دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اصفهان


رئیس دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اصفهان:
۵۰۰ کانون فرهنگی هنری مساجد در روستاهای استان اصفهان فعالیت می‌کنند
شناسه خبر: ۱۱۸۹۹۰۱ سرویس: استانها
۲۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۴
رئیس دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان گفت: در استان اصفهان ۵۰۰ کانون روستایی وجود دارد و به صورت میانگین سالیانه ۳ میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی به این کانون‌ها می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، حجت‌الاسلام رمضانعلی معتمدی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در ارتباط با برگزاری پنجمین کنگره ملی نخبگان روستا و عشایر در ارتباط با برگزاری این کنگره در اصفهان اظهار داشت: از ۲ لغایت ۵ مهرماه استان اصفهان میزبان برگزاری پنجمین کنگره نخبگان روستا و عشایر از ۸ استان فارس، یزد، اصفهان، کهکیلویه و بویر احمد، کرمان، هرمزگان، قشم، جنوب کرمان خواهد بود.
وی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تنها نهاد ارائه خدمات به روستا و عشایر است، اظهار داشت: امکانات و بودجه‌ها در بخش‌های مختلفی همچون فرهنگی، هنری، کتابخانه‌ای و غیره صرف می‌شود.
رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با بیان اینکه استان اصفهان با لحاظ تعداد کانون‌ها حایز رتبه نخست در سطح کشور است، ادامه داد: اصفهان با دارا بودن ۱۷۰۷ کانون تا پایان سال ۹۴ و افزایش این تعداد به ۱۸۰۰ کانون تا پایان امسال از میزان ۲۲ هزار کانون سطح کشور در رتبه نخست قرار دارد.
وی افزود: همچنین در استان اصفهان ۵۰۰ کانون روستایی وجود داشته که به صورت میانگین سالیانه ۳ میلیون تومان کمک نقدی و غیر نقدی به این کانون‌ها می‌شود و دوره‌های آموزشی و جشنواره‌های متعددی نیز برای آن‌ها برگزار می‌گردد که یک سال در مناطق و سال بعد به صورت متمرکز در مشهد برپا می‌شود.
معتمدی بیان کرد: در این کنگره مجموعا ۲۰۰ نفر از آقایان فعال فرهنگی روستا و عشایر حضور دارند و برای شرکت کنندگان ۳ نشست عمومی و ۴ کارگاه آموزشی، ۲ جلسه هم اندیشی در نظر گرفته شده و از اساتید مطرح استانی و کشوری نیز برای حضور در این مراسم دعوت شده است.
وی با اشاره به زمان برگزاری افتتاحیه این مراسم گفت: در روز جمعه ۲ مهرماه در تالار شهید آوینی اردوگاه شهید بهشتی که محل استقرار مهمانان است، مراسم اختتامیه با حضور استاندار اصفهان، آیت الله طباطبایی نژاد، مسئول امور روستا و عشایر نهاد ریاست جمهوری و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.
رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هدف از برگزاری این کنگره را انتقال تجربه و شناسایی و تعامل بیشتر شرکت کنندگان بیان کرد و ادامه داد: برای حفظ و تثبیت فرهنگ روستا و عشایر و ترویج و توسعه آن در دوره‌های قبلی کنگره نمایشگاه‌هایی از دستاوردهای این افراد برپا می‌شد و امسال نیز با برپایی سیاه چادر و نمایشگاه این مهم تداوم خواهد یافت.
وی در ارتباط با تجلیل از نخبگان فرهنگی روستا و عشایر در این کنگره گفت: از هر استان ۵ نفر از فعالان تجلیل خواهد شد که در مجموع ۴۰ نفر مشتمل بر مدیران کانون‌ها، امام جماعت، یک نفر فعال فرهنگی، یک نفر از عشایر و یک گروه جهادی که در عرصه روستا فعالیت می‌کنند، تجلیل می‌شود.
معتمدی در ارتباط با عناوین نشست‌های عمومی کنگره بیان کرد: نقش فعالان فرهنگ و هنر رستا در گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی، سبک زندگی اسلامی ایرانی با رویکرد تبیین چالش‌های جمعیت و خانواده، اصول ومبانی کار و فرهنگ از منظر مقام رهبری عناوین نشست‌ها است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین کارگاه‌های آموزشی با عنوان مهارت و شیوه‌های نوین تبلیغ ویژه ائمه جماعات، جذابیت کار فرهنگی در مناطق روستایی، مدیریت کار فرهنگی ویژه مدیران، آشنایی با رسالت و کارکرد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد روستا و جلسات هم اندیشی با عناوین الگودهی و انتقال تجربیات موفق و آشنایی با گروه‌های جهادی فعال در حوزه روستا نیز برگزار می‌شود.جعبه‌ابزار