حفظ طبیعت بومی روستاها در راستای توسعه گردشگری


حفظ طبیعت بومی روستاها در راستای توسعه گردشگری
» سرویس: استان ها - مازندران
کد خبر: ۹۴۰۴۰۸۰۴۳۱۶
دوشنبه ۸ تیر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
فرماندار نوشهر بر حفظ طبیعت بومی روستاهای شهرستان در راستای توسعه گردشگری تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مازندران، محمدعلی قمی اویلی شامگاه یک‌شنبه در جلسه بررسی مشکلات روستای کهنه‌ده از بخش کجور نوشهر گفت: به برکت انقلاب اسلامی در دهه فجر سال ۹۳ شاهد برق‌رسانی به این روستا به عنوان آخرین روستای بدون برق شهرستان نوشهر بودیم.

وی افزود: روستای کهنه‌ده از جمله روستاهایی است که در دل جنگل همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده است اما پس از بر‌ق‌رسانی علاقمندان زیادی به این روستا جذب خواهند شد.

فرماندار نوشهر با تاکید بر حفظ طبیعت و بومی روستا تصریح کرد: با کمک دستگاه‌هایی چون میراث فرهنگی گردشگری، بنیاد مسکن، محیط زیست، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، منابع طبیعی و سایر مسئولان باید تلاش شود در کنار توسعه و پیشرفت روستا، قابلیت‌های روستا در راستای طبیعت‌گردی و گردشگری رشد یابد.

قمی اویلی خاطرنشان کرد: از این روستا در راستای هم‌خوانی با طبیعت به عنوان قطب گردشگری استفاده می‌شود و همخوانی با طبیعت در کنار حفظ محیط زیست به عنوان الگویی برای سایر روستاها مد نظر است تا این منطقه به عنوان قطب گردشگری شناخته شود.

وی با بیان اینکه راه دسترسی به روستای کهنه‌ده مناسب نیست، اظهار کرد: برای توسعه نیاز است زیرساخت‌ها آماده باشد و راه دسترسی مناسب یکی از این زیر ساخت‌هاست که باید از طریق اداره راه و شهرسازی آماده شود.

این مسئول با اشاره به اینکه احیای کشاورزی در این روستا مد نظر است، یادآور شد: عزم جدی در جهت حفاظت از طبیعت در کنار توسعه بخش کشاورزی و رفع موانع موجود مد نظر است و در این باره دستگاه‌های مربوط اعم از جهاد کشاورزی و منابع طبیعی باید راهکارهای مناسب را ارائه دهند.

قمی اویلی با تاکید بر افزایش تولیدات کشاورزی در این روستا و سایر روستاهای بخش کجور گفت: یکی از اولویت‌های توسعه بخش کشاورزی جاده بین مزارع است که در این باره با توجه به مشکلاتی که وجود دارد جهاد کشاورزی باید به صورت اصولی این مشکل را برطرف کند.

وی استفاده بهینه از توانمندی‌های روستائیان را گامی مهم در جهت رفع مشکل بیکاری عنوان و اظهار کرد: اگر زمینه اشتغالزایی جوانان در این روستا مهیا شود دیگر نیازی به مهاجرت به شهر نیست و در همین روستا اقامت دائم خواهند داشت.

فرماندار نوشهر در پایان تصریح کرد: در کنار توجه به توسعه روستا، باید مسایل فرهنگی نیز توجه کافی صورت گیرد.جعبه‌ابزار