دفتر فرهنگ روستا


فرهنگ روستا
•• فرهنگ روستا ••
وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی علیرغم وظیفه سازمانی و خطیری که در رابطه با فرهنگ بر عهده دارد و با همه تلاش های صورت گرفته در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها تا مراکز شهرستان ها پیش رفته و البته در سال های اخیر توانسته در برخی از شهرها و مراکز بخش ها با ایجاد مجتمع فرهنگی هنری ، گام هایی در توزیع عادلانه امکانات فرهنگی بر دارد و در این میان به لحاظ گستردگی مناطق روستایی و مقرون به صرفه نبودن ایجاد تاسیسات فرهنگی هنری در مناطق روستایی به لحاظ محدودیت ها ، به این مقوله توجه کمتری شده است .
اما حرکت اخیر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در محول نمودن توسعه فرهنگ روستاها و مناطق عشایری به ستا عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد، نگاهی هوشمندانه و اقدامی کارشناسانه تلقی میشود چرا که این ستاد در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار پایگاه فرهنگی هنری در مساجد کشور داشته و امکان گسترش این سقف تا ۸۰ هزار مسجد وجود دارد. لازم به ذکر است که حدود نیمی از کانون های موجود (بالغ بر ۶۰۰۰ کانون) ، در روستاها ایجاد شده اند.
از دیگر سو، ستاد عالی بنا به ضرورت ، ایجاد جایگاهی برای برنامه ریزی و هماهنگی مباحث مربوط به توسعه و ساماندهی فرهنگ روستاها و مناطق عشایری،تاسیس دفتری به همین عنوان را دردستورکار خود قرار داد .
این دفتر با تشکیل جلسات کارشناسی و استفاده از نقطه نظرات دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری و با انجام مطالعات, نسبت به تهیه طرح ساماندهی وتوسعه فرهنگ روستاها ومناطق عشایری اقدام نمود .
این طرح طی سه گام ، مباحث ساماندهی و توسعه فرهنگ روستاها ومناطق عشایری را مورد توجه قرار داده است.
گام اول) تهیه شناسنامه فرهنگی روستاها ومناطق عشایری
گام دوم) ایجاد پایگاه های فرهنگی هنری
گام سوم) برنامه ریزی و اجرای عملیات
راه اندازی پرتال فرهنگ روستا نیز،از اقدامات دفتر فرهنگ روستاست که در نظر دارد با ایجاد شبکه ی اجتماعی کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی، جوانان و علاقمندان امور فرهنگی روستا را در گیر امر توسعه و ساماندهی فرهنگ روستا نماید
نقش کانون های فرهنگی هنری مساجد، به عنوان تنها پایگاه فرهنگی موجود در روستا، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

فهرست مندرجات
۱ - پیوندها

پیوندها[ویرایش]

نشانی: تهران - خیابان شهید بهشتی - بعد از تقاطع بزرگراه مدرس - ساختمان خبرگزاری شبستان - ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
خیابان توحید – کوچه شهید حاج رضایی - پلاک ۶ – طبقه دوم – دفتر فرهنگ روستا.
شماره تماس:۶۶۹۰۵۶۰۱-۰۲۱
سامانه پیام کوتاه:۱۰۰۰۸۹۴۰۱۱۴ پست الکترونیک:info@farhangeroosta.ir
دفتر فرهنگ روستا    جعبه‌ابزار