روستاي تلیم کندی


روستای تلیم کندی
تیلیم‌کندی یا تلیم کندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کله‌بوز غربی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است


وجه تسمیه نام روستا[ویرایش]

وجه تسمیه نام این روستا به دو صورت توسط اهالی نقل می شود؛ عده ای معتقدند نام این روستا برگرفته از نام شاعر بزرگ ترک های شاهسون بغدادی یعنی حکیم تیلیم خان می باشد و جمعی دیگر نیز بر این باورند که نام تاریخی این روستا طلسم کندی (روستای طلسم شده) بوده است که به مرور زمان و در طی تغییرات آوایی به صورت کنونی در آمده است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان کله بوز غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت این روستا حدود ۲۵۰ نفر است که شامل ۵۰ خانوار می شوند، در سال های اخیر به علت کمبود امکانات عده ای از اهالی این روستا به شهر های کرج ،تهران و میانه مهاجرت کرده و در آنجا سکنا گزیده اند.

معرفی[ویرایش]

از آثار تاریخی روستا می توان به قبر های باستانی و دهکده های مخروبه اشاره کرد که کمی از روستا فاصله دارد. طبق گفته ی اهالی روستا در این قبر ها اشیای فلزی و کوزه های سفالی وجود دارد که در سال های اخیر قاچاقچیان اشیا تاریخی به حفریات غیر مجاز و گسترده ای دست زده اند.
از آثار طبیعی روستا نیز میتوان به غار های رسوبی و دگرگونی،چشمه های آب سرد طبیعی ، کوه های صخره ای و صعب العبور و باغهای میوه اشاره کرد.
مردم به کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول‌اند که با روش‌های سنتی اداره می‌شود از محصولات این روستا می توان به گندم،جو،نخود، عدس و محصولات باغی شامل زرد آلو ، گیلاس و انگور اشاره کرد،در سال های اخیر خشکسالی گسترده ای در این روستا و روستاهای همجوار رخ داده است که موجب از بین رفتن باغات اطراف روستا شده است و موجب شده است تا عده ی کثیری از جوانان روستا به کارهای ساختمانی و عمرانی در دیگر شهرها اقدام نمایند.
مردم این روستا امیدوارند با طرح انتقال آب از سد های همجوار از جمله سد آیدوغموش باز هم رونق گذشته به این روستا باز گردد.
سندی که دقیقاً قدمت زمانی تلیم کندی را معلوم کند در دست نیست؛ ولی پیشینهٔ هزار ساله ای را برای آن تخمین می‌زنند که به مراتب قدمت آن از روستاهای همجوار بیش تر است.

مسجد[ویرایش]

به همت اهالی روستا و با کمک خیران در طی سالهای گذشته تنها مسجد روستا بازسازی شده است و از معدود ساختمانهای با دوام و محکم روستا به شمار می رود.

مدرسه[ویرایش]

متاسفانه این روستا تنها دارای مدرسه ی ابتدایی می باشد و دانش آموزان مجبورند برای تحصیل در مقاطع بالاتر به روستای همجوار و شهرستان میانه بروند که همین موضوع باعث ترک تحصیل عده ی زیادی از دانش آموزان روستا و به خصوص دختران شده است.

منابع[ویرایش]


• {{یادکرد درگاه ملی آمار|۱۳۸۵}}
{{شهرستان میانه}}
{{روستا-خرد}}جعبه‌ابزار