دشتک


روستاي دشتک/مرودشت/فارس
روستای کهن دشتک در ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان مرودشت، در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. جمعیت این روستای بسیار قدیمی علیرغم مهاجرت گسترده مردم آن به شهرها و روستاهای اطراف در حدود سه هزار نفر است و در زمره روستاهای پر جمعیت به حساب می آید.

روستای کهن دشتک در ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان مرودشت، در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. جمعیت این روستای بسیار قدیمی علیرغم مهاجرت گسترده مردم آن به شهرها و روستاهای اطراف در حدود سه هزار نفر است و در زمره روستاهای پر جمعیت به حساب می آید. شغل اصلی مردم دشتک باغداری، کشاورزی و دامداری می باشد.
به لحاظ مناسبات فرهنگی و اجتماعی روستای دشتک دارای مشخصه های منحصر به فردی است که آن را متمایز می سازد. مهمترین وجه تمایز دشتک با روستاها و شهرهای اطراف تفاوت زبانی و گویشی است. وجه تمایز دیگر دشتک، حفظ بافت قدیمی و پا برجایی بنای خشتی آن (بیش از ۷۰ درصد) می باشد. بعلاوه نحوه ساخت و فشردگی خانه ها نیز در آن منطقه بی نظیر است.
علیرغم فشردگی و یکپارچگی فیزیکی، محله های دشتک به لحاظ فرهنگی تفاوتهای آشکاری با یکدیگر دارند.
دشتک یکی از قدیمی ترین روستاهای استان فارس می باشد که آثاری از دوران هخامنشی در آن یافت شده است. بافت خانه های روستا به علت قرار گرفتن در شیب، پلکانی می باشد.مردم روستا به زبان فارسی (گویش دشتکی) صحبت می کنند که از محدود بازمانده ی گویش پهلوی جنوبی می باشد. هنوز هم در این گویش پاره ای از واژه های کهن پارسی را می توان دید. طبیعت بکر، چشمه های متعدد، کوچه باغ ها و گردو زارهای آن هر بیننده ای را محو تماشای خود می کند. این روستا در حدود ۴۵۰ هکتار باغ انگور و بادام دیم و ۲۵۰ هکتار باغات گردو را دارا می باشد، و اخیرا به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده است.
منبع: وبلاگ روستای دشتکجعبه‌ابزار