سمیرم


شهرستان سميرم استان اصفهان
فارس گزارش می‌دهد
سرزمین هزار چشمه سمیرم منتظر قدوم شیفتگان طبیعت + تصاویر
سمیرم، با آوازه سرزمین هزار چشمه با تمام جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌نظیر و وصف‌ناپذیرش، شیفتگان طبیعت را به این دیار باصفا، فرا می‌خواند.
Tweet
به گزارش خبرگزاری فارس از سمیرم، وقتی نام سمیرم به میان می‌آید هوای دلپذیر، طبیعت بکر و زیبا، چشمه‌ها و آبشارهای خروشان، قله‌های پربرف دنا و دامنه‌های سرسبز در ذهن‌ها تداعی می‌شود که برای دوست‌داران طبیعت و گردشگران داخلی و خارجی آوازه‌ای آشنا است.
سمیرم، دیاری با مردمانی باصفا و مهمان‌نواز که در دامان طبیعتی چشم‌نواز و سرشار از جلوه‌گری طبیعت آرمیده است که به دلیل وجود چشمه‌های طبیعی فراوان به «سرزمین هزار چشمه» معروف است و با توجه به کاوش‌های اخیر بر آثار تاریخی و تپه‌های باستانی شهرستان، قدمت این منطقه را ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد تخمین زده‌اند.
این شهرستان توریستی در جنوبی‌ترین قسمت استان اصفهان و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارد که به دلیل وجود جاذبه‌های طبیعی بکر، تنوع فرهنگی و تاریخی منحصر به فردی که در خود جای داده، بهترین انتخاب برای گشت و گذار گردشگران داخلی و خارجی در بهار و تابستان است.
سمیرم به دلیل واقع شدن در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا به «بام ایران» نیز معروف است و با این همه شکوه و جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر آغوش خود را به روی گردشگران و مسافران گشوده است.
سرزمین هزار چشمه که قطب گردشگری طبیعی استان اصفهان است دارای ۵۴ نقطه گردشگری چشم‌نواز و منحصر‌به فرد است که از این تعداد ۱۰ منطقه به عنوان مناطق نمونه گردشگری شهرستان در سطح ملی مطرح است.
آبشار سمیرم، چشمه بازرنگ کمّه، چشمه ناز ونک، امام‌زاده زیدبن علی(ع) ونک، سد حنّا، آبشار بی‌بی سیدان، تخت سلیمان(آب ‌ملخ)، غار دنگزلو، چهل چشمه پادنا و دهکده هزار چشمه (سد قره‌قاچ) از مناطق نمونه گردشگری این شهرستان است که به معرفی این مناطق می‌پردازیم.
• آبشار سمیرم، عروس زیبای زاگرس
آبشار باشکوه سمیرم با طبیعت شگفت‌انگیزش که از دل کوه‌های زاگرس سرازیر می‌شود و نام عروس زیبای زاگرس را یدک می‌کشد، از باشکوه‌ترین آبشارهای دیدنی کشور است که با طبیعت سبز و محیط کوهستانی اطرافش از زیباترین جاذبه‌های طبیعی استان اصفهان است و عظمت و شکوه این آبشار را نمی‌توان در قاب تصویر توصیف کرد.
این آبشار در سه کیلومتری شمال شرقی شهر سمیرم با چشم‌انداز بسیار زیبا و امکانات کافی برای گردشگران قرار دارد و ارتفاع این آبشار در حال حاضر حدود ۳۲ متر در اعماق تنگه‌ای با دیواره‌های سنگی خودنمایی می‌کند و آب آن شیرین و دایمی که از «مزارع جوزار و چشمه عزیز خان» تامین می‌شود.
زیبایی بی‌نظیر این آبشار باعث شده همه ساله در تمامی فصول سال گردشگران بی‌شماری از مناطق مختلف کشور و حتی گردشگران خارجی برای دیدن این آبشار به سمیرم سفر کنند.
•چشمه ‌ناز ونک
یکی از زیباترین و بکرترین تفرج‌گاه‌های شهرستان سمیرم و شهر ونک چشمه بزرگ ۹۶ اینچی ناز ونک است که از نظر زیبایی محیط طبیعی و سبک و گوارا بودن آب و نیز دارا بودن املاح معدنی از موقعیت ویژه و منحصر به فرد در سطح منطقه برخوردار است.
این نگین ارزشمند و گوهر ناب در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهر ونک و در ۳۶ کیلومتری غرب شهر سمیرم قرار دارد که با جلوه‌ای خاص کمر کوه ۲هزار متری را به دو نیمه مساوی تقسیم کرده و صخره‌ سترگی که به طرز عجیبی روی هم قرار گرفته‌اند و ارتفاعی فراتر از ۲هزار متر را شکل می‌دهند.
در جای جای لایه سنگ‌ها و صخره‌ها درختان تنومند تاک و نارون بلوط شن و ارژن، زرشک و تمشک و درخت ون خودنمایی می‌کند و بر زیبایی این محل افزوده است.
• منطقه نمونه گردشگری آب ملخ و تخت سلیمان
روستای آب‌ ملخ، در فاصله ۴۵ کیلومتری جنوب غربی سمیرم در روستای آب ملخ واقع شده که به خاطر محصور بودن در بین کوه‌های سر به فلک کشیده در وضعیت خاص تابش آفتاب در آن، به روستای نیم روز معروف است.
علاوه بر طبیعت بکر و جادویی که شکوه خاصی دارد در فاصله چند کیلومتری روستا غاری در دامنه کوه وجود دارد که از دهانه آن چشمه‌ای با آب گوارا و فراوان از دل سنگ می‌جوشد که دبی آن ۵۰ لیتر در ثانیه است و در اثر رسوب‌گذاری پلی زیبا بر روی آن به وجود آمده که بسیار زیبا و دیدنی است که به تخت سلیمان معروف شده و در بین اهالی روستا به معجز معروف است.
تخت سلیمان یکی از نوادر جاذبه‌های طبیعی ایران و جهان است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌سازد.
• منطقه نمونه گردشگری بی‌بی ‌سیدان
این آبشار زیبا در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی سمیرم در مجاور روستای بی‌بی‌ سیدان و در کنار رودخانه سمیرم (کاسگان) در ورودی تنگه‌ای بنام تنگه‌ نازی به شکلی زیبا جلوه‌نمایی می‌کند که چشم‌اندازی زیبا و دیدنی دارد و هر بیننده‌ای را بر سر ذوق می‌آورد.
در نزدیکی آبشار سواحل زیبای رودخانه کاسگان با آب ولرم محل مناسبی برای شنا است و در جنوب این تنگه در دو طرف رودخانه دو روستای بی‌بی‌ سیدان و تنگ‌ خشک قرار دارد که زیبایی شالیزارهای آنها غیرقابل توصیف است.
مناظر طبیعی مثل رودخانه و کوه و کشتزارهای برنج و باغ‌های سیب و سپیدار چشم‌اندازهایی عجیب در این محدوده تشکیل داده است که در کمتر جایی از منطقه این مجموعه را با هم می‌توان دید و در حدود ۶ کیلومتری جنوب این منطقه محل تلاقی دو رودخانه (ماربر و سمیرم) است که این محل را رودآباد می‌گویند که بسیار زیبا و دیدنی است و روح و جسم هر بیننده‌ای را محسور و مجذوب می‌کند.
• چشمه بابازرنگ کمّه
در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب غربی سمیرم و در جنوب شهر کمه چشمه‌سارانی وجود دارد که در کنار آنها درختان تنومند و چند صد ساله قرار گرفته که بر روی هم مجموعه تفریحی زیبایی را تشکیل داده است.
کمه و بابازرنگ از دیرباز مورد توجه بوده که چشمه ‌بابازرنگ در سال‌های اخیر توسط شهرداری کمه بهسازی و ساخت (سرویس بهداشتی، نمازخانه و پارکینگ) آماده پذیرایی از مسافران و کردشگران است.
• سد حنا
سد حنای سمیرم در غرب سمیرم در شهر حنا قرار دارد این سد در پاییز و زمستان هر سال پذیرای مرغان و پرندگان مهاجر است و محیطی دلپذیر را نمایش می‌دهد.
این سد و محدوده آن از مکان‌های دیدنی و جلوه‌های زیبای سمیرم است که علاوه بر تحت پوشش قرار دادن پنج هزار هکتار اراضی کشاورزی دارای مناظر بسیار زیبا و دیدنی است که در تابستان و بهار دارای هوای ملایم و معتدل است و به واسطه محیط جذاب خود پذیرای خیل عظیم مسافران است.
•غار دنگزلو
در دامنه‌های شمال باختری رشته کوه دنا، در نزدیکی باغ‌های روستای دنگزلو، شاهد یکی از زیباترین پدیده‌های زمین شناختی دنا هستیم، غاری شگفت‌انگیز و زیبا که نامش را از همین روستا گرفته است.
غار دنگزلو درازترین غار شناخته شده دنا، با طولی نزدیک به ۶۰۰ متر و در ارتفاع ۲ هزار و ۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
این غار با عمقی حدود ۱۰ متر یکی از انواع غارهای آهکی است که به علت جریان آب در داخل غار اشکال زیبایی در‌ آن به وجود آورده و دارای چند تالاب کوچک و بزرگ، چندین راهرو، تالار و دخمه است.
علاوه بر این قندیل‌های فراوانی در این غار زیبا به چشم می‌خورد که در اثر عبور آب رودخانه و انحلال آهک‌ها در این مسیر ایجاد شده است.
وجود تالاب‌های بزرگ و کوچک در غار و حرکت با قایق در مسیر این غار ناخودآگاه بازدیدکنندگان را به یاد غار علی‌صدر همدان می‌اندازد.
• امام‌زاده زیدبن علی (ع)
یکی از تفریح‌گاه‌های سرسبز شهرستان سمیرم منطقه تفریحی زیارتی زینعلی واقع در جاده سمیرم- ونک در ۱۵ کیلومتری شهر سمیرم است که از نظر آب و هوا در صدر مناطق خوش آب ‌و هوای شهرستان قرار دارد.
وجود امامزاده‌ای در این مکان که نام محل هم از امامزاده زید‌بن‌علی (ع) گرفته شده سبب شده تا به همراه آب و هوای منطقه در روزهای تعطیل شاهد مسافران بسیاری باشد.
• آبشار خفر
در ۸۰ کیلومتری جنوب غرب سمیرم و در روستای خفر واقع است که یکی از جلوه‌های طبیعت و زیبایی‌های آفرینش که چشم هر بیننده را خیره می‌کند.
این آبشار در پنج کیلومتری روستای خفر و بر روی دامنه‌های پر شیب دنا در محدوده‌ای تحت عنوان دره قاش‌مستان واقع شده است.
ارتفاع این آبشار در حدود ۳۰ متر، واقع در دامنه مسحور دنا از دیدنی‌ترین نقاط کشور است.
--------------------------------
گزارش از سمیه طایی    


بخش پادنا[ویرایش]


← دهستان پادناسفلي
اب گرمك/اب ملخ/ایلان دره /بي بي سيدان/معدن خاك صنعتي پشته/تنگ خشك/چهارراه/رودآباد/سادات آباد/سیور /قایدعلی /کلیجه /ماندگان /مزرعه دره گردو/علي آباد

← دهستان پادناعليا
اميرآباد/ بازارگاه /بارندسفلي/بارندعليا/برروز/بیده /پهلوشکن /تاسک /تل محمد/جدول نو /چشمه دوتومجك/چلي لي/حاجي آباد/حسن آبادسفلي/دره دراز/ دشتبال / دنگزلو / دوراهان /دورگان سفلي/دورگان عليا/دوكاني سفلي/دوكاني عليا/ده برزگ/ شاملو /رحمت آباد/ رهیز /زمان كهريز/ سرباز /سرسين گان/شهيد/شيباني/ذبيح آباد/قائدي/قاسملو/دره كلبعلي/ گنجگان / کره دان / کهنگان /كيفته(حسيني)/ لرکش /قلعه كبكي/نقل/ولدخاني/ ماچانلو / دره ماسون /چشمه دره/دره بامير/قنات الماس/قنات نوروزي/نورآباد

← دهستان پادناوسطي
اب گردو/ خاکدانه / خفر / خینه / دیدجان / دیلی /سعادت آباد/عرب شاه(عرب آباد)/قره ير/قنات كيفته/كيفته گيوه سين/ مورک /گودتپه/اب پله كان/چهل چاه

← شهرها
كمه/بيده/خفر/سادات آباد

بخش مركزئ[ویرایش]


← دهستان حنا
مزرعه شيخ امير/مجموعه چاههائ كشاورزئ اب باريك/انگرگان/بچگان/بستگان/چشمه خوني/حاجي آباد/دره عرب/سرطاق/سعادت آباد/قلعه سيستان/ضرغام آباد/قبركيخا/قطرآقاچ/قلعه ارزومند/قلعه سنگي/شفيع آباد/قلعه اسلام آباد/قلعه نواب/كورس علي/گرموك/له باقرخان/له جاروئي/مزرعه بانه/شيخ علي/باغ مقصودعلي علياوسفلي/ميل درويش/هست/دره اژدهايي/چشمه اوزون يال/مزرعه خركش/كوشكا/چاتاعلي بيك/ول دره/چشمه سفيدخاني( حسن خاني)/سهران/جعفرآباد/چشمه حاج فرج/يالان چي/محمديار(مهديار)/ايستگاه تحقيقات منابع طبيعي شهيدحمزوي/اردوگاه قدس/اخوروم/گيل دره/مزرعه زبرروان/مزرعه نيكبخت/حريان//طبقه/فخرآباد/قنات سده/شورچشمه/شيرين چشمه/چشمه زرين/باغ خلجي/تاسيسات سدحنا/گل افشان/مزرعه چغاارژن/مزرعه يردخاني/قره داش/كارخانه دنا شهد حوريان/مرغداري موذني

← دهستان وردشت
اغداش/اسدآباد/آق چشمه/مهدي آباد/اميرآباد/ بردکان / بندحمامی /بندكريمخاني/بيدخسرو/پيراسفنه/تخت سلطان/تل ارمني/تل چنگي سفلي/تل خروسي/تنگ آهن عليا/ تنگ تیر /تنگ خرسي/جلال آباد/ جوزار /چال خواجه/چات محمدجعفري/چشمه رحمان/چشمه سرد/چشمه قنبر/چقورچشمه/چقيورچشمه/ چهارلو / چهارمور /حاجي آباد/حاجي آبادشوره چمن/حسين آباد/حيدرآبادعليمرداني/حيدرآبادقورتپسي/حيدرآباد/دباعرب/صالح آباد/اسلام آبادقرخلو/مهرآباد/ساخت قباد/دولت قرين سفلي (نادرآباد)/دولت قرين عليا/ده نساسفلي/ده نساعليا/دهكرد/ دیزجان /رئيس ملك/سبزآباد/سرچقاعليا/سردابه گوري/سعادت آباد/مزرعه سقل بلند/ سکز /سي دره سي/سياه كلك/ شکرلو / شن لو /ده عاشوري/فتح آباد/علي آباد دهکرد/علي آباد/اسلام آباد/قاپاقلو/قبرمحمدحسن/قره قاچ/ قوین چمن / کاسگان سفلی /كاسگان عليا/كاكاآبادسفلي/كاكاآبادعليا/كچلي/ کزن /كنده قبرستان/چشمه كوه سياه/گرم آباد/گردنه اژدها/گردنه خاكي/ لوک داشی / مولاقلی / موروک / مهرگرد / نرمه / نسارعباس / ورق /هرمزآباد/ هفتنجان /صادق آباد/نظرآباد/ دشتک /سرميدان/سي شانلو/چشمه سفيد/علي آبادسفلي/تنگ آهن سفلي/نورآباد/ سرگز /استانه/مزرعه علوي/سرچقاسفلي/حسين آباد/حسن آباد/ شورجه /توله گرد/يالان چو/ موچاتو /كريم آباد/بلبل اب/اوزون چمن/ تورگیر /چشمه روات/گل كن سفلي/گل كن عليا/عالي چمن/مزرعه گره گيجك/مزرعه ميل/سنبل چشمه/چشمه خندان بالا/چشمه مستان/اسكان عشاير شهسوار/چاههاي آب مديريت بحران

← دهستان ونك
تنکده /مزرعه حناعليچه وجاق جاق/ سهران /شمس آباد/ عقدک /قلعه قدم/ کمانه / کهنورچه /مزرعه لاي بيد/لاي سيبك/ نخودان /دشتك/ گردوستان / سیروه / اسفراهان /مندک سادات/امامزاده معصومه خاتون/ چمبه (چمه)/سرتنگ حناعليچه/چشمه تخته سنگي/ابچه/ چال قفا /مزرعه ال فرجي/كارخانه گچ سميرم/چشمه علي/ قلعه مختار

← شهرها
سميرم/حنا/ونك/فتح آبادجعبه‌ابزار