سازمان بهزیستی


معرفي سازمان بهزيستي كشور
سازمان بهزيستي كشور از مهمترين نهادهاي حمايتي دولتي است كه از طريق بودجه عمومي به افراد معلول و محروم جامعه كمك مي‌نمايد. پس از پيروزي انقلاب، سازمان بهزيستي كشور از ادغام سازمان‌هاي خيريه و حمايتي كه در اين بخش فعاليت مي‌كردند، آغاز به كار كرد.
پس از بررسي و مطالعات شهيد گرانقدر دكتر محمد علي فياض‌بخش، سازمان بهزيستي كشور به موجب لايحه قانوني مورخ ۲۴/۴/۱۳۵۹ و در جهت تحقق مفاد اصول سوم، بيست‌ويكم و بيست‌ونهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، از ادغام ۱۶ سازمان، نهاد، موسسه و انجمن تشكيل شد تا با اتخاذ تدابير و ارائه خدمات و حمايت‌هاي غيربيمه‌اي با حفظ ارزش‌ها و كرامت والاي انساني و تكيه بر مشاركت‌هاي مردم و همكاري نزديك سازمان‌هاي ذيربط، در جهت گسترش خدمات توانبخشي، حمايتي، بازپروري و پيشگيري از معلوليت‌ها و آسيب‌هاي اجتماعي و كمك به تأمين حداقل نيازهاي اساسي گروه‌هاي كم درآمد، اقدام نمايد.
در تيرماه سال ۱۳۸۳ بر اساس قانون ساختار وزارت رفاه و تأمين اجتماعي سازمان بهزيستي كشور به همراه سازمان هاي تأمين اجتماعي و بيمه خدمات درماني از وزارت بهداشت، درمان و آموزش منفك و به زير مجموعه وزارت رفاه و تأمين اجتماعي ملحق شد.
قانون تشکیل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ هشتم تیرماه یکهزار و سیصد و نود مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۱/۴/۱۳۹۰ به تأیید شورای نگهبان رسید: به موجب این قانون ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و امور اجتماعی و رفاه و تأمین وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل می‌شود و کلیه وظایف و اختیاراتی که طبق قوانین برعهده وزارتخانه های یادشده بوده است به وزارتخانه جدید و وزیر آن منتقل می‌گردد.
بر همین اساس در تيرماه سال ۱۳۹۰ بر اساس قانون ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه و تأمين اجتماعي، سازمان بهزيستي كشور به زير مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ملحق شد.


• نمودار ساختار سازماني • اطلاعات بهزیستی استان ها • مباني حقوقي فعاليت‌هاي سازمان • امكانات و قابليتهاي سازمان • قوانين و مقررات تسهيل كننده براي ارائه خدمات به جمعيت هدف • ماموريت‌هاي سازمان بهزيستي کشور •اساسنامه سازمان بهزيستي كشور

نیم نگاهی به عملکرد روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور


معرفي معاونت‌ها[ویرایش]

حوزه معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور مجلس
حوزه معاونت امور توانبخشی
حوزه معاونت امور اجتماعی
حوزه امور فرهنگی و مشارکت‌های مردمی
حوزه مرکز توسعه پیشگیری
حوزه مرکز نوسازی و تحول اداری

پیوندها[ویرایش]


حوزه ریاست:
سرپرست سازمان
مشاور رییس سازمان و رییس مرکز ارتباطات مردمی
رییس ستاد هماهنگی و نظارت بر مراکز علمی کاربردی بهزیستی کشور
سرپرست حوزه رياست
سرپرست دفتر ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات
سرپرست دفتر حراست
سرپرست روابط عمومي و امور بين الملل
سرپرست هسته مركزي گزينش
مشاور رئیس در امور آموزش و پژوهش
مشاور رئیس و رئیس گروه مشاوران جوان
سازمان بهزیستی    جعبه‌ابزار