اهمیتی که به دنبال آن سبب افزایش سطح درآمد و بهبود معیشت ساکنین روستا‌ها و کاهش مهاجرت به شهر را دارد گفت: این طرح به منظور توانمندسازی روستا‌ها و مناطق کشور، جلوگیری از مهاجرت و ایجاد اشتغال است که در این طرح پس از بررسی و گزینش، ظرفیت‌های هر منطقه مورد توجه و براساس اولویت اقدام می‌شود.
وی افزود: طرح‌های موردنظر شامل طرح‌های تولیدی که سبب تکمیل زنجیره‌های تولید محصولات کشاورزی در منطقه با توجه به نیاز کشور بوده و دارای اولویت سرمایه‌گذاری، توجیه فنی و اقتصادی و مزیت منطقه‌ای هستند، توانمندی سرمایه‌گذار به لحاظ سرمایه‌گذاری و تسلط بر بازار به ویزه برنامه‌ریزی برای صادرات محصول تولیدی، موفقیت طرح را افزایش می‌دهد.
مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی تصریح کرد: از دیگر طرح‌های موردنظر طرح‌های زیربنایی، خدماتی و رفاهی است که بخشی از نیاز مردم منطقه را پاسخگو باشند، طرح‌های دانش‌بنیان و یا تکنولوژیک که همراه با دانش و علم بوده توسط دانش آموختگان در مناطق روستایی و با توجه به مزیت‌های منطقه‌ای که قابلیت اجرا داشته باشد، اجرا می‌شوند.
سلیمانی با اشاره به دیگر طرح‌های مورد نظر گفت: طرح‌هایی که سبب جذب سرمایه‌گذار و توسعه صنعت، تجارت و خدمات در منطقه‌ای خاص و در قالب خوشه، با شبکه‌های تولیدی ساماندهی می‌شود و نیز طرح‌هایی که سبب استفاده مطلوب از منابع، امکانات و زیر ساخت‌های روستایی و در دسترس باشد و کمترین نیاز به بهره‌برداری از منابع تجدید ناپذیر مانند آب و انرژی را در پی داشته باشد.
وی افزود: ایجاد تعاونی‌ها و شرکت‌های سهامی خاص است که اگر ما بتوانیم بحث تعاونی در بین مردم بویژه روستائیان فرهنگ‌سازی بشود ومردم روستا‌ها با سرمایه هر چند اندک در این تعاونی‌ها سرمایه‌گذاری کنند می‌توانیم زمینه توسعه اشتغال پایدار، مهاجر پذیری و از بین رفتن شکاف درآمدی خانوارهای روستایی و شهری را به دنبال خواهد داشت را در روستا فراهم کنیم.
مدیرکل امور روستایی استانداری مرکزی تصریح کرد: ما در روستا‌ها ظرفیت‌های خوبی داریم و زیرساخت‌ها به تنهایی کافی نیست بلکه مهم نحوه بهره برداری از ان‌ها است که از جمله آب که به خوبی از آن بهره برداری نشده و هم اکنون با با بحران آب که به دنبال آن خشکسالی است روبه رو هستیم که این سبب می‌شود روستائیان انگیزه برای ادامه کشاورزی نداشته و مهاجرت کنند.
سلیمانی با اشاره به درنظرگرفتن توانایی روستا‌ها گفت: ۲ ما نمی‌توانیم برای همه روستا‌ها یک طرح و برنامه اجرا کنیم بلکه هر روستا دارای ظرفیت‌های خاصی است که نیاز است توسط کار‌شناسان ظرفیت‌های هر روستا شناسایی و با برنامه‌ریزی و حمایت بیشترین بهره‌وری از ان حاصل شود، از امکانات می‌توان در راستای آبادانی و توسعه بیشتر روستا از آن استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه هدف دولت تدبیر و امید ایجاد اشتغال پایدار و اشتغالزایی مناطق در روستا‌ها است افزود: برای پرداخت تسهیلات و طرح‌های مشارکت‌جویی در حوزه تولید و اشتغال روستایی در صورتی که شرایط فراهم باشد بدون هیچ‌گونه محدودیتی از تسهیلات بهره‌مند می‌شوند و مددجویان کمیته امداد و بهزیستی نیز از امتیازات ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.جعبه‌ابزار