دیزان


روستاي ديزان/ طالقان / البرز
دیزان روستایی از توابع شهرستان ساوجبلاغ در استان تهران می باشد. این روستا در دامان رشته کوه البرز مرکزی در بخش طالقان این شهرستان واقع گردیده است...


معرفی روستا[ویرایش]
دیزان روستایی از توابع شهرستان ساوجبلاغ در استان تهران می باشد. این روستا در دامان رشته کوه البرز مرکزی در بخش طالقان این شهرستان واقع گردیده است. روستای دیزان به دلیل مراتع سرسبز و زیبای خود که مخصوصا در فصل بهار و اردیبهشت ماه جلوه گر است ، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. ریشه ی اسمی روستای دیزان دقیقا مشخص نیست ولی به اعتقاد برخی دلیل این نامگذاری وجود قلعه و دژهای متعدد در این روستا مخصوصا در دوره ی اسماعیلیه است که احتمالا نام دیزان از کلمه ی دژان گرفته شده است.
نام های قبلی دیزان دیزه و دیزج بوده که به مرور زمان به دیزان تغییر نام یافته است.
اسامی برخی از مشاهیر دیزان:
آیت الله شیخ مرتضی دیزانی طالقانی .از شاگردان ایشان می توان به علامه جعفری،آیت الله بهجت ،آیت الله مرعشی و...اشاره نمود.مرقد مطهر ایشان در نجف اشرف در یکی از صحن های حرم مطهر امام علی(ع) است
میرزا علی آقااحمدی دیزانی ادیب و نویسنده توانای دوره ی قاجاریه
مرحوم علی راجی شاعر و مدیحه سرای اهل بیت (ع)
مرحوم میرزا زین العابدین آقااحمدی ادیب و نویسنده
مرحوم میرزا هادی آقااحمدی روحانی وارسته وعارف معاصر
مرحوم کربلایی مولا سلطانیان
مرحوم میرزا ابراهیم آقااحمدی دیزانی عالم دهه ۴۰ و ۵۰ هجری شمسی
مرحوم حاج محمود سلطانیان معروف به حاجی مدیر
طبق گفته های مردم ده اولین کسانی که در این ناحیه ساکن شدند، دو برادر به نام های احمد و محمود بودند و شیخ حسن معروف به جد بزرگوار که برای مخفی شدن از شر سلاطین آن زمان به این ناحیه پناه برده بود ، به این دو برادر پناهنده شد. شیخ حسن که به گفته ی برخی اهالی سید بود، در اصل از نواده گان امام زین العابدین (ع) است.
همسایگان دیزان : روستاهای مهران در جنوب ،ناریان در شرق و خیکان و پراچان در غرب.
برخی از کوههای دیزان :تخته ی چال-گزرچال-پسدادیم-منجهریم-مزگه تک-کرگ سو-رمضان دره-خاکین
فاصله روستا تا شهرک :۲۳ کیلومتر تعداد خانوار در تابستان :۱۱۵ خانوار
تعداد خانوار در زمستان : ۳۰خانوار روستای دیزان جزء پنج روستای پرجمعیت طالقان محسوب می شود این روستا به علت قرارگیری در میان دو دره و بهره گیری آب از هر دو از وضعیت بسیار خوبی برخوردار و دارای مزارع و باغات بسیار آباد و رونق اقتصادی و عمرانی ویژه ای می باشد .
برخی مزارع دیزان :بنگ بن-قلح بیت-درادیم-سنگلات-جیردشت-کوه بن-جیرین جو-سرجو-ماهرگورسر-مشک ویا-علی خان زمین و..... قدمت تاریخی: در برخی از منابع قدمت تاریخی روستا به قبل از میلاد مسیح برمی گردد
،بافت تاریخی خانه های قدیمی در آستانه انهدام بوده و اکثر منازل قدیمی از جمله خانه های اعیانی اواخر حکومت قاجار نیمه ویرانه و در شرف نابودی می باشد .
روستای دیزان با توجه به جمعیت کم تعداد ۲۳ شهید تقدیم وطن کرده که دراین میان شهید مقصودی فرمانده سپاه نظرآباد و شهید لطف الله آقااحمدی از فرماندهان ارشد لشکر‌ ۱۰‌سیدالشهدا (ع) و شهید محرمعلی بابامحمودی فرمانده گردان ضد زره لشکر ‌۲۷‌از سرداران سرافراز جبهه‌های نورعلیه ظلمت بودند.
منبع[ویرایش]

پایگاه خبری روستانیوزجعبه‌ابزار