توت فرنگی


، منبع خوب اقتصادی برای شالی‌کاران
» سرویس: استان ها - گيلان
کد خبر: ۹۵۰۲۱۹۱۱۰۷۰
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳
رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی صومعه‌ سرا گفت: کشت توت فرنگی علاوه بر اشتغال در فصل پائیز و زمستان، درآمد خوب و قابل رضایتی را برای کشاورزان در فصل بهار ایجاد می‌کند که می‌تواند بخش عمده‌ای از هزینه‌های کشت برنج را جبران کند.
فرهاد شمشادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، با بیان اینکه توت فرنگی نسبت به شرایط محیطی حساس است، اظهار کرد: طول روز و درجه حرارت دو عامل موثر در گل انگیزی توت فرنگی هستند.
وی با بیان اینکه توت فرنگی در درجه حرارت مطلوب شبانه روز ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد و در رطوبت نسبی بالای ۴۰ درصد کشت می‌شود، افزود: خاک‌های شنی یا شنی رسی قوی که زهکش خوب دارند برای کشت و پرورش توت فرنگی مناسب هستند.
شمشادی با بیان اینکه اسیدیته خاک باید در حدود ۶.۵ تا ۷.۵ باشد، خاطرنشان کرد: فاصله بوته‌ها از یکدیگر ۴۰ سانتی متر به صورت جو پشته‌ای کشت می‌شود.

وی استفاده از مالچ یا خاکپوش بر بستر کشت جهت جلوگیری از توسعه آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز را ضروری دانست و عنوان کرد: در روزهایی که ساعت آفتابی بیش از ۱۳ ساعت باشد بوته‌ها به جای گل‌دهی، ساقه خزنده تولید می‌کنند که این عمل برای تکثیر بوته توت فرنگی ضروری است.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی صومعه‌سرا بهترین زمان کشت بوته‌های توت فرنگی را اوایل نیمه دوم فصل پائیز در حالی که بوته‌ها نیمه خواب هستند خواند و گفت: زمان برداشت توت فرنگی از اوایل اردیبهشت ماه شروع و تا اواخر خردادماه دوره میوه‌دهی بوته‌ها ادامه دارد.

وی با بیان اینکه پوشاندن خاک بوسیله کاه یا خاک اره مانع از تماس مستقیم میوه با خاک و در نتیجه حفظ رطوبت خاک می‌شود، تصریح کرد: بیماری‌های توت فرنگی شامل برگی، ریشه‌ای و میوه‌ای است.

شمشادی اضافه کرد: در بیماری لکه برگی، برگ‌ها مبتلا می‌شوند و بیماری میوه‌ای نیز شامل پوسیدگی چرمی، آنتراکتوز و کپک خاکستری است.

وی بیماری ریشه‌ای را شامل قرمز شدن استوانه مرکزی ریشه، پژمردگی ورتیسیلیوم و نماتد ریشه دانست و ابراز کرد: برای مدیریت کنترل بیماری مطلوب است محیط کشت هر ۲-۳ سال تغییرکند، ارقام مقاوم کشت شود، از ضدعفونی خاک بامتیل برماید جهت کنترل قارچ و ویروس‌ها و از کاه و کلش و خاک اره جهت حذف رطوبت اضافه و جلوگیری از رشد علف‌های هرز استفاده شود.

شمشادی با بیان اینکه کشت توت فرنگی در زمین‌های اطراف منازل مسکونی و در حواشی مزارع برنج صورت می‌گیرد، متذکر شد:کشت توت فرنگی علاوه بر اشتغال در فصل پائیز و زمستان، درآمد خوب و قابل رضایتی را برای کشاورزان در فصل بهار ایجاد می‌کند که می‌تواند بخش عمده‌ای از هزینه‌های کشت برنج را جبران کند.

وی افزود: در فصلی که کشاورزان از نظر نقدینگی در پایین‌ترین وضعیت به سر می‌برند کاشت و پرورش انواع محصولات زراعی و باغی در جوار منازل مسکونی و استفاده از اراضی بلاکشت می‌تواند در توسعه و ماندگاری کشاورزان در روستا، ایجاد درآمد و حفظ محصول اصلی و استراتژیک برنج بسیار موثر باشد؛ چرا که مهاجرت تولیدکنندگان و کشاورزان از روستا تغییر کاربری اراضی را موجب می‌شود و روستا به عنوان قطب تولید در معرض ساخت و ساز و مصرف گرایی قرار می‌گیرد.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه روستای صوفیانده صومعه‌سرا نمونه بارز این فعالیت کشاورزی است، تصریح کرد: سالانه بیش از ۲۰ هکتار از اراضی مستعد این روستا به کشت توت فرنگی اختصاص می‌یابد، روستای صوفیانده با دارا بودن اراضی مستعد، شرایط اقلیمی مطلوب، خاک حاصلخیز، منابع غنی آب و... یکی از مراکز مهم کشت و پرورش انواع محصولات، برنج، سبزی و صیفی به ویژه تولید توت فرنگی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: به دلیل بهره‌وری مناسب از اراضی، کسب درآمد، ایجاد اشتغال، ارزش غذایی به ویژه وجود ویتامین‌ها و عناصر غذایی، کشت توت فرنگی مورد توجه تولیدکنندگان شهرستان قرار گرفته به طوری که پرورش آن در سال‌های اخیر رواج و سطح زیر کشت آن افزایش یافته است.

شمشادی با بیان اینکه توت فرنگی منبع بسیار خوبی از ویتامین "ث"، سرشار از پتاسیم و سلولز است، یادآور شد: میزان چربی و سدیم آن در مقایسه با سایر محصولات بسیار ناچیز است، توت فرنگی تقویت کننده قلب و موجب تصفیه خون می‌شود.

وی کمک به هضم غذا، رفع تنگی نفس و برطرف کردن سرفه خشک را از دیگر خواص توت فرنگی برشمرد و اضافه کرد: میوه و اندام‌های رویشی توت فرنگی به علت داشتن آهن و اسید سالیسیلیک مسکن و تب بُر بوده و برای بیمارانی که مبتلا به درد مفاصل، رماتیسم، نقرس، سنگ کلیه، درد کبد هستند تجویز می‌شود.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی صومعه‌ سرا در پایان به برگزاری جشنواره توت فرنگی به همت دهیاری و مردم زحتمکش این روستا اشاره و اظهار کرد: جشنواره توت فرنگی هر ساله در اریبهشت ماه در راستای معرفی روستا به عنوان تولید کننده شاخص، تشویق و ایجاد انگیزه در امر تولید برای کشاورزان، ایجاد فضا برای معرفی و فروش محصول در داخل روستا به منظور حذف واسطه‌ها برگزار می‌شود که مورد استقبال فراوان در سطح استان و در سطح ملی قرار می‌گیرد.رده‌های این صفحه : بازار محصولات کشاورزی
جعبه‌ابزار