زیتون روغنی


برداشت ۵ هزار تن زيتون روغني در رودبار
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گیلان از برداشت پنج هزار تن زیتون روغنی در رودبار خبر داد و گفت: از این میزان یک‌هزار و ۲۰۰ تن روغن زیتون استحصال می‌شود.
حبیب جهان‌ساز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در رودبار با اشاره به آغاز برداشت زیتون روغنی از باغ‌های این شهرستان با بیان اینکه گیلان سومین تولیدکننده زیتون در کشور است، اظهار کرد: رودبار تنها شهرستان تولیدکننده این محصول در گیلان است.
وی با اشاره به اینکه باغداران رودباری از ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ زیتون پنج تن زیتون برداشت کردند، افزود: از این میزان یک‌هزار و ۲۰۰ تن روغن تولید می‌شود.
وی با اشاره به اینکه از هر ۱۰۰ کیلوگرم زیتون حدود ۲۰ کیلو روغن استحصال می‌شود، گفت: رودبار دارای هشت کارخانه روغن‌کشی است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گیلان روغن زیتون رودبار را از با کیفیت‌ترین روغن زیتون‌های دنیا دانست و گفت: روغن زیتون رودبار از طرفداران جهانی برخوردار است.
وی با بیان اینکه رودبار خاستگاه زیتون کشور است، خاطرنشان کرد: ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار باغ زیتون در رودبار وجود دارد که ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار آن بارآور است.
جهان‌ساز روغن زیتون را دارای اهمیت زیادی دانست و یادآور شد: زیتون رسیده حدود ۳۰ درصد روغن دارد که مخلوطی از اسید اولئیک، اسید لینولئیک و اسید پالمیتیک است.
وی زیتون را دارای سدیم، ویتامین A و E و آهن دانست و یادآور شد: در باغ‌های زیتون رودبار زیتون‌های ماری، ارقام اصلاح‌شده، زرد و کوروناکی، آرپی‌کین و... تولید می‌شود.
به گزارش فارس، ۱۴ هزار بهره‌بردار رودباری به امر تولید زیتون در این شهرستان فعالیت دارند.منبع: خبرگزاری فارسجعبه‌ابزار