رباط جز


«رباط جز» روستايي نمونه در ايثار و فداکاري
خراسان رضوي - مورخ یکشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۸ شماره انتشار ۱۸۶۸۹
<<
>>
خوشاب- فلاحي - «رباط جز» نام قديمي « رباط گز » (وجه تسميه آن به دليل وجود درختان گز فراوان در اين منطقه است) يکي از کهن ترين روستاهاي شهرستان خوشاب است.
روستاي رباط جز با اهداي ۴۷ شهيد و کمک هاي بي شائبه در دوران ۸ سال دفاع مقدس در همان زمان به عنوان يکي از ۱۱ روستاي نمونه ايثار و فداکاري در سطح کشور شناخته شد و به لحاظ وسعت و جمعيت با ۹۴۰ خانوار و جمعيتي بالغ بر ۳۳۰۰ نفر سومين منطقه پرجمعيت شهرستان خوشاب است.
با توجه به بافت روستا و جمعيت ظرفيت ارتقا به شهر در اين روستا نيز بيشتر از ساير روستاهاي شهرستان است. اهالي رباط مردماني خونگرم و ميهمان نوازند. اين روستا با برخورداري از آب و زمين هاي مستعد کاشت پسته و سطح زير کشت بيش از ۳۵۰۰ هکتار پسته، در حال حاضر قطب پسته کاري شهرستان و حتي غرب خراسان رضوی به شمار مي آيد.
همچنين با روند رو به رشد کاشت پسته اميد است در آينده اي نزديک در استان در اين زمينه حرف اول را بزند. اهالي اين روستا علاوه بر کشاورزی به دامداري نيز اشتغال دارند و با بيش از ۴۰۰۰ راس دام کمک شاياني به توليد گوشت در شهرستان مي کنند.
صنايع دستي از ديرباز در اين روستا رواج داشته است که به عنوان نمونه مي توان به گلیم بافی ، جاجیم بافی ، گیوه دوزی ، سفالگری و قالیبافی اشاره کرد که متاسفانه در گذر زمان فقط قاليبافي پابرجاست و از ساير هنرها اثري نيست. ولي امروزه هنرهايي همچون منبت کاري، رويه کوبي مبل و نجاري جايگزين آن ها شده اند.
رباط جز با دارا بودن استعدادهاي بالقوه فراوان در زمينه هاي کشاورزي، صنعتي و تجاري، به دليل پاره اي از مشکلات شاهد مهاجرت ساکنان به شهرهاي صنعتي است در حالي که بسياري از مهاجران اعلام کرده اند با رفع مشکلات به موطن خود باز خواهند گشت.

خواستار گازرساني هستيم
يکي از ساکنان روستا که در حال مرمت پشت بام منزل خود بود گفت: گاز و نفت نداريم و وضع کوچه هاي روستا نيز نامناسب است و تردد زياد خودروها و ماشين آلات زندگي مردم را زير خاک برده است. «علي رباط جزي» که از ساکنان قديمي اين روستاست با اشاره به اين که مسئولان قول ساماندهي کوچه ها را داده اند گفت: اين وعده ها درحد حرف باقي مانده است.
علي رباط جزي گفت: در اين روستا ۹۴۰ خانوار زندگي مي کنند و زندگي در زمستان بسيار مشقت آور است.
وي با اشاره به اين که بهسازي منزلش نيازمند دريافت وام و داشتن ضامن است، افزود: فرزندم براي تحصيل در مقطع راهنمايي مجبور است به سبزوار برود که ماهيانه ۳۰۰ هزار تومان هزينه اياب و ذهاب اوست.
«اکبر ابراهيمي» يکي ديگر از اهالي روستاي رباط جز مي گويد: اهالي اين روستا با ۳ هزار و ۳۰۰ نفر و ساکن بودن در مناطق سردسير از نعمت گاز محروم هستند و از سوخت هاي ديگر که دسترسي به آن ها خود مصيبت ديگري است، استفاده مي کنند.
وي مي افزايد: نفت و گاز براي اهالي منطقه کيميا است و هر کپسول گاز را با زحمت و سختي، به مبلغ بيش از ۷ هزار تومان خريداري مي کنند. يکي ديگر از اهالي اين روستا نيز با بيان اين که ۵۰۰ خانواده وام بهسازي دريافت کرده و با طرح روستا خانه ساخته اند، گفت: منازل جديد با خانه هاي قديمي تناسبي ندارد و مسئولان بايد بيشتر به حفظ هويت بومي روستاها توجه کنند.

آب شور روستا و اجرانشدن طرح هادي
دهيار روستاي رباط جز درباره مشکلات اين روستا گفت: بحث بهداشت و سلامت اولويت هر منطقه است ولي آب شرب رباط جز، آبي است شور که ساکنان به آن عادت کرده اند ولي مسافران اين روستا از شور بودن آب گلايه دارند و اين آب با روش کلر زني تصفيه مي شود و هيچ روش ديگري براي کاهش EC آب انجام نمي شود. غضنفري به اجرا نکردن طرح هادي روستاي رباط جز اشاره کرد و گفت: با اجراي طرح هادي اين روستا موافقت و مجوزهاي لازم دريافت شده است ولي در دو سه سال اخير فقط فاز اول آن هم به صورت ناقص انجام شده است. اميد است در سال جاري مسئولان شهرستان توجه بيشتري به اين موضوع داشته باشند تا اين پروژه با سرعت بيشتري اجرا شود.
وي به مشکل اصلي روستاي رباط جز نيز اشاره کرد و گفت: در حالي که ۲ خط انتقال گاز از شرق (۱۰ کيلومتري) و غرب (۵ کيلومتري) اين روستا عبور کرده است و روستا با مرکز شهرستان خوشاب کمتر از ۱۰ کيلومتر فاصله دارد، اما ما از اين نعمت بي بهره ايم. با پيگيري هاي انجام شده کلنگ طرح گازرساني، اسفند ماه ۱۳۹۲ در اين روستا به زمين زده شد که مسئولان شهرستان بايد درخصوص شروع اجراي اين پروژه اهتمام و توجه بيشتري داشته باشند.
«سيدخليل غضنفري» در ادامه گفت: بيش از ۵۰۰ واحد مسکن مهر روستايي در اين روستا احداث شده است و اين ۵۰ درصد کل واحدهاي مسکن مهر روستايي در شهرستان مشکلاتي از قبيل ايجاد شبکه برق و نياز به افزايش محدوده طرح هادي روستا را به همراه داشته است. وي گفت: با توجه به تازه تاسيس بودن شهرستان خوشاب و محروميت مشهود اين شهرستان و تعداد کم روستاهايي که قابليت ارتقا به شهر را دارند، بدون شک رباط جز مي تواند اولويت اول يا دوم شهرستان براي اين ارتقا باشد، ان شاءا... با تلاش بي وقفه مسئولان شهرستان و نمايندگان محترم مجلس درخصوص حل مشکلات شهرستان خوشاب اين شهرستان به جايگاه حقيقي خود در استان دست يابد و رباط جز نيز در سايه پيشرفت شهرستان به آن چه در خور شأن اين روستا و متناسب با جايگاه ۴۷ شهيد والامقام آن است، برسد.جعبه‌ابزار