شوراب


روستاي شوراب/ فیروزه / خراسان رضوی
روستای شوراب در غرب دهستان طاغنکوه شمالی از بخش طاغنکوه شهرستان تخت جلگه ( فیروزه) و در ۳۶ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۵۸ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی و در ارتفاع ۱۳۳۰ متری از سطح دریای آزاد واقع گردیده است.
روستای شوراب در غرب دهستان طاغنکوه شمالی از بخش طاغنکوه شهرستان تخت جلگه ( فیروزه) و در ۳۶ درجه و ۲۰ دقیقه عرض شمالی و ۵۸ درجه و ۱۵ دقیقه طول شرقی و در ارتفاع ۱۳۳۰ متری از سطح دریای آزاد واقع گردیده است.
جاده قدیم نیشابور - سبزوار (فیروزه به سلطان آباد) از ۲ کیلومتری شمال روستا می گذرد. در شمال شرقی آن روستای کوچک میانتو قرار دارد که در این قسمت راه آهن مشهد – تهران نیز عبور می کند و ایستگاه راه آهن فردوس نیز قرار دارد. از جنوب به کوههای طاغنکوه جنوبی (رشته کوه جغتای) و از شرق به روستای قره باغ و از غرب با روستای تپه جیک همسایه است.


جمعیت[ویرایش]

شوراب در سال ۱۳۴۵ حدود ۶۷۳ نفر جمعیت داشته است. این میزان در سال ۱۳۵۵ به ۱۰۱۱ نفر رسیده است. پس از انقلاب و با وقوع پدیده انفجار جمعیت (رشد سریع جمعیت) تعداد ساکنان این روستا در سال ۱۳۶۵ به۱۲۵۴ نفر رسید.
با توجه وقوع پدیده مهاجرت از روستا به شهر، در سال های بعد جمعیت شوراب رو به کاهش گذاشت و در سال ۱۳۷۵ به ۱۱۹۶نفر رسید و بر اساس آخرین سرشماری رسمی کشور در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستا با ۱۷۷ نفر کاهش نسبت به سال ۱۳۷۵ به ۱۰۱۹ نفر رسیده است. یعنی در دهه اخیر حدود ۱۵درصد کاهش جمعیت داشته است.
جمعیت سال ۸۵ روستا شامل ۲۴۹خانواربوده اند که ۵۱۳ نفر آنان مرد و ۵۰۶ نفرشان زن بوده اند. حدود ۷۱۱ نفر از جمعیت بالای ۷ سال باسواد و ۲۰۷ نفر بیسواد بوده اند.
حدود ۳۰% اهالی زیر ۱۵ سال و حدود ۶۴ % بین ۱۵ تا ۶۵ سال بوده و ۶% هم بالای ۶۵ سال سن دارند.
طبق آمار موجود در سال ۱۳۸۳روستای شوراب دارای ۲۲۸۴ هکتار زمین کشاورزی است که حدود ۱۶۰۰هکتار آن کشت آبی و حدود ۶۸۴ هکتار کشت دیم می باشد. مهمترین محصولات تولیدی روستا عبارتند از: گندم، جو، نخود دیم، زیره و انگور دیم، انگور آبی، گوجه فرنگی و ... .
در زمینه دامداری، روستاییان شورابی، هیچ گونه واحد مستقل دامداری مدرن یا سنتی ندارند و دامداری در خانه ها و در کنار سایر فعالیت ها صورت می گیرد و از نوع رمه گردانی برای گوسفند (حدود ۲۰۰۰رأس) و ثابت برای گاو (حدود ۲۰۰رأس) می باشد.

علت نام گذاری روستا ( وجه تسمیه)[ویرایش]

از سابقه تاریخی روستا هیچ گونه تاریخ مدونی در دست نمی باشد، اما به گفته بزرگان روستا چشمه آب شوری بوده که در نزدیکی روستا قرار داشته سبب نام گذاری آن به شوراب بوده است.

منابع آب[ویرایش]

آب آشامیدنی روستا از منابع آب زیرزمینی تأمین می شود. منبع آب در ۶ کیلومتری شرق روستا و در کنار روستای نصرآباد واقع شده و با یک لوله ۱۱ اینچی آب به روستا می رسد. روستا دارای هفت حلقه چاه عمیق و ۱۳ رشته قنات کوچک و بزرگ است. آب کشاورزی روستا به طور ساعتی بین کشاورزان تقسیم شده است و مدار چرخشی آب هر ۱۲ روز است.
کال (مسیل روستا) نیز با جهت جنوبی – شمالی از کوه های جنوب روستا سرچشمه می گیرد و با عبور از داخل روستا به سمت دشت طاغنکوه حرکت می کند که تنها در فصل های زمستان و بهار کمی آب به خود می بیند

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای شورابجعبه‌ابزار