جنگ تپه


روستاي جنگ تپه/ چالدران / آذربایجان غربی
روستای جنگ تپه از توابع شهر ماکو در شمالی ترین نقطه استان آذربایجان غربی است و در مسیر جاده ابریشم و مرز بازرگان (دروازه آسیا به اروپا) قرار دارد. در منطقه ای تاریخی که آواجیق; نام دارد و بی شک و به اذعان مورخان قدمت تمدنی حدود ۲۰۰۰ سال دارد و آثار باستانی عظیمی را در خود جای داده است.


معرفی روستا[ویرایش]

روستای جنگ تپه از توابع شهر ماکو در شمالی ترین نقطه استان آذربایجان غربی است و در مسیر جاده ابریشم و مرز بازرگان (دروازه آسیا به اروپا) قرار دارد. در منطقه ای تاریخی که "آواجیق" نام دارد و بی شک و به اذعان مورخان قدمت تمدنی حدود ۲۰۰۰ سال دارد و آثار باستانی عظیمی را در خود جای داده است.
شهر تاریخی چالدران (قره عینی) هم در نزدیکی آواجیق قرار دارد. شهر فعلی آواجیق قبلاْ به لحاظ تقسیمات کشوری از توابع شهرستان ماکو بود ولی در حال حاضر و بعد از شهرستان شدن و تغییر نام قره عینی (شهر سیه چشمه) به چالدران از توابع این شهرستان شد.

معیشت روستا[ویرایش]

شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و دامداری است. البته عده اندکی نیز به مشاغل خدماتی مشغولند. بدلیل وجود ییلاقات و مراتع عالی دامداری در اینجا شغلی پرسود است. نگهداری گوسفند و بز رایجتر از دام های دیگر است و بعد از آن گاو.

محصولات روستا[ویرایش]

گندم ، جو ، نخود ، سیب زمینی و... از محصولاتی است که در این منطقه بیشتر کاشته می شود و درختان میوه از جمله سیب ، آلبالو، زردآلو و آلو نیز بار می دهند. البته هر کسی برای مصرف خود مزرعه ای از صیفی جات، سبزی، گوجه ، فلفل، بادمجان، کدو و... دارد تا محتاج به بازار مصرف نباشد.
محصولات دامی مانند شیر، ماست، پنیر، کره، خامه، کشک و... با کیفیتی عالی در اینجا تهیه می شود.
کشاورزی و دامداری در این منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی می تواند باعث شکوفایی این منطقه گردد تا از مهاجرت به شهرها برای اشتغال جلوگیری شود.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای جنگ تپه
جعبه‌ابزار