سنه کوه


روستاي سنه کوه/ ساری / مازندران
سنه کوه روستای کوچکی درجنوب شرقی شهرستان ساری در بخش میاندرود دهستان کوهدشت در فاصله حدود ۲۵ کیلومتری شهرسورک و۴۰ کیلومتری شهرستان ساری مرکز استان شمالی ایران یعنی مازندران واقع است .
این روستای زیبا دردامنه تپه های پوشیده از درخت وچمنزارهای زیبا و دلفریب در کنارچشمه ای قدیمی دروسط روستا بنا شده است. قدمت آن به صدها سال برآورد می شود. آثارسفالینه اطراف روستا گواه مدعاست.
تعداد خانوارثابت ساکن بسیار اندک می باشد در حدود ۴۰-۵۰ خانوار اما در اصل تمامی خانوار که به شهرها مهاجرت نمودند حدود۲۱۰-۲۳۰خانوار می باشد.
نزدیکترین روستا به سنه کوه روستای وارمی است که در ۳کیلومتری غرب آن واقع است که با سنه کوه اشتراکات و قرابت بسیاری دارند از جمله راه رفتن به وارمی از خیابان اصلی سنه کوه میسر است .
از طرف شرق در ۶ کیلو متری، روستای اریم درمسیر جاده نکا به سنه کوه واقع است. روستای بعدی در شرق استخرپشت است و...
از شمال روستای نزدیکی ندارد مگر در فاصله چند کیلومتری مثل دارابکلاو...
از طرف جنوب هم دو روستای مزده و ششک با فاصله جاده ای بیش از ۱۲ کیلو متر در دامنه کوه سر سبز امامزاده زکریا(ع) واقع بوده و مشرف بر سنه کوه هستند .
شعبه ای از رودتجن بنام زارم رود از نزدیک سنه کوه در قسمت جنوب روان است که باعث طراوت و شادابی بیشتر و همین طور آبیاری مزارع شالیزاری ( برنج ) این منطقه شده است ...محیطی مفرح برای ماهیگیری و شنا هم مهیاست.

فهرست مندرجات
۱ - منبع

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای سنه کوهجعبه‌ابزار